WINOGRONA – SMACZNE OWOCE O CENNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH ZDROWOTNYCH

Winogrona białe i czerwone to pyszne i zdrowe owoce, które warto spożywać dla ich cennych wartości odżywczych. Znalazły zastosowanie nie tylko, jako przekąska, ale również dodatek do ciast i deserów. Poza tym uprawiane są od tysięcy lat i znane już były starożytnym cywilizacjom.

Owoce znane od tysięcy lat

Winogrona uprawiane są już od 4000 lat i znane były już starożytnym cywilizacjom, takim jak: Akadowie, Asyryjczycy oraz Egipcjanie.

Według starożytnych Greków winogrona były symbolem Dionizosa, czyli boga natury.

Natomiast w chrześcijaństwie stały się symbolem zmartwychwstania oraz dobroczynności.

winogrona.jpg
Winogrona foto.123rf.com

Do Europy eksportowano ich z Ameryki, Afryki i Australii, a w Polsce znane były już za czasów Piastów, którzy rozpowszechnili ich uprawę do celów produkcji wina, które było im potrzebne do obrządków religijnych.

Dzisiaj z winogron można zrobić nie tylko wino, ale również dżemy, rodzynki, ocet winny, olej oraz wyciągi z pestek.

Hipokrates porównywał winogrona do miodu, a jego uczeń, czyli Claudius Galenus, który był osobistym lekarzem cesarza rzymskiego, wykorzystywał wino w swoich praktykach medycznych.

Winogrona zaliczane były przez niego do pokarmów gorących i suchych, a to oznaczało, że według niego miały pobudzać wydzielanie żółtej żółci oraz redukować wydzielanie flegmy.

Winogrona – właściwości i wartości odżywcze

Winogrona to smaczne i wartościowe owoce, które najchętniej jada się na surowo, chociaż wiele osób lubi je również w postaci suszonej, czyli jako rodzynki.

Można w nich znaleźć dużo potasu, a więc korzystnie działają na serce, układ krwionośny, ale też mają działanie moczopędne.

Poza tym zawierają dużo fosforu i wapnia, który jest podstawowym składnikiem kości i zębów, a do tego mają działanie odżywcze na mózg.

uśmiech-kobieta.jpg
Zdrowe zęby fot.depositphotos.com

Bogate są również w magnez i chlor, a poprzez to regulują pracę systemu nerwowego, a do tego zawierają cynk, miedź i bor.

W świeżych winogronach znajduje się łatwo przyswajalna fruktoza oraz glukoza, kwasy organiczne i przeciwutleniacze.

Winogrona zapobiegają miażdżycy.

Jest to możliwe dzięki zawartym w nich flawonoidom.

Owoce te, jedzone jesienią, wzmacniają odporność organizmu na infekcje.

Można w nich także znaleźć witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok,  a także witaminy z grupy B, które łagodzą stres.

Bogate są również w żelazo, które jest dobre dla osób chorych na anemię, a także jod, który reguluje pracę tarczycy.

Jeśli chodzi o to, które winogrona są zdrowsze, to okazuje się, że ciemne są zdrowsze od jasnych, ponieważ wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

W skórce winogron można znaleźć składnik, jakim jest resweratrol, który ma działanie antyrakowe.

Winogrona zalecane są również osobom, które cierpią na zaparcia, ponieważ zawierają one błonnik, a dzięki temu poprawiają perystaltykę jelit.

Dzięki temu, że regulują pracę przewodu pokarmowego, to sprzyjają również zachowaniu szczupłej sylwetki.

Poza tym owoce te oczyszczają organizm, ponieważ zawierają składniki, które biorą udział w usuwaniu produktów przemiany materii.

Wpływają na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, zmniejszają fermentację jelitową, a do tego działają żółciopędnie.

Winogrona wykazują również działanie alkalizujące i przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu, którego przyczyną może być dieta z dużą ilością mięsa, a małą ilością warzyw, owoców i mleka.

Zalecane są w diecie u kobiet w okresie menopauzy, ponieważ zawierają bor, który sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów, a regulują one proces wchłaniania wapnia, a poprzez to chronią przed osteoporozą, ale też hormony te mają działanie ochronne przed chorobą niedokrwienną serca.

serce.jpg
Zdrowie serca foto.123rf.com

Z kwasów organicznych w winogronach obecny jest kwas mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy oraz winowy.

Mają one właściwości moczopędne.

Do tego winogrona korzystnie działają na cerę, gdyż nadają jej świeży i wyrazisty wygląd.

