WI-FI – CICHY I PODSTĘPNY ZABÓJCA

Wi-Fi jest obecnie tak popularne, że można je znaleźć prawie w każdym domu. Dostęp do internetu bezprzewodowego doceniany jest przede wszystkim ze względu na wygodę. Jednakże ostatnimi czasy pojawiły się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i wpływu Wi-Fi na ogólny stan ludzkiego zdrowia, zwłaszcza u dzieci. Ostrzegają przed nim też lekarze. Czy rzeczywiście mamy się, czego obawiać?

Wszechobecne Wi-Fi

Obecnie dostęp do bezprzewodowego internetu można znaleźć wszędzie: na dworcu, w autobusie, w pociągu, w galerii handlowej, w szkołach, na uczelniach itp., ale przede wszystkim stał się on standardowym „wyposażeniem” prywatnych domów i mieszkań.

wi-fi.jpg
Wi-Fi foto.depositphotos.com

Wszechobecne promieniowanie Wi-Fi kumuluje się z równie wszędzie obecnym promieniowaniem radiowym, telefonicznym i mikrofalowym, przez co nasze zdrowie wystawione jest na ciężką próbę.

Zazwyczaj promieniowanie, na które jesteśmy narażeni, przekracza ustalone przez Unię Europejską dopuszczalne normy, które muszą się mieścić w przedziale częstotliwości natężenia indukowanego pola elektrycznego pomiędzy 1 Hz do 3 kHz, na poziomie 1,1 V/m.

Stanowisko specjalistów

Jednym z ekspertów, który porusza kwestię szkodliwości promieniowania Wi-Fi, jest Brytyjka dr Erica Mallery-Blythe, specjalistka od medycznych aspektów radioaktywności i pól elektromagnetycznych.

Jej zainteresowanie tym tematem zaczęło się w 2008 roku, kiedy zauważyła dramatyczny wzrost liczby pewnych objawów u ludzi na całym świecie, w tym takich jak:

 • częste i silne bóle głowy;
 • bezsenność;
 • chroniczne zmęczenie;
 • niezdolność koncentracji i skupienia uwagi;
 • utrata pamięci;
 • zaburzenia snu.

I poważniejszych dolegliwości:

 • tworzenie wolnych rodników;
 • spadek poziomu czerwonych krwinek;
 • zmniejszenie gęstości krwi;
 • zwężanie i kruchość naczyń krwionośnych;
 • arytmia;
 • problemy z płodnością;
 • nieprawidłowy rozwój ciąży;
 • nowotwory mózgu;
 • zaburzenia neurologiczne (np. autyzm lub choroba Alzheimera).
wi-fi.jpg
Wi-Fi foto.123rf.com

Dr Mallery-Blythe jest pewna, że promieniowanie elektromagnetyczne m.in. Wi-Fi nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu.

Dlatego jej odpowiedź na pytanie „Czy Wi-Fi jest dla nas szkodliwe?” jest prosta – „Tak, Wi-Fi jest dla nas szkodliwe”.

Ona sama kilka lat temu przeprowadziła się na wieś, przestała nosić przy sobie telefon komórkowy i zrezygnowała z udanej kariery w medycynie ratunkowej na rzecz nowego obszaru badań – promieniowanie elektromagnetyczne z Wi-Fi, telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń bezprzewodowych a ich wpływ na zdrowie człowieka.

Stworzyła również PHIRE – program mający na celu m.in. poinformowanie lekarzy o istniejącym problemie i propagującym udzielenie porad na temat właściwego postępowania z polami elektromagnetycznymi.

Historia Jessici

Jesienią 2011 roku dziewięcioletnia wówczas Jessica Lewi zaczęła narzekać na częste bóle głowy podczas pobytu w szkole.

Czuła się również bardzo zmęczona, pojawiły się wysypki na nogach, a rodzice mówili, że wyglądała na całkowicie wyczerpaną po powrocie ze szkoły, szczególnie w poniedziałki.

Rozwiązania problemu zaczęli szukać w internecie.

Tam trafili na forum, na którym rodzice pisali, że ich dzieci skarżyły się na podobne objawy po zainstalowaniu Wi-Fi.

Paul Lewis, ojciec dziewczynki, zignorował tę informację, ponieważ nic wtedy nie wiedział o Wi-Fi, ani o tym, że coś takiego miała zainstalowana szkoła.

