ILE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ POTRZEBUJESZ, BY ŻYĆ ZDROWO?

Aktywność fizyczna. Każdy z nas chce zdrowo żyć, zwłaszcza w czasach, kiedy ciągle jesteśmy w biegu, bardzo dużo pracujemy i często nie mamy czasu na nasze przyjemności. Jednak każdy z nas, mimo wszystko, powinien choć 3-4 dni w tygodniu, poświęcić trochę czasu dla siebie – trochę poćwiczyć, choćby w domu, pójść na basen, siłownię, fitness. Jak mówią – w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Po co nam tak naprawdę aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna potrzebna jest każdemu, w każdym wieku.

Nie służy ona tylko temu, by mieć piękną i zadbaną sylwetkę czy dobrą wydolność organizmu, ale głównie chodzi tu o to, że aktywność fizyczna – nawet te kilka godzin w tygodniu (w miarę swoich możliwości – dostosowanych do wieku czy nadmiaru obowiązków), zapobiega wielu chorobom.

Aktywność fizyczna pozwala nam: poprawić kondycję, utrzymywać odpowiednią wagę ciała, zachować siłę mięśniową, która jak wiemy stabilizuje kręgosłup i stawy.

Ruch (aktywność fizyczna) wspomaga również naszą odporność i pomaga osiągnąć lepsze samopoczucie.

Trzeba tu również wspomnieć, że ruch zapobiega chorobom cywilizacyjnym (czyli np. chorobom serca).

Każdy doskonale wie, że osoba szczupła, sprawna fizycznie; dużo szybciej i łagodniej przechodzi choroby niż osoba otyła czy bez odpowiedniej kondycji.

Ruch u osób starszych

Ruch potrzebny jest w każdym wieku, co jednak z ruchem wśród osób starszych, które nie zawsze mają możliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Kiedy nasz organizm się starzeje, a co za tym idzie, zmniejszamy aktywność fizyczną, zmniejsza się również aktywność komórek, tkanek i narządów.

Wiadome jest, że osoby starsze, w podeszłym wieku, przestają zwracać uwagę na aktywność fizyczną, przybierają na wadze, przestają dbać o odpowiednią dietę – niestety – wtedy organizm zaczyna szwankować.

Badania i ankiety dowodzą, że aż co piąta osoba pomiędzy 65 a 69 rokiem życia jest niesprawna, po 80 – aż co druga.

Aż 1,5 miliona osób w podeszłym wieku ma bardzo ograniczoną mobilność, a aż 120 tysięcy osób ciągle leży.

Wyniki badań, są wręcz druzgocące.

Niestety, młode osoby, a nawet te nieco starsze, ale jeszcze pracujące, nie myślą o zapewnieniu odpowiedniego ruchu.

aktywność-fizyczna.jpg
Aktywność fizyczna foto.123rf.com

Nie dbają o odpowiednią dietę, spokój, odpowiednią ilość snu – przez co częściej chorują, tyją a ich aktywność fizyczna jest wręcz znikoma, to odbija się w późniejszych latach.

Organizm człowieka, jest jakby… „zaprogramowany” na aktywny tryb życia, w momencie, kiedy ograniczamy ten ruch, tą aktywność, nasz organizm i zdrowie zaczyna szwankować, a tego przecież nie chcemy.

Każda nawet najdrobniejsza aktywność fizyczna stymuluje rozwój organizmu i utrzymuje go w dobrej formie.

Ruch fizyczny ma bardzo pozytywny wpływ na pracę naszego organizmu: układu krążenia, układu mięśniowego, układu kostno-stawowego, układu oddechowego, układu nerwowego.

Warto więc zastanowić się nad tym, by czas przeznaczony na leżenie na kanapie i oglądanie telewizji, zamienić na wyjście na basen, fitness, siłownię.

Możecie też poćwiczyć w domu, jeśli nie macie możliwości wyjścia.

Nawet podczas oglądania filmu!

Ile więc aktywności potrzebujemy, by nasz organizm na tym korzystał?

Zajmijmy się zaleceniami WHO, które kierowane są do trzech grup wiekowych, a mianowicie:

Dzieci w wieku 5-17 lat, powinny co najmniej godzinę dziennie poddać się aktywności fizycznej, od umiarkowanej do intensywnej.

Większość aktywności w ciągu dnia powinna mieć aerobowy charakter – znaczy to, by dziecko nie przeciążało się ćwiczeniami, a ćwiczenia były delikatne, ale o różnym natężeniu.

Dorośli w wieku 18-64 lat, powinni ćwiczyć co najmniej około 150 minut TYGODNIOWO, jak widać, to dużo mniej niż dzieci.

Tu również powinniśmy skupić się na aerobowej aktywności fizycznej, bądź możemy zamienić ten czas na 75 minut ćwiczeń o naprawdę wysokiej intensywności.

Ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacniać mięśnie powinny być wykonywane minimum dwa razy w tygodniu, przez osoby mieszczące się w tym przedziale wiekowym (18-64).

Dorośli w wieku powyżej 65 lat – podobnie jak młodsza grupa, osoby powyżej 65 roku życia, powinny co najmniej 75 minut tygodniowo, poświęcić na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.

Osoby starsze, w podeszłym wieku powinny zażywać aktywności fizycznej nie dla zgrabnej sylwetki; tylko bardziej w celu zwiększenia równowagi a także zapobiegania ewentualnym upadkom.

Powinni ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu.

Jeśli jednak osoby starsze nie mogą wykonywać zalecanej ilości aktywności fizycznej, powinny zażywać ruchu chociażby w ilościach określonych przez ich możliwości.

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego, w każdym wieku.

Należy ćwiczyć – mniej, czy bardziej intensywnie.

Nie tylko dlatego, żeby mieć ładną, zgrabną sylwetkę, ale przede wszystkim dlatego, by być zdrowym i odpornym na różnego rodzaju zachorowania.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.