OANNES – NAUCZYCIEL SUMERÓW I BABILOŃCZYKÓW

Oannes — nauczyciel Sumerów i Babilończyków, to niezwykły mędrzec opisywany przez te dawne ludy. Można przypuszczać, że stanowił on najstarszego z nauczycieli, którzy przekazywali ludziom swoją wiedzę, prowadząc do ucywilizowania świata. Analiza informacji dotyczących wyglądu Oannesa oraz poziomu jego wiedzy i mądrości już w pewnym stopniu zdaje się potwierdzać tezę o jego kosmicznym pochodzeniu.

W oczach starożytnych ludów Oannes był jedną z boskich istot, które przekazywały ludziom swoją wiedzę, jak również uczyły wielu przydatnych w codziennym życiu czynności.

Wierzono, że to właśnie te zagadkowe istoty są odpowiedzialne za budowę i powstanie ludzkiej cywilizacji.

W dziejach Inków znajdujemy nietuzinkowego Wirakocza, u Egipcjan – Ozyrysa, u Persów – Ahura Mazda, z kolei za stworzenie cywilizacji Majów miał odpowiadać Kukulkan.

Każda z tych istot opisywana była jako niezwykle inteligentna, posiadająca silnie rozwiniętą wiedzę, oprócz tego miały one przybywać do miejscowej ludności z nieba.

Zastanawia, czy te opowieści stanowią jedynie legendy i mity, spisane jako rodzaj historii dziejowej, czy istotnie w dawnych czasach grupa pozaziemskich mędrców nawiązała kontakt z ludnością w starożytnych cywilizacjach.

Czy wiarygodna jest teza o ich kosmicznym pochodzeniu?

Historia najstarszego nauczyciela

Tysiące lat temu na terytorium Mezopotamii funkcjonowała opowieść lub informacja, dotycząca siedmiu nauczycieli, których określano mianem Apkallu.

Od nich ludzie mieli nauczyć się kultury oraz cywilizacji.

Za najstarszego i jednocześnie najważniejszego z nauczycieli uznawano tajemniczą postać, która przez Sumerów i Babilończyków nazywana była Uanna lub Adapa.

Przez tysiące lat informacje odnośnie do jego osoby krążyła wśród ludności, jako relacja ustna i dopiero na przełomie IV i III wieku p.n.e. zostały spisane przez babilońskiego historyka Brossosa.

Stworzył on dzieło noszące tytuł „Historia Babilonii”, opisał w nim tę niezwykłą istotę, nadając jej greckie imię Oannes.

 

OANNES.jpg
OANNES

 

Jego opowieść zaczyna się od pojawienia się Oannesa w Babilonii.

Opowiada, że w tym czasie na tych terenach żyło wiele ludów, które funkcjonowały w sposób barbarzyński.

Oannes miał się pojawić u wybrzeży Morza Erytrejskiego, graniczącego z Babilonią.

Opisywano, że całe jego ciało przypominało rybie, jednak poniżej rybiej głowy miał posiadać drugą ludzką, a spod rybiego ogona miały wystawać stopy zbliżone wyglądem do ludzkich.

Bazując na szczegółowym opisie wyglądu Oannesa, można przypuszczać, dysponując dzisiejszą wiedzą, że był on ubrany w coś w rodzaju skafandra lub kostiumu.

Jednak ówcześni ludzie nie znali takich zagadnień i opisywali swoje obserwacje, stosując dostępne zwroty i pojęcia.

Najprawdopodobniej określenie „ciało jak u ryby” stanowiło nazwę dla rodzaju kombinezonu.

W tamtych czasach ludzie nie znali takich rzeczy i opisywali to, co widzieli, na zasadzie skojarzeń z życiem codziennym, a to, co zobaczyli, do złudzenia przypominało im błyszczące ciało ryby.

Głowa podobna do ludzkiej znajdująca się pod rybią głową” – może stanowić opis kosmicznego hełmu astronauty lub pływackiego, do nurkowania, zza występującej w nim przeźroczystej powłoki patrzył on na mieszkańców Mezopotamii.

Stopy zbliżone wyglądem do ludzkich mogły oznaczać, że miał on na nogach specjalne obuwie, jakiego dotąd ludzie na ziemi nie widzieli.

