DOMY KOPUŁOWE PRZYSZŁOŚCIĄ EKONOMICZNEGO BUDOWNICTWA?

Domy kopułowe wyglądem przypominają igloo. Stworzone z nich osiedla przywołują sceny rodem z filmu science fiction. Tymczasem od dobrych kilkudziesięciu lat na rynku zagranicznym działają firmy, które zajmują się tylko budowaniem domów z kulistą czaszą. Trend ten jest także coraz częściej rozpoznawany w Polsce, a to wszystko za sprawą ekonomii, bo kto nie chciałby zaoszczędzić na budowie domu nawet 100 tys. złotych?

Niezwykła wytrzymałość

Domy kopułowe na dobre zagościły w budownictwie Skandynawii, Francji, Ameryki i Japonii.

Dlaczego?

Otóż kształt kopuły i nieodłączna integralność strukturalna sprawiają, że taka budowla jest zarówno silniejsza, jak i bardziej energooszczędna niż typowy „kanciasty” dom rodzinny.

Kopuły mogą wytrzymać silne wiatry i silne trzęsienia ziemi.

dom-kopułowy.jpg
Dom kopułowy Minnesocie (źródło: internet)

Te zbudowane z betonu są w stanie przetrwać bezpośrednie trafienia bomb lub uderzenia latających odłamków wielkości samochodów.

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego w Waszyngtonie uznała, że domy kopułowe zapewniają „prawie absolutną ochronę” przed tornadami i huraganami.

Ich mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ historia pokazuje, że tego typu budowle nie poddały się pożarom w Arizonie i Kalifornii, a także przetrwały bezpośrednie uderzenia huraganu Katrina oraz tornada w Oklahomie i Teksasie.

Ekonomia i energooszczędność

Bez wątpienia największą zaletą domów kopułowych jest ekonomiczność budowy i ich energooszczędność.

Większość projektów kopułowych zapewnia zastosowanie najnowocześniejszych technologii przy użyciu ekologicznych i zrównoważonych metod budownictwa oraz materiałów budowlanych.

Budowa domów kopułowych jest niedroga, ponieważ w zależności od wybranych materiałów budowlanych i realizatora jesteśmy w stanie zaoszczędzić (w porównaniu do budowy tradycyjnego domu) nawet do 55% kosztów na materiałach i do 45% na pracach budowlanych.

dom-kopułowy.jpgObniżenie kosztów budowy związane jest po pierwsze z mniejszym obwodem fundamentów, po drugie z wykorzystywanymi materiałami budowlanymi (są lekkie i niedrogie) oraz po trzecie z brakiem konieczności wznoszenia dachu.

Domy kopułowe stawia się średnio 3-4 miesiące, a ich dobrze zaplanowana przestrzeń potrafi zapierać dech w piersiach.

Otwarte wnętrze z przestronnym salonem z jadalnią, do którego wpada światło z połączonych ze sobą dużych, trójkątnych okien, na pewno zrobi wrażenie nie tylko na mieszkańcach takiego budynku.

dom-kopułowy.jpg
Wnętrze domu kopułowego (źródło: internet)

Warto podkreślić, że domy kopułowe są wyjątkowo energooszczędne, ponieważ mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych ogranicza też straty ciepła.

Dom „igloo” w Polsce

W 1962 roku na wrocławskim osiedlu pośród wielkich willi i kwadratowych domów z płaskimi dachami, rozpoczęła się pierwsza w Polsce budowa kopułowego domu.

Autorem pierwszego takiego projektu na świecie, bo kopuła miała nie być szersza u podstawy, tylko mieć jednakową grubość powłok od fundamentu do sklepienia, był prof. Witold Lipiński, który zaprojektował także obserwatorium na Śnieżce.

dom-kopułowy-Lipiński.jpg
Kopułowy dom Witolda Lipińskiego (źródło: internet)

Większość pracy przy budowie tego nietypowego wówczas domu projektant musiał wykonać sam, ponieważ znalezienie w tamtych czasach ekipy budowlanej, która podjęłaby się takiego zadania, graniczyło z cudem.

Ostatecznie zbudowano kopułowy dom, którego część mieszkalna liczy około siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych powierzchni plus pod kopułą znalazło się miejsce na prawie trzydziestometrową antresolę.

W latach 70. był jedną z głównych atrakcji dla turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska.

Przewodnicy opowiadali nawet historię o tym, że konstrukcja ta powstała, dlatego że Witold Lipiński miał ożenić się z Eskimoską (oczywiście była to nieprawdziwa opowieść).

Konstrukcja eksperymentalnego domu okazała się na tyle wytrzymała, że po kilku remontach, budynek nadal jest zamieszkiwany.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.