APATIA – JAK SOBIE RADZIĆ Z EMOCJONALNYM WYCZERPANIEM?

Niejedna osoba raz w życiu doświadczyła okresów moralnej dewastacji, emocjonalnego wyczerpania, obojętności na wszystko wokół. To, co kiedyś było zabawą, stało się nieistotne i nieciekawe. W dodatku szło uczucie zmęczenia, brak chęci do komunikacji, nieuwaga. Doświadczając tego okresu, często mówimy: „Nie jestem w nastroju” i naprawdę czujemy się emocjonalnie nieswojo.

Psychologowie nazywają ten stan apatią, może przybierać różne formy: od jesiennej melancholii po utratę sensu życia.

Przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, aby jak najszybciej je wyeliminować i powrócić do normalnego życia z jego wielozadaniowością, radościami i innymi przyjemniejszymi chwilami.

Apatia w skrócie

Apatia to ciężki stan letargu, obojętności, braku siły i motywacji.

Utrata zainteresowania hobby i rzeczami, które kiedyś sprawiały przyjemność i wydawały się ważne.

Głównym powodem apatii jest frustracja z powodu niezgodności istniejącej rzeczywistości z jej wewnętrznymi oczekiwaniami.

Objawy tej podstępnej choroby:

  1. Brak nastroju: są okresy „oświecenia”, ale człowiek nadal żyje w sumie;
  2. Ciągłe zmęczenie, niski poziom energii: uczucie, że budzisz się rano już zmęczony;
  3. Brak koncentracji, problemy z zapamiętywaniem informacji;
  4. Brak zainteresowania pracą, hobby, problemami rodzinnymi;
  5. Brak motywacji i aspiracji.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć: jeśli stan depresyjny trwa dłużej niż dwa tygodnie – nie jest to już zły nastrój, ale poważny powód, aby skonsultować się ze specjalistą.

Kiedy pojawia się apatia?

Apatia pojawia się w wyniku stresu. Najczęstsze z nich:

  • Jesienna melancholia. Tak, są ludzie, dla których zmiana pór roku jest ważna, odczuwają tęsknotę za ciepłym latem, zmianę pór roku postrzegają jako niechęć do odpuszczenia tego, co ma odejść. Na zewnątrz taka osoba ma zupełnie normalny wygląd, zajmuje się biznesem, ale w swojej duszy ma pustkę i poczucie straty.
  • Niezrealizowanie, niezadowolenie z własnych osiągnięć. Świadomość upływu czasu, który spędzamy bezproduktywnie, prowadzi do stanu depresji.
  • Rozstanie z ukochaną osobą lub kimś, kto odegrał w życiu ważną rolę. Doświadczając stresu, smutku i bólu utraty, człowiek tkwi w stanie beznadziejności.
  • Wypalenie emocjonalne. Przewlekły stres, destrukcyjna praca, gorączkowe tempo życia – organizm wykorzystuje mechanizm ochronny, aby chronić psychikę i zasoby fizyczne.
  • Życie nie jest zgodne z własnymi wartościami i ignorowaniem pragnień. Pogoń za ideałami innych ludzi i życie według cudzych idei prowadzi do zniszczenia pozycji życiowych.

Usłysz siebie

Jeśli przyznasz, że jesteś w stanie apatii, to nadszedł czas, aby zrozumieć niezgodność rzeczywistości z własnymi oczekiwaniami: twoje życie zmierza w złym kierunku.

Czas coś zmienić, aby osiągnąć komfort fizyczny, społeczny i psychiczny.

Usłysz ten sygnał i wezwij do zmiany.

Zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę chcesz od życia i małymi krokami zacznij iść we właściwym kierunku.

Zmień bieg swoich myśli, ponieważ kiedy destrukcyjne myśli cię kontrolują, apatia będzie również kontrolować ciebie.

We współczesnym życiu istnieje wiele metod (zarówno niezależnych, jak i zbiorowych).

Afirmacje, swobodne pisanie, przeformułowanie, wyczerpujące użyteczne doświadczenia z najbardziej negatywnych momentów.

Wsparcie i zrozumienie bliskich, własna dbałość o nich, chęć bycia na szczycie, aby nie zdenerwować i nie zawieść bliskiej osoby – najpotężniejsza motywacja do wyeliminowania melancholii.

Przecież bliskim, opiekuńczym ludziom bardzo trudno jest zobaczyć nas w takim stanie.

A brak uwagi i pomocy może prowadzić do komplikacji, a nawet depresji i innych zaburzeń psychicznych. Wtedy warto zwrócić się do specjalistów.

Apatię mogą odczuwać wszyscy, dosłownie wszyscy, to czyni ich obojętnymi i ospałymi.

Apatię potraktujemy jako tymczasową fazę zmiany, moment przemyśleń, czas pytań do siebie. Ponieważ droga straconego czasu i możliwości nie jest nasza.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: ACEDIA – DEPRESJA DUSZY

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.