GORZKI MELON – NIESAMOWITY POGROMCA NOWOTWORÓW I CUKRZYCY

Gorzki melon (Momordica charantia) to owoc, który jest powszechnie używany do celów kulinarnych w całej Azji oraz jest również wykorzystywany do celów leczniczych w Chinach, Indiach, Ameryce Środkowej i innych częściach świata. Jakiś czas temu zyskał popularność również na Zachodzie, głównie ze względu na fakt, że zawiera szereg związków bioaktywnych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i zapobiegają cukrzycy.  W ostatnich latach badania wykazały, że gorzki melon może być również bardzo skuteczny w leczeniu raka i profilaktyce antynowotworowej, szczególnie w przypadku raka piersi i trzustki.

Prawdziwie leczniczy owoc

Gorzki melon znany jest również jako Momordica charantia, przepękla lub balsamka ogórkowata.

Jest to rodzaj jadalnych, leczniczych owoców pochodzących z Azji, Afryki i części Karaibów.

Kształtem przypomina ogórka, jest pełen brodawkowatych narośli, kusi niezwykle przyjemnym zapachem.

W smaku jest gorzki, nieco przypominający curry.

Niedojrzały owoc ma zieloną skórkę i białe nasiona, a w smaku jest mniej gorzki niż owoc dojrzały.

Kiedy w pełni dojrzeje, staje się pomarańczowy, a jego nasiona – jaskrawoczerwone.

Jednak należy pamiętać, że w kuchni wykorzystuje się właśnie ciemnozielone, pozbawione żółtych przebarwień owoce.

gorzki-melon.jpg
Gorzki melon foto.123rf.com

​​Kulinarne i lecznicze zastosowania gorzkiego melona pochodzą z Indii, a następnie zostały wprowadzone do praktyki medycyny chińskiej w XIV wieku.

Chińczycy zaczęli wykorzystywać te owoce w kuracjach oczyszczających organizm i wspierających zdrowie wątroby, a także wyciskać z nich sok w celu wytworzenia toniku, który miał pomóc w leczeniu takich stanów jak niestrawność, rozstrój żołądka, rany skóry, przewlekły kaszel i infekcje dróg oddechowych.

Gorzki melon jest bardzo popularny wśród mieszkańców Okinawy, którzy charakteryzują się wyjątkową długowiecznością.

Gorzki melon kontra cukrzyca

Szeroko zakrojone badania potwierdziły silne działanie obniżające poziom cukru we krwi podczas spożywania ekstraktu z gorzkich melonów (do 2000 mg na dobę).

Naukowcy odkryli, że gorzki melon zawiera substancje bioaktywne z grupy fenoli, flawonoidów, izoflawonów, terpenów, antrakinonów i glukozynolanów, w tym cztery bioaktywne związki, które aktywują w ludzkim ciele enzym AMPK, nieprawidłowo aktywowany u osób z cukrzycą typu 2.

cukrzyca.jpg
foto.123rf.com

Enzym ten m.in. stymuluje oksydację kwasów tłuszczowych w mięśniach i wychwyt glukozy oraz wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych.

Badania wykazały, że gorzki melon zwiększa wychwyt komórkowy glukozy, poprawia tolerancję glukozy i stymuluje wydzielanie insuliny.

Czterotygodniowe badanie kliniczne opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że już 2000 mg ekstraktu gorzkiego melona dziennie spowodowało znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi u osób, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę typu 2.

Pogromca nowotworów

Gorzki melon

jest nie tylko skuteczny w leczeniu cukrzycy.

Badania wykazują, że glikozydy obecne w ekstrakcie z gorzkiego melona zabijają guzy nowotworów piersi.

W 2010 roku czasopiśmie Cancer Research opublikowano wyniki badania, które wykazało, że ekstrakt z gorzkiego melona znacząco zmniejszył proliferację komórek rakowych, hamował wzrost tych komórek, a nawet indukował apoptozę (programowaną śmierć komórki) w komórkach raka sutka.

Następnie w 2013 roku, częściowo na podstawie wcześniejszych badań, naukowcy z China Medical University odkryli, że glikozyd DMC znaleziony w gorzkim melonie (który ma wpływ na stabilizację insuliny i metabolizm glukozy) miał również wpływ na nowotwory raka sutka.

Zdaniem naukowców glikozyd ten doprowadził do śmierci komórek raka sutka.

Warto pamiętać, że glikozydy są przeciwutleniaczami, które pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie i chronią przed rakiem.

W badaniach wykazano, że gorzki melon jest również skuteczny w innych postaciach raka.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku m.in. przez naukowców z Uniwersytetu w Colorado udowodniło, że sok z gorzkiego melona jest skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych raka trzustki, tak bardzo opornego na szkodliwą chemioterapię.

gorzki-melon.jpg
Sok z gorzkiego melona foto.123rf.com

W czasie badań testowano 5% roztwór wodny soku z gorzkiego melona na 4 różnych typach nowotworu trzustki u myszy.

Okazało się, że sok z gorzkiego melona znacząco zmniejsza samą aktywność komórek nowotworowych – w dwóch przypadkach zmniejszyła się ona o 90%, a w pozostałych o 98% w zaskakująco krótkim czasie zaledwie 72 godzin.

Poza tym u 64% przypadków zaobserwowano zmniejszenie wielkości guzów trzustki bez żadnych skutków ubocznych, przy dawce odpowiadającej 6 g proszku z gorzkiego melona (jest to optymalna dawka dla osoby dorosłej o wadze około 75 kg).

Gorzki melon skutecznie wzmacnia organizm i odcina komórki nowotworowe od ich źródła energii i pokarmu, czyli glukozy.

Tym samym blokuje ich rozwój i staje się naturalnym, bezpiecznym lekarstwem w walce z nowotworami.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.