BERLINALE REZYGNUJE Z NAGRÓD DLA AKTORÓW I AKTOREK W IMIĘ NEUTRALNOŚCI PŁCI

Berlinale, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rezygnuje z nagród dla „aktorów” i „aktorek”, starając się być bardziej „neutralnymi pod względem płci”. Organizatorzy festiwalu zapowiedzieli, że przestaną przyznawać osobne nagrody kobiecym i męskim kreacjom aktorskim od najbliższej imprezy w 2021 roku.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie.

Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1951 roku i od tamtej pory corocznie odbywa się w lutym.

Dyrektorzy festiwalu, który cieszy się ogólnoświatową popularnością, Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian, wydali publiczne oświadczenie, w którym stwierdzili:

Uważamy, że brak rozdzielania nagród na polu aktorskim według płci jest sygnałem do budzenia większej świadomości płci w przemyśle filmowym.

Wcześniej nagrody „Srebrnego Niedźwiedzia” były przyznawane osobno najlepszym aktorom i aktorkom, co jest typowe dla ceremonii wręczania nagród na festiwalach filmowych.

srebrny-niedźwiedź.jpg
foto.depositphotos.com

Teraz kategorie te zostaną połączone i będą nagradzać „najlepszy występ w roli głównej” i „najlepszy występ drugoplanowy”.

Zmiana będzie obowiązywać od następnego festiwalu, który ma odbyć się w lutym 2021 roku.

Organizatorzy zapewniają, że impreza z ograniczoną liczbą gości odbędzie się pomimo „pandemii” i będzie połączeniem wydarzenia stacjonarnego i wirtualnego.

Bronią też jej częściowo fizycznej organizacji, twierdząc, że „żywa relacja z publicznością” jest „ważną i unikalną cechą” festiwali.

Berliński Festiwal Filmowy jest pierwszym ważnym wydarzeniem kulturalnym, na którym wprowadzono nagrody bezpłciowe i zrezygnowano z nagród aktorskich według płci.

Jednak w ostatnich latach nastąpił skoordynowany nacisk na usunięcie płci z kategorii aktorskich, a MTV Movie and TV Awards wdrożyły tę koncepcję w 2017 roku.

Inną ważną zmianą, jaka zaszła na festiwalu, jest całkowita rezygnacja z nagrody im. Alfreda Bauera.

Nagroda ta została wcześniej zawieszona, gdy pojawiły się kontrowersje związane z faktem, że filmowiec i pierwszy dyrektor festiwalu, na którego cześć została nazwana, Bauer, był wysokim rangą członkiem partii nazistowskiej.

Zamiast niej wprowadzona zostanie Nagroda Jury.

Wygląda na to, że festiwale wprowadzające nagrody bezpłciowe dopasowują się do promowanej ideologii LGBT walczącej m.in. o wprowadzenia równości małżeńskiej oraz jednolitych zasad uzgadniania płci.

⇒ Czytaj także: ZŁOTE GLOBY I DARMOWE SZCZEPIONKI – „NIESPODZIANKA” OD ORGANIZATORÓW

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.