POMPY CIEPŁA – SPOSÓB ZAOSZCZĘDZENIA NA RACHUNKACH

Pompy ciepła mogą być niezwykle energooszczędną formą ogrzewania i chłodzenia. To doskonały sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie i energię – pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane, zainstalowane i używane. Jakie są korzyści z posiadania pompy ciepła? Jak to wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie i prąd?

Co nam daje pompa ciepła?

Przenikanie ciepła zachodzi naturalnie z obszarów o wysokiej temperaturze do obszarów o niskiej temperaturze.

Odwrócenie tego procesu wymaga energii, tak działa większość klimatyzacji.

Pompy ciepła działają na tej samej zasadzie – pobierając ciepło z powietrza zewnętrznego i uwalniając je do wnętrza, są skutecznym narzędziem wspomagającym ogrzewanie domu, firm i innych zastosowań.

Urządzenie to pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania.

Dzięki takiemu działaniu pozyskujemy czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach, którą można wykorzystać do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Pompy ciepła mogą zarówno grzać zimą, jak i chłodzić latem.

Są więc idealne dla klimatów umiarkowanych z łagodnymi zimami i ciepłymi, ale niezbyt gorącymi latami.

Dzięki pompom ciepła będziesz mniej martwić się nierównomiernym ogrzewaniem i chłodzeniem, co jest problemem czasami napotykanym w tradycyjnych systemach, kiedy do grzania i chłodzenia wykorzystujemy osobne piece i klimatyzatory.

Pompa ciepła wykorzystuje tę samą podstawową fizykę i mechanizm do chłodzenia i ogrzewania domu, dzięki czemu zużywa mniej energii niż typowe klimatyzatory i piece.

Dzieje się tak, ponieważ zasadniczo przenosi powietrze z jednego miejsca do drugiego, zamiast spalać energię, aby je ogrzać lub ochłodzić.

pompa-ciepła.jpg
foto.depositphotos.com

Realne oszczędności

Koszty instalacji są bardzo różne dla różnych typów tych urządzeń.

Geotermalne pompy ciepła przenoszą ciepło z gruntu do domu i działają wydajnie przez cały rok, ale kosztują znacznie więcej.

Z drugiej strony powietrzne pompy ciepła są tańsze, ale ich wydajność zależy w dużym stopniu od pogody i mogą wymagać dodatkowego systemu ogrzewania.

Mimo to pompy ciepła są nadal tańsze w eksploatacji niż większość innych dostępnych obecnie opcji klimatyzacji i ogrzewania.

Ogrzewanie pompą ciepła pozwala odpowiednio obniżyć rachunki za materiał grzewczy, ponieważ nie wymaga ona żadnego opału.

W dużym uproszczeniu w przypadku typowego gospodarstwa domowego około 75% niezbędnej energii pompa pobiera z dolnego źródła, natomiast pozostałe 25% z gniazdka, umożliwiając pracę sprężarce.

Roczny koszt zasilania pompy ciepła to ok. 2000 złotych, co oczywiście zależy od jej mocy i sposobu użytkowania.

Są to zdecydowanie mniejsze kwoty, niż w przypadku wykorzystania standardowych instalacji grzewczych i chłodzących.

Dodatkowo połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi skutecznie obniża koszty eksploatacji pompy ciepła o prawie 40% rocznie.

Podsumowanie zalet

Podsumowując najważniejsze zalety pomp ciepła to:

  • bardzo wydajna zamiana energii w ciepło (optymalna wydajność występuje, gdy różnica między temperaturą źródła i zasilania jest bardzo mała);
  • ma możliwość ogrzewania i chłodzenia;
  • wiele z nowych modeli pomp ciepła ma programowalne sterowanie czasowe na 7 dni, a niektóre łączą się z domowym Wi-Fi, aby umożliwić ich zdalne sterowanie za pomocą smartfona;
  • niższe ceny za ogrzewanie – energooszczędna pompa ciepła działa przez cały rok i pozwala zaoszczędzić pieniądze przez cały rok (w przeciwieństwie do tradycyjnego pieca lub klimatyzatora, który pozwala zaoszczędzić pieniądze tylko w miesiącach użytkowania).

Czytaj także: BIOKOMINKI – CIEPŁY PŁOMIEŃ I CZYSTE SPALANIE

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.