KAKTUSY W DOMU – ROŚLINY DLA ZAPOMINALSKICH

Kaktusy to kwiaty doniczkowe, które warto mieć w swoim domu, jeżeli zapomina się ciągle o podlewaniu roślin. Dlaczego tak jest? Kaktusy są roślinami doniczkowymi, które są bardzo odporne na susze. Jest wiele odmian tych roślin i warto mieć przynajmniej jedną w swoim domu.

Pochodzenie kaktusów

Kaktusy to rośliny, które pochodzą z Ameryki i właśnie tam rosną na naturalnych stanowiskach, a rosną od Kanady, aż po Patagonię na południu.

Można je również spotkać na różnych wysokościach, od poziomu morza, aż po wysokie góry i to nawet powyżej 5000 m n.p.m., np. w Peru.

Tylko niektóre gatunki Rhipsalis występują w Afryce, ale obecnie różnorodne kaktusy występują również w rejonie Morza Śródziemnego, Azji i Australii.

kaktusy.jpg
Kaktusy w Argentynie foto.depositphotos.com

Natomiast w Polsce kaktusy to popularne rośliny doniczkowe, które uprawiane są w mieszkaniach.

Dostępnych jest wiele różnorodnych gatunków kaktusów, które różnią się pomiędzy sobą formą, kształtem i rozmiarami.

Można również spotkać kaktusy, które kwitną.

Przede wszystkim kaktusy to sukulenty, czyli rośliny gruboszowate, które mają taką zdolność, że potrafią magazynować wodę w przekształconych pędach.

Dzięki temu mogą przetrwać długotrwałą suszę.

Jednak nie wszystkie sukulenty są kaktusami.

Chodzi o to, że sukulenty to rośliny, które mogą, ale nie muszą posiadać ciernie.

Natomiast kaktusy to sukulenty z cierniami, które wyrastają z areoli.

Ze względu na kształt ich nadziemnej części kaktusy dzieli się na: kuliste, kolumnowe i walcowate, które są formą pośrednią pomiędzy kulistymi i kolumnowymi.

Natomiast pędy kaktusów mogą być rozgałęzione i nierozgałęzione i składać się z jednego lub wielu członów, a do tego mogą się wspinać lub zwisać, ale też mogą być wzniesione lub płożące się.

Do tego kaktusy pokryte są cierniami, które potocznie nazywane są kolcami, a ciernie to tak naprawdę przekształcone liście.

Poza tym gatunki kaktusów różnią się kształtem, grubością oraz kolorem cierni.

Pielęgnacja kaktusów

Jeśli chodzi o najważniejsze zasady pielęgnacji kaktusów, to wszystkie kaktusy w okresie zimowym muszą przejść okres spoczynku, a to oznacza, że należy zapewnić im niższą temperaturę oraz zaprzestać podlewania.

Podlewanie wznawia się po okresie spoczynku, czyli w marcu lub kwietniu.

Natomiast ziemia, w której uprawia się kaktusy, powinna być przewiewna oraz przepuszczalna i to z odpowiednią ilością próchnicy oraz o odczynie lekko kwaśnym, czyli pH 6.

Kaktusy najlepiej rosną w doniczkach, które są dla nich nieco za ciasne i zawsze konieczny jest drenaż na dnie doniczki.

kaktusy.jpg
Kaktusy foto.depositphotos.com

Najczęściej kaktusy rozmnaża się przez sadzonki albo przez wysiew nasion, a innym sposobem jest ich szczepienie, które pozwala uzyskać kaktusy o oryginalnych i odmiennych kształtach.

Jeśli podejmujemy się uprawy kaktusów, to trzeba pamiętać, że nie wszystkie ich gatunki mają takie same wymagania.

Ich wymagania różnią się w zależności od tego, z jakiego środowiska pochodzą i do jakich warunków są przystosowane.

Mają one małe wymagania pokarmowe, dlatego się ich nie nawozi albo nasila się je nawozami specjalnymi, które są przeznaczone do kaktusów.

Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednia temperatura, która w miesiącach letnich powinna być wysoka, około 25 – 30 stopni Celsjusza w dzień i 18 – 20 stopni w nocy, a zimą niska, czyli w zależności od gatunku od 5 – 8 stopni do 12 – 15 stopni Celsjusza.

Poza tym kaktusy lubią lato spędzać na dworze, dlatego w sezonie od połowy maja do końca września, warto je wystawić do ogrodu lub na balkon.

Kaktusy należy podlewać rzadko, ale obficie i to tylko w miesiącach wiosenno – letnich.

Natomiast wczesną wiosną, aby pobudzić je do wzrostu, warto podlać je ciepłą wodą.

W zależności od intensywności wzrostu kaktusów, czyli raz na 2 – 3 lata, należy przesadzić je do doniczki nieco większej niż poprzednia.

Jeśli rośliny te przesadza się naturalnie, to dodatkowe nawożenie nie jest potrzebne.

Ważne znaczenie ma również wybór odpowiedniej doniczki. Lepiej zdecydować się na doniczkę plastikową.

Dzięki temu woda, którą się podlewa kaktusy, nie będzie parowała przez ścianki pojemnika, a tylko przez górną warstwę gleby.

Gatunki kaktusów

Większość kaktusów, które uprawia się w mieszkaniach, to gatunki pustynne lub półpustynne, dlatego należy im zapewnić jasne i słoneczne stanowisko, ponieważ kiedy umieści się je w półcieniu, to bledną, chorują i karleją.

W przypadku kaktusów pustynnych, to mają one małe wymagania wilgotnościowe, dlatego lepiej będą znosiły suszę, aniżeli nadmiar wilgoci.

W naturalnym środowisku rosną na lekkich, przepuszczalnych oraz ubogich w substancje odżywcze.

W związku z tym w uprawie doniczkowej również potrzebują takich warunków.

kakusy.jpg
Kaktusy foto.depositphotos.com

Poza kaktusami pustynnymi można również spotkać kaktusy epifityczne, które mają całkiem inne wymagania.

Pochodzą one z lasów tropikalnych, gdzie zasiedlają zagłębienia oraz szczeliny w drzewach, ale nie są one pasożytami, ponieważ substancje odżywcze czerpią z substancji organicznej, która jest zgromadzona w zagłębieniach konarów, a nie z organizmu żywiciela.

Epifity, które są uprawiane w mieszkaniach, oczekują podobnych warunków, jak w środowisku naturalnym.

W związku z tym lubią stanowisko półcieniste, które jest osłonięte przed bezpośrednim słońcem, a także większą wilgotność podłoża i powietrza, gdyż zazwyczaj źle znoszą susze.

Lubią też bardziej zasobne podłoże niż kaktusy pustynne, dlatego ziemia do ich uprawy powinna zawierać więcej kompostu.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące temperatury, to kaktusy epifityczne lubią nieco niższe temperatury niż kaktusy pustynne, czyli 22 – 25 stopni Celsjusza, a zimą nieco wyższe, czyli około 10 – 15 stopni Celsjusza.

Wybrane gatunki kaktusów

Do najpopularniejszych gatunków kaktusów zalicza się m.in. Cephalocereus sinensis, który inaczej nazywany jest Głową Starca.

Jest on objęty prawną ochroną, a jego najstarsze okazy rosną w tzw. Dolinie Starców, która jest otoczona drutem kolczastym.

Echinocactus grusonii – co oznacza fotel teściowej.

Jest to kaktus o kulistym pokroju, który wytwarza długie i sztywne ciernie.

Mammilaria – nazywana jest tak ze względu na liczne odrosty, które obrazują matkę z potomstwem. Jest to bardzo groźny kaktus, ponieważ jego ciernie zakończone są haczykami.

Poza tym może zakwitnąć w domowych warunkach kwiatami o różnych kolorach.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.