NAZIEMNA TELEWIZJA UDOSTĘPNIA PASMA POD 5G

Naziemna telewizja cyfrowa idzie „na rękę” technologii 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że trwa właśnie przełączanie przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach, które zwolni pasma częstotliwości pod 5G.

Refarming

Tak zwany refarming, czyli zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną wraz z reorganizacją multipleksów telewizji naziemnej jest wynikiem decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.

Od początku w cały proces zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, chociaż odpowiedzialni za same przełączenia i jakość nadawanego sygnału są operatorzy techniczni wybrani przez nadawców.

Na tym etapie refarmingu postanowiono dokonać zmian w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, podkarpackim oraz śląskim.

Jeżeli chodzi o kwestie dystrybucji pasma 700 MHz, to zaplanowano hurtowego operatora dystrybucji.

Zdaniem ministra cyfryzacji jest to dobry pomysł, gdyż dostępny blok nie jest zbyt obszerny i podzielenie go byłoby raczej niemożliwe, a na pewno nieefektywne:

W zakresie częstotliwości 3,6-3,8 GHz mamy czterech operatorów 5G, to w paśmie 700 MHz mielibyśmy dwóch. Stawiałoby to kogoś w uprzywilejowanej pozycji – przypomniał minister.

Poza tym z tego właśnie pasma wydzielona będzie część potrzebna dla służb, np. dla wojska.

Zmuszeni do zmian?

Plan zagospodarowania częstotliwości dla odpowiedniego zakresu częstotliwości został przygotowany przez prezesa UKE.

Projekt został następnie skonsultowany publicznie.

Po tym jak uzgodniono jego szczegóły z przewodniczącym KRRiT, wydano decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców.

Jest to pierwszy krok nad udostępnieniem pasma 700 MHz i budowy odpowiedniej infrastruktury, które to zmiany umożliwiła przegłosowana Megaustawa.

W realizację zmian zaangażowanych jest 33 pracowników służb technicznych delegatur UKE, którzy wykorzystują do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych, sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych.

Nad przebiegiem procesu czuwa UKE, który pierwszego dnia monitoringiem objął ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami.

Prace będą dotyczyły także przełączenia MUX 4 (w tym lokalnego).

Co prawda, standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian, jednak UKE przypomina, że 30 czerwca 2022 nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC.

Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

⇒ Czytaj także: KOMERCYJNE 5G RUSZA W POLSCE!

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=rcsh6z2f2K4