ALOES – MAŁO ZNANE SPOSOBY WYKORZYSTANIA CUDOWNEGO ALOE VERA

Aloes zwyczajny (Aloe Vera) jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Powszechnie wykorzystywany jest jako domowy środek łagodzący oparzenia. Jednak większość ludzi nie ma pojęcia o prawie magicznych, uzdrawiających substancjach, które zawiera miąższ tej małej rośliny doniczkowej. To właśnie wewnątrz jej liści znajduje się żel, który można wykorzystać na wiele sposobów. Poznajcie fascynujące sposoby zastosowania Aloe Vera.

Aloe Vera i fenomen miąższu

Aloe Vera, czyli aloes zwyczajny to lecznicza roślina używana przez ludzi od tysięcy lat.

aloes.jpg
Aloes foto.depositphotos.com

Ma ona długą historię wykorzystywania zarówno do celów zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych.

Kleopatra znana była z nakładania żelu na twarz i ciało, a starożytni Grecy używali go do wszystkiego, od remedium na łysienie do lekarstwa na bezsenność.

Rdzenni Amerykanie nazywali tę roślinę „różdżką z nieba”, a Egipcjanie rośliną nieśmiertelności.

Cała wartość odżywcza aloesu znajduje się w jego liściach, a dokładniej miąższu – lekkiej, przypominającej żel substancji, która znajduje się w ich środku.

miąższ-aloesu.jpg
Miąższ aloesu foto.depositphotos.com

Miąższ Aloe Vera ma ponad 200 substancji odżywczych, w tym m.in. 20 minerałów (np. wapno, magnez, cynk, selen, chrom), 18 aminokwasów, 12 witamin (np. witamina A, B1, B2 , B3, B6, B12, C , E i K) oraz błonnik, enzymy i sterole

Wiadomo też, że zawiera co najmniej 6 rodzajów naturalnych środków antyseptycznych, które mogą zabijać wirusy, bakterie i grzyby.

Ta niewyróżniająca się roślina jest nawet badana jako potencjalny zabójca AIDS i nowotworów.

Aloes i jego mało znane sposoby wykorzystania

Aloes znany jest ze swych właściwości łagodzących oparzenia.

To jednak kropla w morzu jego cudownych mocy, bowiem można wykorzystywać go na wiele innych sposobów.

Poniżej przedstawiamy te mniej znane, ale za to bardzo pomocne i praktyczne sposoby wykorzystania Aloe Vera.

aloe-vera.jpg
Aloe Vera foto.depositphotos.com
  • Opryszczka – wyciśnij odrobinę żelu z liścia aloesu i posmaruj nim zmienione chorobowo miejsce. Pozwól mu powoli wyschnąć. Zmniejszy to ból i przyspieszy gojenie opryszczki.
  • Siniaki – szpecące ciało niebieskie i sine ślady po uderzeniach szybciej znikną, kiedy nałożymy na nie miąższ aloesu.
  • Oparzenia słoneczne i wysypka – wymieszaj kilka łyżek żelu Aloe Vera i dwie kapsułki witaminy E, nałóż na dotkniętą oparzeniem lub wysypką powierzchnię skóry i pozostaw do wchłonięcia.
  • Detoksykacja organizmu – dodając trochę miąższu do porannego smoothie lub wymieszaj odrobinę świeżo wyciśniętego żelu w szklance wody, aby przeprowadzić delikatne i bezpieczne oczyszczanie organizmu.
  • Ulga w astmie i alergii – zagotuj kilka liści aloesu w garnku z wodą. Następnie przelej zawartość do miski, nachyl się nad nią, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę, aby złagodzić objawy astmy lub alergii.
  • Wsparcie układu odpornościowego – spożywanie żelu Aloe Vera stymuluje wzrost białych krwinek i sprzyja powstawaniu zdrowych komórek, szczególnie u osób cierpiących na raka.
  • Zdrowy układ moczowy – codzienne picie soku z aloesu zabija bakterie, które mogą bytować w układzie moczowym i powodować infekcje dróg moczowych, infekcje pęcherza moczowego i inne problemy z układem moczowym.
  • Poprawa trawienia – osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, wzdęcia, zgagę, niestrawność lub inne problemy trawienne powinny pić około łyżeczkę soku z aloesu przed każdym posiłkiem, aby naturalnie zlikwidować te problemy i poprawić proces trawienia.
  • Obniżenie poziomu cukru we krwi – picie soku z aloesu każdego dnia może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.
  • Artretyzm i ból stawów – jedna łyżeczka żelu Aloe Vera przyjmowana trzy razy dziennie znacznie zmniejszy ból spowodowany artretyzmem lub innymi rodzajami bólu stawów i pomoże naturalnie złagodzić ich zapalenie. Ulgę w bólu przyniesie także pocieranie stawów kostkami lodu z dodatkiem żelu aloesowego.
  • Żylaki – zmiksuj 1 łyżkę żelu aloesowego, 200 ml wody i 1 łyżeczkę miodu. Pij codziennie rano przez miesiąc, aby zmniejszyć widoczność żylaków.
  • Łuszczyca – świeży miąższ aloesu łagodzi zmiany skórne u osób chorujących na łuszczycę.
  • Żel do goleniamiąższ z liści aloesu zastąpi tradycyjny żel do golenia i przy okazji złagodzi ewentualne podrażnienia.
  • Zrogowacenia stóp – jeśli chcesz mieć miękką skórę na stopach i pozbyć się wszystkich zrogowaceń wymieszaj ze sobą: pół szklanki płatków owsianych, pół szklanki mąki kukurydzianej i około 4 łyżek stołowych żelu Aloe Vera.
    Następnie dodaj około pół szklanki ulubionego balsamu do ciała.
    Wetrzyj mieszankę w stopy, załóż bawełniane skarpetki i pozostaw na godzinę lub dwie. Później umyj stopy letnią wodą.
  • Nawilżający peeling do ciała – weź dwa lub trzy liście aloesu i przekrój je wzdłuż. Wykorzystaj wnętrze liści jako naturalnie nawilżający peeling do ciała pod prysznicem.
  • Przeciwstarzeniowa maska – rozkrój kilka liści aloesu i wydrąż z nich miąższ. Następnie nałóż go na twarzy i potrzymaj 15 minut jak zwykłą maskę.
  • Wzrost włosów – masowanie aloesem skóry głowy sprawi, że włosy będą rosnąć szybciej i mniej wypadać. Przed myciem włosów wmasuj miąższ w skórę głowy. Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz i umyj włosy szamponem.
  • Przeciwtrądzikowy kosmetyk – wyciśnij trochę soku z aloesu i codziennie nakładaj go na twarz. Pozostaw do wyschnięcia. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się zmian trądzikowych, ale i nawilżysz przesuszoną kosmetykami przeciwtrądzikowymi skórę.
  • Zapobieganie bliznom i rozstępom – wmasuj miąższ aloesu bezpośrednio w blizny i rozstępy, aby zmniejszyć ich widoczność.
  • Zmniejszenie płytki nazębnej – wykorzystaj sok z aloesu jako płyn do płukania ust, a już po upływie kilkunastu dni zauważysz znaczną redukcję ilości kamienia nazębnego.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI.

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.