SZOKUJĄCE FAKTY O FARBOWANIU WŁOSÓW

Farbowanie włosów – dziś bez tego zabiegu nie wyobraża sobie życia większość kobiet (i coraz częściej także mężczyzn), u których pojawią się pierwsze siwe włosy. Wiele z nas wciąż zadaje sobie pytanie: czy farbowanie włosów szkodzi? Cóż… prawda jest taka, że nic co chemiczne zdrowe nie jest, a tym bardziej farba naszpikowana substancjami szkodliwymi dla zdrowia.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje częstotliwość wykonywanych farbowań i jakość użytych farb.

Zajmijmy się jednak sytuacją, w której nie mówimy o farbie bazującej na naturalnych składnikach, lecz tradycyjnej, często i chętnie kupowanej.

Jak wpływa na nasze zdrowie?

Oto najbardziej szokujące, potwierdzone naukowo fakty na temat farbowania włosów.

Fakt 1 – chemiczny koktajl

Od listopada 2011 roku na mocy przepisów Unii Europejskiej, producenci muszą umieszczać ostrzeżenia na produktach do farbowania włosów.

Za każdym razem osoba barwiąca włosy powinna także wykonać wcześniej próbę uczuleniową, zgodnie z instrukcją widoczną na opakowaniu produktu.

Nikogo ten fakt nie powinien zaskoczyć, tym bardziej że Unia Europejska uznała, iż w produktach do koloryzacji włosów może być zawartych aż 36 szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą powodować silne reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Wchłaniane przez skórę barwniki nie są jednak jedynym zmartwieniem, ponieważ samo wdychanie oparów chemicznych stwarza takie samo, poważne zagrożenie.

Fakt 2 – odbarwienie skóry

Częste farbowanie włosów prawdopodobnie cię nie zabije, ale może wywołać methemoglobinemię, czyli chorobę krwi, która związana jest z powstaniem nieprawidłowej hemoglobiny.

Nagromadzenie methemoglobiny skutkuje niebiesko-sinym zabarwieniem krwi, która nadaje niebieski lub szary koloryt powłokom skóry.

Takie nieprawidłowości często wywołuje ekspozycja na parafenylenodiaminę, powszechną substancję chemiczną, czarny barwnik występujący w różnych produktach do farbowania włosów, która poza tym może prowadzić do reakcji alergicznych, bólów głowy i oparzeń.

Methemoglobinemia może być wyjątkowo niebezpieczna, a w niektórych przypadkach nawet spowodować śmierć.

Fakt 3 – najgroźniejsze ciemne kolory

Wydawałoby się, że farby rozjaśniające włosy będą najniebezpieczniejsze i najbardziej agresywne dla zdrowia, ale jest dokładnie odwrotnie.

farbowanie-włosów.jpg
foto.depositphotos.com

Ciemne kolory są najgroźniejsze, a problemem jest obecność smoły węglowej oraz ołowiu.

Ołów był częstym składnikiem w ciemnych kolorach farb do włosów, gdzie występował w postaci octanu ołowiu, aktywnego składnika odpowiedzialnego za efekt barwienia.

Jednak od pewnego czasu jest on zakazany w krajach Unii Europejskiej, ponieważ mógł prowadzić do poważnych problemów neurologicznych.

Co nie zmienia jednak faktu, że ten niebezpieczny składnik można spotkać w wielu produktach do koloryzacji włosów spoza UE.

Poza tym ustalono, że najsilniej uczulają farby bazujące na brązowym barwniku.

Fakt 4 – zagrożenie dla niemowląt

Co prawda niemowlęta nie farbują włosów, ale czasami robią to kobiety w ciąży.

Wbrew wszystkim panującym opiniom o bezpieczeństwie stosowania farb, ciąża powinna być tym okresem w życiu kobiety, kiedy chociaż jeden raz przez te kilka miesięcy zaprzestanie koloryzacji włosów.

W badaniach potwierdzono związek między stosowaniem farb do włosów w czasie ciąży i białaczką u niemowląt.

Chyba nie trzeba tego komentować…

Fakt 5 – reumatoidalne zapalenie stawów i nowotwory

Ktoś powie, że to brednie, bo „tyle lat farbuję włosy i nic mi nie jest”, ale okazuje się, że niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, a jednym z takich czynników jest właśnie częste farbowanie włosów.

Dodatkowo wiadomo przecież, że narażenie na jakiekolwiek substancje chemiczne może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, a tym bardziej wtedy, gdy chemikalia te są powiązane z występowaniem nowotworów.

Niestety wiele chemikaliów stosowanych w produktach do farbowania włosów to substancje rakotwórcze.

Koniecznie unikaj produktów zawierających fenylenodiaminy, 4-metoksy- m-fenylenodiaminę, 4-chloro- m-enylenodiaminę, 4-amino- 2-nitrofenol oraz 2-4 toluenodiaminę.

Są one bezpośrednio związane z większym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza oraz na złośliwy nowotwór układu limfatycznego – chłoniaka.

Oczywiste jest, że każdy z nas chce się komfortowo czuć i ładnie wyglądać, a piękny kolor włosów jest z tym bezpośrednio związany.

Jednak następnym razem, zanim nałożysz na włosy chemiczną mieszankę koloryzującą, zastanów się, przeczytaj skład i ostrzeżenia, a potem wybierz świadomie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.