CZY CHOROBA PARKINSONA ZACZYNA SIĘ W JELITACH?

Coraz większą wagę przywiązuje się do związku jelit i mózgu. Okazuje się, że ich współzależność może również odgrywać rolę w chorobach takich jak choroba Parkinsona. Niektórzy lekarze twierdzą, że typowe dla tej choroby, nieprawidłowe formy pewnych białek mogą powstać w przewodzie pokarmowym, a następnie rozprzestrzeniać się stamtąd do mózgu.

Białko alfa-synukleina

Ludzki organizm naturalnie produkuje białko zwane alfa-synukleiną, które obficie występuje w neuronach w mózgu i jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy jednak nieprawidłowe formy tych białek zbijają się w skupiska, powodują uszkodzenia komórek nerwowych i pogarszają funkcjonowanie układu dopaminowego i współuczestniczą w problemach z ruchem i mową – cechami charakterystycznymi choroby Parkinsona.

Najnowsze odkrycia, badaczy sugerują, że te nieprawidłowe struktury białka mogą powstawać w jelitach, skąd przez nerw błędny wędrują do mózgu.

Od brzucha do głowy

W 2003 roku neuroanatom Heiko Braak i jego zespół opublikowali ekscytującą hipotezę, że przyczyna choroby Parkinsona może mieć podłoże w okolicy brzucha, a następnie migrować w górę do mózgu.

Zgodnie z teorią Braaka szkodliwe czynniki środowiskowe mogą wpływać na lokalne komórki nerwowe poprzez wyściółkę przewodu pokarmowego i powodować zmiany patologiczne w obecnych w nich białkach alfa-synukleiny.

Następnie rozprzestrzeniają się jak zarodek na nerw błędny – główny przewód nerwowy, który biegnie od przewodu żołądkowo-jelitowego do podstawy mózgu.

Analizy tkanki mózgowej zmarłego doprowadziły również lekarza do opisania dokładnej sekwencji, w której nieprawidłowo sfałdowane białka alfa-synukleiny pojawiają się w różnych obszarach umysłu.

Do tej pory brakowało jednak solidnych dowodów na to rozprzestrzenienie.

Ale to się teraz zmieniło.

choroba-parkinsona.jpg
foto.shutterstock.com

Naukowcy pod kierownictwem Sangjune Kim z Johns Hopkins University w Baltimore po raz pierwszy wykazali na modelu zwierzęcym, że źle sfałdowana alfa-synukleina może faktycznie migrować do mózgu przez nerw błędny – i rozprzestrzeniać się tam w sposób podobny do postulowanego przez Braaka.

Aby to udowodnić, naukowcy wstrzyknęli do jelit dziesiątek zdrowych myszy po 25 mikrogramów syntetycznie źle sfałdowanej alfa-synukleiny wytworzonej w laboratorium.

Pierwsze efekty pojawiły się już po miesiącu – po czterech tygodniach od wstrzyknięcia nieprawidłowo sfałdowane białka dotarły do ​​dolnej części pnia mózgu.

Po trzech miesiącach alfa-synukleinę wykryto również w jądrze pnia mózgu i w istocie czarnej, natomiast po siedmiu miesiącach także w innych regionach mózgu, takich jak hipokamp.

Z czasem u gryzoni zaobserwowano spadek poziomów dopaminy w mózgu, a następnie postępującą utratę neuronów dopaminowych.

Fakt, że migracja szkodliwych białek rzeczywiście odbywała się przez nerw błędny, został potwierdzony w drugim eksperymencie: u myszy z chirurgicznie przeciętym nerwem błędnym, po wstrzyknięciu nieprawidłowego białka alfa-synukleiny do jelit, nie odnotowano żadnych zmian w mózgu.

Objawy choroby Parkinsona

Jak informują naukowcy, zmiany w mózgu dotkniętych myszy wywołały wiele objawów typowych dla choroby Parkinsona.

W ten sposób ujawniono na przykład, że gryzonie miały problemy ruchowe podczas budowy gniazda.

Ponadto wiele z nich wykazywało objawy zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń poznawczych i zaburzeń węchowych – cechy charakterystyczne również dla pacjentów z chorobą Parkinsona.

Koordynator badania podkreśla, że odkrycia badaczy dostarczają dodatkowych dowodów na rolę przewodu żołądkowo-jelitowego w chorobie Parkinsona i stanowią model umożliwiający dalsze badanie rozwoju tej choroby u ludzi.

Jednak już teraz potwierdza się, że zdrowe jelita to zdrowy mózg i zdrowy organizm. 

⇒ Czytaj także: CHOROBA PARKINSONA W UJĘCIU AJURWEDY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.