Grillowanie jest jedną z największych rozrywek w ciepłych porach roku, ale z pewnością nie jest najbardziej przyjazne dla środowiska i dla naszego zdrowia. Niezależnie od tego, czy preferujesz węgiel drzewny, brykiet czy gaz, grillowanie uwalnia emisje i przyczynia się do złej jakości powietrza. Nowy system grilla solarnego zapewnia możliwość grillowania nie tylko w dzień, kiedy świeci słońce, ale również w nocy. Jak to możliwe?

Wilson Solar Grill

Wilson Solar Grill pozwala przygotować jedzenie nie tylko wtedy, gdy słońce świeci w ciągu dnia, ale może przechowywać energię słoneczną, dzięki czemu można grillować również nocy.

Jak to możliwe?

Otóż grill solarny wykorzystuje soczewkę Fresnela do ogrzewania azotanu litu (związek nieorganiczny będący solą litu i kwasu azotowego).

wilson-grill.jpg

Nowa technologia słoneczna opracowana przez profesora MIT, dra Davida Wilsona pozwala na to, by grill przechowywał energię cieplną do 25 godzin i uwalniał ją jako ciepło konwekcyjne w temperaturze ok. 232 stopni Celsjusza.

Pomysł z Nigerii

Projekt został pierwotnie zaproponowany w 2012 roku.

Dr Wilson opracował ten pomysł po spędzeniu czasu w Nigerii, gdzie do gotowania powszechnie wykorzystywane jest drewno, co powoduje szereg problemów.

Nie tylko gotowanie przy użyciu drewna opałowego prowadzi do chorób układu oddechowego tamtejszej ludności, ale także zwiększa tempo wylesiania, a i odbiera kobietom poczucie bezpieczeństwa, które często podczas zbierania w lesie są napadane i gwałcone.

Wraz z grupą studentów MIT opracował technologię, która pozwoliła stworzyć prototyp grilla solarnego.

Na razie wiadomo, że nowa technologia słoneczna działa, ale modele grilla na zdjęciach mają charakter podglądowy, promocyjny i zostały sztucznie skonstruowane.

grill-solarny.jpg

Celem naukowców jest opracowanie modelu biznesowego do dystrybucji grilli słonecznych do krajów rozwijających się, a także grilla na rynek światowy.

Oczekuje się, że amerykańska wersja będzie hybrydowym modelem gazowo-słonecznym, który pozwoli na gotowanie na płomieniu oraz wykorzystanie ciepła słonecznego.

Słońce jest potężnym źródłem energii, a przechwytywanie tej energii za pomocą soczewek Fresnela i przechowywanie energii cieplnej jest jak najbardziej możliwe i już wykonywane.

Istnieje jednak obawa co do praktycznej strony produkcji grilla solarnego na skalę światową, ponieważ koncepcja ta jest zbyt skomplikowana i kosztowna w wykonaniu.

Czytaj także: PANELE DACHOWE Z MIKROALGAMI OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.