BIOENERGETYKA LOWENA – PSYCHOTERAPIA CIAŁA I UMYSŁU

Bioenergetyka Lowena powstała i rozwinęła się dzięki je twórcy Alexanderowi Lowen’owi w drugiej połowie XX wieku. Jest to doskonała forma psychoterapii ciała, która umożliwia człowiekowi wykorzystanie swojego potencjału we wszystkich aspektach życia.

Po nitce do kłębka

Alexander Lowen, amerykański psychiatra i psychoterapeuta, a także absolwent prawa i nauk ekonomicznych, poświęcił wiele czasu na poszukiwanie odpowiedzi o związki istniejące między ciałem i umysłem, czyli dokładniej mówiąc pomiędzy psychiką i zdrowiem fizycznym.

W latach 40. XX wieku Lowen podjął studia, a następnie terapię u ucznia samego Zygmunta Freuda – Wilhelma Reicha.

To właśnie dzięki temu twórcy analizy charakteru i zainteresowaniu psychoanalizą mógł dostrzec związek i połączenia między chorobami psychicznymi a chorobami fizycznymi.

Cała idea terapii Reicha skupiała się na słuchaniu własnego ciała i spontanicznym reagowaniu na ruchy energii.

Lowen dowiedział się od swojego nauczyciela o istocie energetycznego podłoża procesów psychofizycznych.

Reich mówił o cielesnej zbroi, która zniewala nie tylko nasze ciała, ale i umysły.

Zbroja ta składa się z wszystkich napięć mięśniowych, do których doprowadziły dawne traumy i zablokowane w przeszłości emocje.

 

zablokowane-emocje.jpg
fot.123rf.com

 

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jej istnienia i ciężaru obciążającego nasz organizm.

Ta emocjonalna zbroja krępuje ruchy, odbiera ciału elastyczność i grację, spłyca oddech, obniża energię, tworzy obcą nam strukturę charakteru oraz ogranicza możliwość odczuwania i ekspresji emocji.

Jesteś swoim ciałem

Bioenergetyka Lowena jest oparta na istnieniu bardzo ścisłego związku między umysłem i ciałem.

Urazy, stres, silne emocje itp. wytwarzają silne napięcie fizyczne, które hamuje cały nasz organizm i zdolność odczuwania radości.

Całą istotę metody można zawrzeć w jednym, prostym zdaniu – jesteś swoim ciałem. Dla Lowena ciało zawsze było i jest przejawem naszej egzystencji.

To w nim skrywają się wszystkie zależne i niezależne od naszej woli, świadome i nieświadome procesy fizyczne i mentalne.

Ciało jest zwierciadłem ludzkich problemów, pomostem między czuciem a myśleniem.

 

stres-nerwica-lęk.jpg
fot.123rf.com

 

Kiedy gromadzi się w nas lęk (w różnych postaciach – od opuszczenia do poddania), nasze ciało zaczyna zachowywać się w jeden, określony, specyficzny sposób.

Sytuacja ta ma bezpośredni związek z charakterem człowieka. Zdaniem Lowena charakter to:

„[…] utrwalony wzór zachowania, typowy sposób radzenia sobie osoby z jej dążeniami do przyjemności. Ma on swój wyraz w ciele w postaci chronicznego, przeważnie podświadomego napięcia mięśniowego, które blokuje lub ogranicza rodzące się impulsy. Charakter to także pewne nastawienie psychiczne, wspierane przez system zaprzeczeń, racjonalizacji i projekcji, dostosowane i podtrzymujące wartości ego idealnego”.

Dlatego też umysł i ciało są takie same. Są jak ying i yang. Jedno nie zdarza się, nie egzystuje prawidłowo bez drugiego.

Aby zrozumieć istotę tego połączenia i wykorzystać w pełni jego moc, należy rozjaśnić i uwolnić zarówno ciało fizyczne, jak i psychikę.

Bioenergetyka Lowena jako terapia

Terapia w ujęciu bioenergetyki Lowena pomaga usunąć wszelkie napięcia, nagromadzone w ciele wskutek traumy i wypartych emocji.

Pomaga uwolnić zablokowaną energię, przywracając jej naturalny przepływ i odczuwanie emocji.

Ciało staje się elastyczne i giętkie, wolne od ciężaru zbroi zbudowanej z wielu napięć. Przywraca żywotność psychiki i ciała.

Bioenergetyka Lowena na tle innych metod terapeutycznych, skupiających się na podejściu werbalnym, pomaga dotrzeć do niewyrażonych i stłumionych wspomnień z okresu bardzo wczesnego dzieciństwa.

Jeżeli w czasie rozwoju dziecka doszło do złamania jakiegokolwiek z pięciu podstawowych praw (do istnienia, do sięgania, bycia bezpiecznym, bycia wolnym i niezależnym) mamy do czynienia z narastającą frustracją i wywoływaną przez nią w późniejszym życiu fizyczną reakcją ciała.

 

trauma-dziecka.jpg
fot.123rf.com

 

Podczas terapii bioenergetycznej dochodzi do złagodzenia tego napięcia i zintegrowania niewyrażonych wcześniej emocji.

Terapeuta do uwolnienia ciała i umysłu z niepotrzebnych napięć wykorzystuje specjalne techniki i ćwiczenia, które pozwalają odzyskać spontaniczność, spokój, relaks i zdolność odczuwania przyjemności.

Wśród najpopularniejszych ćwiczeń bioenergetycznych wymienia się: ćwiczenia pogłębiające oddech, zwiększające świadomość istnienia napięć i świadomość własnego ciała, poprawiające ekspresję seksualności, ćwiczenia dające ugruntowanie, ćwiczenia zwiększające poziom wibracji ciała oraz masaż.

W terapii stosuje się również mocniejsze środki ekspresji i pozwala pacjentowi na krzyk, płacz, kopanie, a nawet uderzanie kijem bejsbolowym w worek.

Zwykle do przeprowadzenia pełnej terapii bioenergetycznej potrzeba trzech lat.

W większości jest realizowana w formie indywidualnej, ale niektóre ćwiczenia można wykonywać także grupowo.

A wszystko to po to, aby zlokalizować blokowane w ciele miejsca i stopniowo dążyć do ich „rozpuszczenia się”, bo przecież ciało i psychika to jedność…

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.