Jednak pewnego dnia podczas wizyty w szkole Jessici, zauważył, że w pobliżu jej biurka znajduje się router Wi-Fi, a poniedziałek jest tym dniem tygodnia, kiedy cała klasa pracuje na laptopach z bezprzewodowym dostępem do internetu.

wi-fi-szkoła.jpg
Internet w szkole foto.123rf.com

Kiedy lekarz rodzinny poparł podejrzenia Lewisa, że ​​Wi-Fi jest prawdopodobną przyczyną bólu głowy Jessici, bardzo się starał przekonać szkołę do korzystania z internetu kablowego zamiast Wi-Fi.

Szkoła zlekceważyła jednak prośby pana Lewisa, powołując się na raport, który potwierdził, że emitowane promieniowanie jest zgodne z międzynarodowymi standardami.

Jessica rozpoczęła więc indywidualną naukę w domu i jej problemy minęły.

Problem w tym, że jako osoba szczególnie wrażliwa na tego rodzaju promieniowanie, wciąż doświadcza objawów, gdy tylko pojawi się w zasięgu nadajników Wi-Fi.

Największe zagrożenie dla dzieci i ciężarnych

Neurolog, profesor Olle Johansson ze szwedzkiego Instytutu Karolinska wykazał, że ludzie żyją dziś w środowisku, w którym promieniowanie generowane przez fale radiowe szacuje się na 10 miliardów razy większe niż w latach 60.

Brzmi przerażająco, prawda?

Ważną informacją dla wszystkich rodziców i nauczycieli powinno być to, że np. 5-latkowie pochłaniają do 60% więcej promieniowania niż dorośli, ponieważ dzieci mają cieńsze kości czaszki i więcej wody w organizmie, która jest najlepszym przewodnikiem promieni radiowych.

Obecnie nowotwory mózgu są najczęstszym rodzajem raka wśród dzieci w krajach zachodnich, co jest jednym z najbardziej niepokojących objawów pod względem szkodliwego wpływu korzystania z Wi-Fi.

wi-fi.jpg
foto.123rf.com

Podobnie jest z kobietami w ciąży, które równie mocno, jak dzieci narażone są na skutki działania Wi-Fi.

Promieniowanie to może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.

Promieniowanie Wi-Fi – jak się chronić?

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają uchronić siebie i najbliższych przed niebezpieczeństwami związanymi z promieniowaniem Wi-Fi.

Oto i one:

 • Unikaj umieszczania routera bezprzewodowego w kuchni lub sypialni.
 • Zamiast Wi-Fi w domu używaj internetu kablowego.
 • Wyłącz router Wi-Fi przed pójściem spać.
 • Korzystaj w domu telefonów stacjonarnych, aby zmniejszyć promieniowanie elektromagnetyczne.
 • Jeśli jesteś w ciąży, nie trzymaj laptopa, tabletu lub telefonu blisko brzucha.
 • Nie używaj bezprzewodowych niani, ponieważ wszystkie działają na częstotliwości mikrofalowej.
 • Nie trzymaj telefonu komórkowego w kieszeni.
 • Upewnij się, że trzymasz telefon na drugim końcu pokoju lub na siedzeniu samochodu.
 • Rozmawiaj krótko przez telefon, częściej pisz SMS-y.
 • Skorzystaj ze specjalnych urządzeń, które blokują szkodliwe promieniowanie wydzielane przez te urządzenia.
 • Wykorzystuj moc naturalnych odpromienników (więcej TUTAJ).

Na koniec taka mała dygresja – coraz więcej krajów ogranicza dostęp do sieci Wi-Fi w szkołach i w budynkach publicznych.

W lutym 2015 roku francuski rząd zakazał korzystania z Wi-Fi w przedszkolach i ograniczył jego użycie w szkołach podstawowych.

Niemiecki rząd zalecił unikanie w miarę możliwości korzystania z Wi-Fi w miejscu pracy lub w domu.

W Los Angeles zmniejszono narażenie uczniów na promieniowanie Wi-Fi do 10 000 razy poniżej standardów ustalonych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

A co z Polską? Zamiast ograniczać, coraz częściej słyszy się o projektach związanych z wykonaniem instalacji sieci Wi-Fi w placówkach oświatowych…

więcej…

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=ofBObSqyKXc