Spożywane podczas upałów nawadniają organizm, ale też wzbogacają go w cenne składniki mineralne.

Obecne w nich witaminy z grupy B wpływają na lepszą koncentrację oraz szybsze uczenie się.

Natomiast osoby z cukrzycą i nadwagą powinny ograniczyć jedzenie winogron, ponieważ są one wysokokaloryczne, gdyż w 100 g znajduje się około 70 kcal, a także ze względu na zawartość cukru, około 18%.

Cenne polifenole

W skórce, pestkach, szypułkach oraz winie z winogron naukowcom udało się odkryć bardzo cenne polifeonole.

Do najważniejszych z nich zalicza się flawonoidy oraz resveratrol.

W czerwonych winogronach odkryto: 10 kwasów fenolowych, 16 barwników antocyjanowych, 12 związków flawonolowych, 5 monomerów flawanoli, 6 dimerów, 2, trimery proantocyjanidyn, a także tianiny skondensowane o wyższym stopniu polimeryzacji.

Natomiast w sokach winogronowych jest ich już o wiele mniej.

Polifenole mają zdolność antyoksydacyjną, a to oznacza, że obniżają poziom wolnych rodników w organizmie, pomagają przeciwdziałać się starzeniu organizmu.

starzenie-skóry.jpg
Starzenie skóry foto.123rf.com

Poza tym polifenole, a w tym flawonoidy są o wiele bardziej skuteczniejsze od witaminy E, ponieważ ta wychwytuje wolne rodniki dopiero po wniknięciu ich do wnętrza komórek.

W pestkach winogron znajdują się tianiny, które mają działanie ściągające, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwkrwotoczne, ale też uelastyczniają oraz uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, co daje efekt przeciwobrzękowy oraz przeciwwysiękowy.

Natomiast resveratrol, który znajduje się w świeżych owocach oraz winie, ma działanie antyoksydacyjne oraz działanie antyrakowe.

Poza tym hamuje rozwój tkanki tłuszczowej oraz zwiększa spalanie tłuszczu.

Ma on też działanie antyzapalne, estrogenowe, antypłytkowe oraz antyoksydacyjne.

Ponad to działanie antyrakowe wykazuje również odkryty niedawno związek chemiczny o nazwie pterostilben.

Olej z pestek winogron

Jednym z cenniejszych surowców jest olej z pestek winogron, który zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasu stearynowego, oleinowego, palmitynowego oraz linolenowego, a także fosfolipidy.

Znajdująca się w nim witamina E, razem z kwasem linolowym tworzą doskonały lek na miażdżycę oraz choroby układu krwionośnego.

Można w nim również znaleźć przeciwutleniające procyjanidy (flawonoidy), resveratrol oraz składniki mineralne.

olej-winogrona.jpg
Olej z pestek winogron foto.123rf.com

Olej z pestek winogron tłoczony jest na zimno i ten naturalny olej różni się od tego pozyskiwanego chemicznie swoim zielonkawym albo zielonozłotym kolorem, a także charakterystycznym winogronowo – orzechowym zapachem.

Natomiast olej produkowany chemicznie jest bezzapachowy i prawie bezbarwny.

Można go dodawać do potraw przyrządzanych w niskich, jak i wysokich temperaturach, ale też do sałatek, smażenia, pieczenia i gotowania.

Olej ten sprawia, że potrawy zachowują swój naturalny smak.

Inne zastosowanie winogron

Na bazie winogron powstają nuty zapachowe, które wykorzystują takie marki, jak: Avon, Paloma Picasso, Escada oraz Gucci.

Poza tym z ekstraktów oraz oleju z nasion winogron produkowane są preparaty farmaceutyczne oraz kosmetyki, gdzie wykorzystywane jest to, że olej z pestek winogron jest całkowicie przyjmowany i wchłaniany przez skórę.

Dlatego nie pozostawia on nieprzyjemnie tłustej powierzchni, ma właściwości pielęgnujące, które zapewniają skórze gładkość, a obecność procyjanidów ma silne działanie przeciwutleniające, co powoduje, że takie kosmetyki są skutecznym środkiem przeciwko wolnym rodnikom.

Ponad to kosmetyki oraz zabiegi na bazie winogron pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej, leczeniu cellulitu, detoksykacji, a także wpływają na uwalnianie nadmiernych ilości wody nagromadzonej w tkankach.

Czytaj także: TERAPIA WINOGRONOWA JOHANNY BRANDT KONTRA NOWOTWORY

♦ Twoje wsparcie rozwoju portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa [email protected]

♦ Ujawnij światu swą działalność, produkty itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=B_Y6HFz4yUE