Natomiast „rybi ogon” mógł określać specjalne urządzenie z silniczkiem do przemieszczania się lub pojemnik na niezbędne składniki.

Można przypuszczać, że jeśli Oannes istotnie pochodził z innej planety, to oddychanie bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu byłoby dla niego na Ziemi niemożliwe.

Kolejne zawarte w opisie historyka informacje zdają się potwierdzać „boskie” czy też pozaziemskie pochodzenie przybysza: „istota za dnia przebywała pośród ludzi, jednak nic w tym czasie nie jadła ani nie piła”.

Jest to intrygujące, gdyż w innych kulturach również znajdujemy doniesienia o istotach, które będąc pośród ludzi, nie jadły ani nie piły.

Czego Oannes uczył Sumerów i Babilończyków?

W opisie Berossosa czytamy, że Oannes umożliwiał ludziom czytanie swoich listów, dzielił się naukami i różnymi sztukami.

Miał nauczyć budowania miast i wybierania lokalizacji pod świątynie.

Przedstawił zasady tworzenia praw i wyjaśnił podstawy geometrii.

Oprócz tego nauczył rozróżniania ziaren i zbierania owoców.

Uczył więc wszelkich elementów, które mogły spowodować, że życie ludności stanie się bardziej ludzkie.

W czasie gdy zbliżał się zachód słońca, Oannes miał wracać do morza i spędzać tam noc.

Opisy historii tej niezwykłej istoty są tak fascynujące, że wzbudziły zainteresowanie słynnego astronoma oraz popularyzatora nauki Carla Sagana.

W 1966 roku wydał on książkę pt. „Inteligentne życie we wszechświecie”.

Uznał on w niej opis Oannesa za przykład możliwego kontaktu z istotami pozaziemskimi w czasach starożytnych.

Wyraził on swoją opinię, że takie istoty jak Oannes mogły stanowić przybyszy z kosmosu, którzy byli zainteresowani nauczaniem ludzkości.
UFOIch pojawienie się skutkowało dokonaniem się wielkiej kulturowej przemiany.

Pytania

Jednym z głównych pojawiających się pytań jest fakt, dlaczego przybysz z obcej planety miałby wynurzać się z morza, a nie zlatywać do ludzi z nieba.

W dawnych tekstach znajdujemy liczne informacje odnośnie do boskich postaci, które przybywały do ludzi z mórz lub jezior, najczęściej na powierzchnie wydostawali się z użyciem dziwnych latających domów lub też kul światła.

W dzisiejszych czasach istniejące relacje na temat UFO również często mają związek z wydostawaniem się dziwnych obiektów spod powierzchni wody lub ich wlatywaniem pod nią.

Można przypuszczać, że nawet dziś, jeśli jakaś obca cywilizacja lądowałaby na naszej planecie, to swoje statki „parkowałaby” na dnach mórz, jezior i oceanów, aby uniknąć nachodzenia przez ciekawskich ludzi.

Oannes jest kolejnym przykładem niezwykłego nauczyciela, który uczył postępowania i odmieniał życie dawnych, prymitywnych ludzi.

Nie wiemy, czy jest to jedynie mit, czy też istoty, takie jak Oannes i on sam istniały w rzeczywistości.

Największe zastanowienie budzi fakt niezwykłej liczności zbliżonych do siebie relacji o takich postaciach, pochodzących z zupełnie innych kultur starożytnych, ulokowanych na różnych częściach globu, które z pewnością nie mogły mieć ze sobą kontaktu, jednak podobieństwa są ogromne.

Czy więc Oannes był normalnym człowiekiem, który swoją inteligencją w znaczący sposób wyprzedzał swoje czasy i to skutkowało uzyskaniem przez niego renomy wybitnego mędrca?

A może pochodził z kosmosu i chciał pomóc ówczesnym ludziom, przekazując im wiedzę dopasowaną do ich możliwości?

Można przypuszczać, że w dawnych czasach obca cywilizacja przybyła na Ziemię i uczyła ludzi różnych rzeczy, a opisane to zostało w podaniach pochodzących z różnych kultur.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.