KOBIETY ZACHOWUJĄ DNA KAŻDEGO PARTNERA SEKSUALNEGO
Kobiety absorbują i zachowują DNA każdego partnera seksualnego – takie wnioski wysnuto podczas badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Seattle i Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona. Jak to ustalono, co ma z tym wspólnego męski mikrochimeryzm i jakie są tego konsekwencje?
Męski mikrochimeryzm
Naukowcy z Uniwersytetu w Seattle i Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona próbowali zbadać, czy u kobiet, które były w ciąży z synem, istnieje większe ryzyko wystąpienia pewnych chorób neurologicznych, które występują częściej u mężczyzn.
Kiedy jednak zaczęto badać kobiecy mózg, kierunek badań zmienił swój tor.
Otóż okazało się, że mózgi kobiet często zawierały tzw. męski mikrochimeryzm, czyli wykryto w nich męskie DNA, które pochodziło od innej osoby i różniło się genetycznie od komórek stanowiących resztę kobiety.
Według badania męski mikrochimeryzm obecny w wielu częściach mózgu stwierdzono u 63% badanych kobiet.
Oczywiście badacze postanowili iść dalej i ustalić, skąd pochodziło to męskie DNA.
Możliwe wytłumaczenia
Początkowo założono, że męskie komórki DNA odkryte w żeńskim mózgu pochodziły z ciąży z chłopcem.
Po weryfikacji wytłumaczenie to okazało się błędne, ponieważ podczas autopsji mózgów kobiet, które nigdy nie były w ciąży, również znajdowały się męskie komórki DNA.
Według naukowców istniały więc cztery inne możliwe źródła odpowiedzialne za obecność męskiego DNA w mózgach kobiet:
- Poronienie, o którym kobieta nie wiedziała.
- Wchłonięcie brata bliźniaka.
- DNA starszego brata wchłonięte w życiu płodowym przez układ krążenia matki.
- Współżycie seksualne.
DNA od partnera seksualnego
Skoro wykluczono ciążę, a męski mikrochimeryzm stwierdzono aż u 63% badanych kobiet, pierwsze trzy wytłumaczenia (ze względu na swą rzadkość występowania) wydały się naukowcom mało prawdopodobne.
Pozostała więc opcja czwarta, czyli stosunki seksualne.
Co za tym idzie – kobiety absorbują i zachowują DNA każdego mężczyzny, z którym uprawiają seks.
Warto podkreślić, że w badaniu udział wzięły kobiety dojrzałe, które przechowywały DNA płci przeciwnej przez ponad 50 lat.
Skoro więc u kobiet w wyniku stosunków seksualnych występuje męski mikrochimeryzm, sperma jest swego rodzaju transmiterem, który umożliwia przeniknięcie męskiego DNA do ciał kobiet i zgromadzenie się w ich mózgu.
Zgubne konsekwencje
Nie jest tajemnicą, że im więcej partnerów seksualnych ma dana osoba, tym trudniej jej założyć jeden, stały i stabilny związek.
Poza tym wiele kobiet mających liczne, często jednorazowe doświadczenia seksualne, pomimo zerwania relacji, nadal ma aktywne połączenia energetyczne z byłymi partnerami.
Niejednokrotnie odbija się to na ich zdrowiu psychicznym i przejawia w zaburzeniach nastroju, niskiej samoocenie, rozchwianiu emocjonalnym lub nagłych spadkach życiowej energii.
Cóż… po raz kolejny udowodniono, że konsekwencje stosunków seksualnych to nie tylko sama przyjemność, ale i seksualno-duchowo-energetyczna wymiana między partnerami, która może nieść za sobą zgubne skutki (zobacz także temat: telegonia).
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.