Symbole i miejsca na polskich banknotach niby są widoczne, ale nie wszystkie dla każdego. Każdy zapytany o to, co znajduje się na naszych polskich banknotach, z pewnością odpowie, że królowie, oczywiście poza Mieszkiem I. Jednak to nie wszystko. Co jeszcze jest na banknotach poza królami? Okazuje się, że znajdują się na nich ukryte symbole i miejsca, które odnoszą się do najważniejszej historii Polski.

Banknot 10 zł

Na banknocie 10 zł znajduje się wizerunek Mieszka I, a po jego lewej stronie są dwie rozety, które pochodzą z odkrytych posadzek w podziemiach Katedry w Gnieźnie.

Z kolei po prawej stronie władcy jest roślinna ornamentyka, która nawiązuje do romańskich naczyń liturgicznych.

polskie-banknoty.jpg
foto.123rf.com

Na odwrocie banknotu można znaleźć wizerunek monety z początków historii państwa polskiego.

Zakładano, że miał to być denar, który pochodził prawdopodobnie z czasów panowania księcia Mieszka I, ale naukowcy uważają, że może to być moneta trochę późniejsza, gdyż miałaby zostać wybita za panowania Mieszka II.

Na tym denarze w okręgu można znaleźć wizerunek krzyża, który znajduje się na czymś, co przypomina pół koła i tutaj istnieją dwa wyjaśniania tego wzoru na denarze, ponieważ jedna teoria mówi, że jest to wizerunek świątyni, a druga, że jest to książęca mitra, czyli nakrycie głowy władcy.

Natomiast po bokach tego denara są dwie kolumny romańskie, które pochodzą z Opactwa Benedyktów w Tyńcu.

Banknot 20 zł

Na banknocie 20 zł znajduje się Bolesław I Chrobry, a po jego lewej stronie jest romański portal, natomiast po prawej stronie jest korona młodego dębu, która pochodzi z Drzwi Gnieźnieńskich.

Ta korona dębu na drzwiach umiejscowiona jest w scenie, która ukazuje wystawienie zwłok św. Wojciecha.

20-zł.jpg
foto.123rf.com

Na odwrocie banknotu również można znaleźć motyw z Drzwi Gnieźnieńskich po prawej stronie denara, a przedstawia on wizerunek lwa, który chwyta się wijącej się gałęzi.

Natomiast w centralnej części drugiej strony banknotu jest denar z czasów Bolesława Chrobrego, wokół którego znajduje się napis PRINCES POLONIE.

W środku tego denara jest wizerunek ptaka, ale do tej pory nie wiadomo dokładnie, jakiego jest on gatunku.

Niektórzy twierdzą, że reprezentuje on orła, ale bardziej przypomina koguta albo pawia.

Do drugiej teorii przychyla się większa część badaczy.

Prawdopodobnie może to być pierwsza moneta państwa polskiego, na której obecny był ptak.

Dalej, czyli po lewej stronie od denara, jest romańska rotunda, która nazywana jest również kaplicą św. Mikołaja.

To jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, który pochodzi z XI wieku albo, co jest bardziej prawdopodobne, z XII wieku.

Ta rotunda znajduje się w Cieszynie.

Banknot 50 zł

Na banknocie 50 zł znajduje się Kazimierz III Wielki, a po prawej stronie króla jest litera „K” w koronie, która jest królewskim monogramem i ta litera pochodzi z drzwi Katedry na Wawelu.

Po drugiej stronie banknotu w jego centralnej części widać królewską pieczęć Kazimierza Wielkiego, a zaraz pod pieczęcią znajdują się królewskie insygnia, czyli jabłko i berło.

50-zł.jpg
foto.123rf.com

Po prawej stronie od pieczęci jest panorama Krakowa, która jest autorstwa niemieckiego kronikarza i podróżnika Hartmanna Schelda.

Ten obraz miasta pochodzi z kroniki „Liber Chronicarum”, która została wydana pod koniec XV wieku.

Z kolei po lewej stronie od pieczęci jest panorama Kazimierza, która także pochodzi z tej samej kroniki.

Banknot 100 zł

Na banknocie 100 zł znajduje się Władysław II Jagiełło, a po obu stronach wizerunku króla są rozety oraz elementy ornamentyki gotyckiej.

Natomiast na drugiej stronie banknotu jest w centralnej części orzeł na tarczy herbowej i pochodzi on z nagrobka Władysława Jagiełły, który jest w Katedrze na Wawelu.

100-zł.jpg
foto.123rf.com

Zaraz pod tarczą z orłem jest hełm oraz dwa miecze, które są owinięte w krzyżacki płaszcz, co jest bezpośrednim nawiązaniem do zwycięstwa w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Z kolei po lewej stronie od tarczy jest wizerunek Zamku w Malborku.

Banknot 200 zł

Na banknocie 200 zł znajduje się Zygmunt I Stary.

Natomiast na odwrocie banknotu można znaleźć wizerunek orła, który pochodzi z fasady Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

200-zł-banknot.jpg
foto.123rf.com

Orzeł ten wpisany jest w sześciokątny kartusz herbowy, a także opleciony jest literą „S”, która stanowi królewski monogram.

Natomiast z tyłu za orłem znajduje się rysunek dziedzińca na Wawelu.

Banknot 500 zł

Na banknocie 500 zł znajduje się król Jan III Sobieski.

500-zł-banknot.jpg
foto.123rf.com

Na odwrotnej stronie banknotu można znaleźć pałac w Wilanowie, a także wizerunek orła w korownie z herbem rodowym Jana III Sobieskiego.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.