IBUPROFEN I INNE NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE SZKODZĄ PŁODNOŚCI

Ibuprofen – jeden z najbardziej popularnych leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym niekorzystnie wpływa na męską płodność. Do takich wniosków doszli duńscy naukowcy, którzy w swych badaniach potwierdzili niebezpieczeństwo stosowania tego leku. To jednak nie koniec. Inne, popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę.

Niepokojący raport

W opublikowanym 8 stycznia 2018 roku w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences raporcie z badań czytamy, że Ibuprofen, jeden z najbardziej popularnych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), powszechnie dostępnych bez recepty, ma negatywny wpływ na jądra młodych mężczyzn.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze uważają, że częste i przewlekłe zażywanie lekarstwa przez mężczyzn w wieku 18-35 lat może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalny i spowodować problemy z płodnością.

Grupa 14 młodych mężczyzn otrzymywała dawkę 600 mg ibuprofenu dwa razy dziennie.

Pozostałych 17 ochotników otrzymywało placebo.

Po 14 dniach badacze zauważyli, że w organizmach mężczyzn przyjmujących prawdziwy lek rozwijał się stan hormonalny, który wskazywał na zmniejszoną płodność (została zaburzona praca zdrowych jąder i spadł ogólny poziom testosteronu).

Po odstawieniu leku mężczyźni wrócili do pełnego zdrowia.

Jednak nie wiadomo, czy efekty długoterminowego stosowania ibuprofenu są także odwracalne.

Ibuprofen kontra płodność

Badania duńskich naukowców nie są pierwszymi doniesieniami o szkodliwym wpływie tego rodzaju leków na płodność.

Nowe badanie jest kontynuacją badań rozpoczętych nad kobietami w ciąży, które podczas jej trwania przyjmowały jeden z trzech znanych, łagodnych środków przeciwbólowych: aspirynę, ibuprofen lub paracetamol.

Okazało się, że wszystkie trzy leki działały antyandrogennie, czyli antagonizowały działanie męskich hormonów płciowych, dlatego też negatywnie wpłynęły na rozwój jąder dzieci płci męskiej.

bezpłodność.jpg
fot.123rf.com

Poza tym naukowcy zauważyli, że leki te zwiększają nawet prawdopodobieństwo urodzenia się chłopców z wadami wrodzonymi i prowadzą do bezpłodności u męskich potomków w ich dorosłym życiu.

NLPZ – podstępny plan kontroli urodzeń

Niektórzy uważają (tak jak np. Joe Joseph z The Daily Sheeple), że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są okrutnym narzędziem Agendy 21, czyli podstępnego planu zniszczenia ludzkości.

Cała ta działalność ma się zamykać pod hasłem „wdrożenia zrównoważonego rozwoju”.

Nic dziwnego, że ich dostępność i popularność na rynku jest tak wielka, skoro w ten sposób można łatwo wpłynąć na prokreację.

Badania potwierdziły, że u mężczyzn regularne zażywanie NLPZ może powodować problemy z erekcją, natomiast u kobiet może wywoływać zaburzenia owulacji.

Dlatego też za każdym razem, gdy sięgamy po leki takie jak np. ibuprofen, musimy uważnie przyjrzeć się bliżej jego efektom ubocznym oraz doniesieniom naukowy na jego temat i następnie samemu oszacować, jak bardzo szkodliwy wpływ może on mieć na nasz organizm.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.