WYDZIELINY MIĘCZAKÓW I ICH KORZYSTNE WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

śluz-ślimaka-SNAIL-NATURAL-zarapharm.jpg

Wydzieliny mięczaków, np. śluz ślimaka kilka lat temu stał się niezwykle popularnym składnikiem środków do pielęgnacji skóry produkowanych w Korei Południowej. Z upływem czasu jego dobroczynne właściwości zaczęto doceniać także na kosmetycznym rynku europejskim. Od niedawna substancja ta stała się również obiektem wykorzystywanym w medycznych zastosowaniach, bo gama korzyści tego składnika jest szeroka.

Od starożytności do współczesności

Chociaż może wydawać się to niewiarygodne, to właściwości śluzu ślimaka doceniali już medycy w starożytnej Grecji.

Słynny lekarz Hipokrates rzekomo przepisał zmiażdżone mięczaki i kwaśne mleko, aby leczyć stany zapalne skóry.

Z czasem odszedł w zapomnienie, aby w latach 80. XX wieku ponownie wrócić do łask.

Całemu temu powrotowi towarzyszył czysty przypadek.

Otóż syn właściciela ogromnej hodowli tych zwierząt w Chile zauważył, że blizny po niewielkich ranach na jego rękach zaczynają stopniowo znikać, a skóra w tym miejscu staje się wyjątkowo delikatna i gładka.

Zmiany te zaobserwował od momentu rozpoczęcia pracy w gospodarstwie ojca, kiedy to jego skóra miała bezpośredni kontakt ze ślimakami.

Wnioski dla obu mężczyzn były jednoznaczne – „coś magicznego” znajduje się w śluzie ślimaka.

Kolejne lata poświęcono na badania laboratoryjne składu tejże wydzieliny, które tylko potwierdziły jej dobroczynne właściwości.

I tak od lat 90. XX wieku stawał się coraz bardziej sławnym składnikiem kosmetyków na całym świecie.

Co w składzie siedzi?

Śluz ślimaka jest wypełniony substancjami odżywczymi, takimi jak kwas hialuronowy, glikoproteina, alantonina, kolagen oraz peptydy przeciwdrobnoustrojowe i miedziowe, z których wszystkie są powszechnie stosowane w produktach kosmetycznych i są korzystne dla skóry.

Szczegółowy skład śluzu tych mięczaków przedstawia się następująco:

 • Alantonina – składnik łagodzący, intensywnie nawilżający, przeciwzapalny i kojący.
 • Elastyna i kolagen – pełnią funkcje nośnika składników odżywczych wchłanianych przez skórę, regenerują i odżywiają skórę, odbudowują śluzówki w i na ciele.
 • Kwas glikolowy – działa jak naturalny antybiotyk, odświeża i regeneruje skórę.
 • Mukopolisacharydy – niwelują podrażnienia i uczulenia, poprawiają krążenie krwi i limfy.
 • Szereg peptydów – które nie dopuszczają do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
 • Witamina A, C i E – o właściwościach odżywiających i regenerujących.

Powszechne wykorzystanie

Wydzielina pochodząca od ślimaków największą karierę zrobiła w kosmetyce i to tam wykorzystuje się jej działanie:

 • antybakteryjne i antyseptyczne;
 • przeciwzapalne i przeciwobrzękowe;
 • wygładzające i rozjaśniające blizny;
 • uelastyczniające i regenerujące skórę;
 • odmładzające;
 • regenerujące włosy i paznokcie;
 • redukujące zmarszczki;
 • ułatwiające redukcję zmian trądzikowych;
 • przyspieszające gojenie się ran i wrzodów.

Śluz ślimaka w medycynie

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono kilka badań nad jego działaniem przeciwdrobnoustrojowym, a zwłaszcza przeciwko bakteriom opornym na antybiotyki.

Badania pokazują, że śluz ślimaka ma zdolność ułatwiania gojenia się ran i zapobiegania infekcjom dzięki wielu bioaktywnym związkom.

W ciągu ostatnich kilku lat liczne badania nad składem śluzu wyjaśniły wiele aspektów jego medycznych właściwości.

Naturalne składniki substancji silnie działają jak antybiotyk oraz wspomagają procesy regeneracyjne i odkwaszające w organizmie.

Dzięki obecności szeregu peptydów ekstrakt może być stosowany również do antybiotykoterapii – przeciwko infekcjom przewodu żołądkowo-jelitowego wywołanym przez Helicobacter pylori i jako środek powstrzymujący rozwój tego szczepu bakteryjnego.

Z racji tego, że składniki obecne w wydzielinie tych mięczaków mają zdolność do łagodzenia podrażnionej śluzówki, zaleca się go również osobom zmagającym się z zapaleniem dziąseł, gardła czy krtani, problemami żołądkowo-jelitowymi (typu wrzody, zapalenia żołądka i dwunastnicy, uczucie ciężkości w żołądku, zgaga, bóle brzucha) oraz chcącym odbudować florę jelitową.

W powyższych celach medyczny oraz ogólnie do regeneracji i odżywienia całego organizmu najlepiej wykorzystać preparat do stosowania wewnętrznego np. w postaci syropu.

Takim produktem jest suplement diety SNAIL NATURAL, który  zawiera hydrolizat śluzu ze ślimaka ogrodowego typu Helix Aspersa Muller.

Surowiec został pozyskany w rewolucyjny sposób, dzięki współpracy amerykańskich oraz bułgarskich  naukowców z Akademii Naukowej.

Produkt został także wzbogacony o naturalny prebiotyk (gumę akacjową), prowitaminę B5 oraz witaminę C, które wspólnie ze śluzem ślimaka odgrywają kluczową rolę w odbudowie i regeneracji organizmu zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Produkt dostępny tutaj

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.