W sobotę (4 stycznia 2020 r.) prezydent USA Donald Trump na Twitterze opublikował oświadczenie, w którym „ostrzegł” Irańczyków o potencjalnym zagrożeniu dla ich ważnych kulturowo miejsc. Irańczycy szybko odpowiedzieli prezydentowi USA, zalewając Twittera zdjęciami przedstawiającymi ich ulubione meczety, muzea, zabytki i inną oszałamiającą architekturę.

Amerykańskie „ostrzeżenie”

W nocy z 2 na 3 stycznia 2020 r. w amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds.

Zapowiedziana przez Teheran zemsta i odwet za zabicie gen. Sulejmaniego ma być widowiskowa, a nad meczetem w irańskim Kom już powiewa czerwona flaga, która symbolizuje zbliżającą się wojnę.

Odnosząc się do zaistniałej sytuacji, prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze:

Iran mówi bardzo odważnie o atakowaniu pewnych miejsc w odwecie za to, że uwolniliśmy świat od ich terrorystycznego przywódcy… Niech to służy za OSTRZEŻENIE. Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca (odpowiadające liczbie 52 amerykańskich zakładników wziętych w niewolę przez Iran wiele lat temu).

Amerykański prezydent dodał, że atak przebiegnie szybko i mocno, a jego celem będą miejsca ważne dla Iranu i irańskiej kultury.

Irańska odpowiedź

Irańczycy odpowiedzieli prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na jego „ostrzeżenie”, zamieszczając w tym samym serwisie zdjęcia, które przedstawiają ich ulubione meczety, muzea, zabytki i inną oszałamiającą architekturę Iranu.

Za pomocą hashtagu #IranianCulturalSites, Irańczycy dosłownie zalali Twittera setkami zdjęcia miejsc i budowli o ważnym dla wielu znaczeniu osobistym i historycznym.

W każdym wpisie znalazło się kilka słów potwierdzających to, że irańskie miejsca kultury są nie tylko inspirujące estetycznie lub wizualnie, ale są też schronieniem dla przemyśleń, dialogu i życia.

Uderzenie w znaczące miejsca kultury nie dotyczy tylko rozbiórki konstrukcji zbudowanej przez człowieka, ale niszczy całe duchowe dziedzictwo.

⇒ Czytaj także: „MISJE POKOJOWE” USA OD POCZĄTKU XX WIEKU

♦ Twoje wsparcie rozwoju portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa [email protected]

♦ Ujawnij światu swą działalność, produkty itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.