PRACOWNIK NA CENZUROWANYM – SZTUCZNA INTELIGENCJA ROZPOZNA EMOCJE

Biznes zaczął sięgać po sztuczną inteligencję (AI). Dzięki niej będzie można określać, ale też przewidywać, jakie jest samopoczucie nie tylko konsumentów, ale również swoich pracowników…

Firmy inwestują w sztuczną inteligencję

W tzw. synergologię, czyli umiejętność odczytywania, np. mimiki twarzy oraz języka ciała zainwestowało już wiele firm, do których zalicza się: Microsoft, Apple, IBM oraz Amazon.

W takim działaniu ma im pomóc technologia AI, a także analiza danych big data.

Te inteligentne algorytmy mają powodować, że np. marketerzy będą mogli badać, jakie są reakcje widzów na wyświetlane im reklamy, a komputery samochodowe mogłyby oceniać stan swoich kierowców, ale też mogłyby być wykorzystywane przez działy HR na etapie wstępnej selekcji pracowników, aby wyeliminować osoby niezainteresowane.

Sascha Stocken, który jest prezesem firmy Nethansa (która wdraża rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji), twierdzi, że zdolność odszyfrowania tego, co oznacza u danej osoby uśmiech albo grymas, czyli niewerbalne sposoby komunikacji, może być tak samo ważna jak umiejętność czytania w myślach.

Do tej pory próbowano budować systemy, które potrafiłyby odczytywać ludzkie emocje poprzez analizowanie oraz interpretowanie sygnałów niewerbalnych, ale one nie działały.

Teraz takie inicjatywy podejmują duże korporacje.

Obecnie już różne marki pracują nad systemami, które umożliwiłyby im elastyczne dostosowywanie treści, ale też długości reklam do reakcji widzów.

Możliwość zindywidualizowania formy emisji, które byłyby odpowiednie do rzeczywistych emocji wywołanych u danej osoby, umożliwiłoby markom zintegrowanie przekazu z zainteresowaniami danej osoby.

Poprzez to reklama, która nie będzie interesująca dla danej osoby, będzie mogła się sama wyłączyć, gdy zauważy znudzenie konsumenta, ale z drugiej strony będzie mogła się wydłużyć, gdy ta osoba wykaże zainteresowanie.

Na przykład Facebook już zaczął pracować z botem, który zaczął się uczyć rozpoznawać emocje i do tego zdobywa podstawowe umiejętności z zakresu komunikacji niewerbalnej dzięki możliwości obserwowania zachowań, jakie są na nagraniach komunikatora Skype.

Natomiast firma Google zaczęła testować technologię Duplex.

Jednak tutaj można stwierdzić, że liderem w tej branży jest firma Affectiva.

Firma ta ma największe na świecie repozytorium danych na temat emocji z bankiem twarzy, na które składa się ponad 7,5 mln wizerunków z 87 krajów.

Materiały te analizuje się w biurze w Kairze, a następnie wykorzystuje się je do trenowania algorytmów.

Do czego można wykorzystać rozpoznawanie emocji przez AI?

Niektórzy uważają, że takie rozpoznawanie emocji to dobre rozwiązanie, które będzie można wykorzystać w różnych branżach.

Rozpoznawanie emocji przez sztuczną inteligencję może być wykorzystane do zapobiegania przemocy zarówno domowej, jak i innych jej form.

Przedsiębiorcy już zaczęli sprzedawać takie systemy do szkół oraz innych instytucji.

Innym przykładem jest wykorzystywanie AI w rekrutacji.

W tym przypadku system ten będzie oceniał słowa kluczowe, intonację, a także wyraz twarzy potencjalnych pracowników na początkowym etapie wybierania kandydata do pracy.

Następnie będzie mógł przygotować raport dla ludzi, którzy odpowiadają za rekrutację, czy dana osoba jest naprawdę zainteresowana tym stanowiskiem, czy jest szczera itp.

Z kolei w Dubaju organizacja Roads and Transport Authority w swoich centrach obsługi klienta uruchomiła system, dzięki któremu kamery wyposażone w sztuczną inteligencję porównywały emocje ludzi, którzy wchodzili i wychodzili z budynku, co miało na celu określenie ich poziomu zadowolenia.

Jeśli otrzymany wynik był poniżej pewnej określonej wartości, to system zalecał pracownikom centrum podjęcie odpowiednich działań, aby można było poprawić jakość obsługi – ze względów prywatności zdjęcia osób odwiedzających nie są zapisywane.

Innym rozwiązaniem było wykorzystanie takich systemów, aby pomóc dzieciom z autyzmem w interpretowaniu uczuć innych ludzi, którzy je otaczają.

Jest to system, który wykorzystuje inteligentne okulary Google Glass.

W takiej sytuacji, gdy dziecko z autyzmem spotyka inną osobę, to okulary te przedstawiają mu grafikę oraz dźwięk, dzięki czemu daje mu wskazówki odnośnie emocji.

Przeprowadzono testy, które wykazały, że dzieci, korzystające z tego wirtualnego pomocnika, szybciej się uspołeczniały.

Jaka jest skuteczność podczas wykrywania emocji?

Technologie dotyczące rozpoznawania emocji nie są jeszcze najlepsze, a przykładem może być tutaj technologia, która ma na celu wykrywanie poziomu agresji, która jest wykorzystywana w wielu amerykańskich szkołach.

Podczas jego stosowania okazało się, że system uważa, że bardziej niepokojący jest zwykły kaszel niż przerażający krzyk.

Badaczom z University of Southern California udało się dowieźć, że taką technologię rozpoznawania twarzy można bardzo łatwo oszukać.

Dzieje się tak, ponieważ maszyna w sposób automatyczny kojarzy określone miny z danymi emocjami, ale nie potrafi odróżnić, np. uśmiechu złośliwego od szczerego.

Tutaj bardziej dokładne są systemy rozpoznawania emocji, które uwzględniają kontekst, ale są one bardziej skomplikowane i do tego jest ich bardzo mało.

To oznacza, że ważne będzie nie tylko to, na co zwraca uwagę maszyna, ale na czym została również wytrenowana, np. system, który był trenowany na emocjach odgrywanych, może nie dać sobie rady z emocjami prawdziwymi.

Czy emocje są podobne do danych osobistych?

Technologie rozpoznawania emocji stwarzają różne problemy, gdyż takie systemy naruszają naszą przestrzeń osobistą.

Kiedy na przykład spodoba się nam rzecz u innej osoby, która obok nas przeszła, to od razu będziemy dostawać wiele reklam tej rzeczy.

Inna sytuacja może dotyczyć poszukiwania pracy, np. gdy podczas spotkania zmarszczymy brwi z dezaprobatą, to skutkiem tego może być brak pracy.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że ponad połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii twierdzi, że nie chce, aby sztuczna inteligencja rozpoznawała ich uczucia i nastroje.

Zresztą, kto chce być cały czas na cenzurowanym w systemie wielkiej, systemowej gry?!

⇒ Czytaj także: STEPHEN HAWKING OSTRZEGAŁ: SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE ZNISZCZYĆ LUDZKOŚĆ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.