NAJBARDZIEJ RELAKSUJĄCA MELODIA NA ŚWIECIE?

Najbardziej relaksująca melodia na świecie trwa 8 minut. Została skomponowana przez założoną w Manchesterze grupę muzyczną Marconi Union. Badania potwierdzają, że melodia ta wywołuje u ludzi największy relaks – wyższy niż jakakolwiek inna muzyka.

8 minut do relaksu

Najbardziej relaksującą melodią na świecie jest 8-minutowa piosenka pt. „Weightless”.

Została skomponowana przez grupę muzyczną, która zajmuje się tworzeniem eksperymentalnej muzyki elektronicznej – ambient, gdzie odchodzi się od linearnie rozwijanej linii melodycznej, charakterystycznej dla klasycznej muzyki elektronicznej, na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych.

W komponowaniu utworu udział brali także terapeuci dźwiękowi, w tym zajmująca się terapią dźwiękiem założycielka Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem – Lyz Cooper.

Wspólnie wykorzystali specyficzne rytmy, dźwięki, częstotliwości i interwały, aby stworzyć melodię, która w osiem minut będzie mogła zrelaksować słuchacza.

Czy im się udało?

Muzyczne testy

Badania przeprowadzone przez Mindlab International potwierdziły skuteczność relaksacyjną skomponowanego utworu.

Czterdziestoosobowa grupa uczestników miała pod presją czasu (im szybciej, tym lepiej) rozwiązywać trudne zagadki.

Wszystkich podpięto do odpowiednich czujników, których zadaniem było kontrolowanie poziomu stresu oraz pomiar aktywność mózgu, tętna, ciśnienia krwi i oddechu.

Zadanie wykonywane na czas rodziło u badanych coraz większy stres. W celu jego redukcji puszczano im różne piosenki i obserwowano, jakie reakcje wywołują.

Przewodniczący badaniom dr David Lewis-Hodgson zauważył, że melodia „Weightless” wytworzyła większy stan relaksu niż jakakolwiek inna muzyka, którą przetestowano do tej pory, obniżając stopień niepokoju i stresu wśród uczestników o 65%.

Melodyjny relaks

Dlaczego jedna piosenka relaksuje bardziej, a inna mniej? Lyz Cooper wyjaśnia, że utwór skomponowany przez grupę Marconi Union zawiera rytm podtrzymujący, który rozpoczyna się od 60 uderzeń na minutę i stopniowo spowalnia do około 50.

Podczas słuchania tętno stopniowo dopasowuje się do tego rytmu.

Zmniejszenie tętna prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Sam proces dostosowywania się pracy serca do danego utworu muzycznego zajmuje około 5 minut, dlatego też melodia musiała być dłuższa niż standardowa, trwająca 3-4 minuty piosenka.

Dodatkowo brak powtarzającej się melodii pozwala na całkowite „wyłączenie” mózgu i oddanie go w stan głębokiego relaksu, ponieważ nie próbujemy skupiać się na tym i przewidywać tego, co będzie dalej.

Wyniki badań nad obrazowaniem mózgu udowodniły, że muzyka działa bardzo głęboko w mózgu, stymulując nie tylko regiony odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięku, ale także te związane z emocjami.

Top 10 najbardziej relaksujących melodii

Podczas badań uczestnikom puszczano także inne piosenki, które również relaksują, tylko
w mniejszym stopniu.

Lista dziesięciu najbardziej relaksujących melodii na świecie prezentuje się następująco:

  1. Marconi Union – Weightless
  2. Airstream – Electra
  3. DJ Shah – Mellomaniac (Chill Out Mix)
  4. Enya – Watermark
  5. Coldplay – Strawberry Swing
  6. Barcelona – Please Don’t Go
  7. All Saints – Pure Shores
  8. Adele – Someone Like You
  9. Mozart – Canzonetta Sull’aria
  10. Cafe Del Mar – We Can Fly

Czy zrelaksuje Cię ta najbardziej relaksująca melodia na świecie?

Nauka mówi, że powinna…

Oryginał był nagrany w 440 Hz. Przekonwertowałem go do naturalnych 432 Hz

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.