POLACY MAJĄ POMYSŁ, JAK Z KAŻDEGO AUTA ZROBIĆ HYBRYDĘ!

Polscy inżynierowie z Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL mają pomysł na to, jak każde poruszające się na drodze auto przerobić na hybrydę. Rozwiązanie to określono mianem przełomowej, polskiej innowacji w zakresie elektromobilności.

Silniki elektryczne w piastach kół

Najnowsza propozycja polskiego KOMEL-u (instytutu przemysłowego, który funkcjonuje od 70 lat w środowisku naukowym i przemysłowym) dotyczy silnika napędowego dla samochodu elektrycznego do zabudowania w piaście koła.

silnik-elektryczny.jpg
Silnik elektryczny

To innowacyjne rozwiązanie gwarantuje zmniejszenie masy napędu pod maską pojazdu oraz pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń, np. na zabudowę dodatkowej baterii, która pozwoli zwiększyć dystans przemieszczania się na jednym ładowaniu.

W wersji prototypowej taki silnik waży ok. 30 kg, aczkolwiek twórcy zapowiadają stworzenie ostatecznej, lżejszej wersji z jeszcze bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami.

Silniki elektryczne w piastach kół mają bardzo solidną konstrukcję i są o wiele mniej zawodne niż standardowe napędy spalinowe.

Przyszłość elektromobilności?

Do samochodu masy ok. 950-1110 kg wystarczą dwa takie silniki, aby wykorzystać jego możliwości bardzo dynamicznej jazdy, zaś do większych pojazdów potrzebne będą cztery.

Jak zapewniają konstruktorzy, silniki elektryczne w piastach kół pozwalają osiągnąć parametry mierzalne z autami elektrycznymi.

Jedną z zalet takiego napędu jest również to, że nie musimy rezygnować z napędu standardowego w samochodzie.

silnik-elektryczny.jpg
foto.depositphotos.com

Można wykorzystać go jako rozwiązanie hybrydowe, czyli na dużych odległościach wykorzystać napęd spalinowy, a wjeżdżając do miasta przełączyć na ekologiczny tryb elektryczny.

Rozwiązanie to w żaden sposób nie odbiera komfortu i płynności jazdy.

Na razie nie jest znana ostateczna cena takiego silnika, aczkolwiek nie będzie ona ponoć wyższa niż standardowego napędu elektrycznego.

Wydaje się, że takie rozwiązania dopasowane do niemal każdego istniejącego na rynku samochodu benzynowego lub diesla są szansą na walkę ze smogiem pochodzącym ze spalin samochodowych.

Ciekawym jest fakt, że innowacyjność w zakresie elektromobilności mamy na rodzimym rynku, prawie pod ręką, a szukamy jej od lat poza granicami Polski.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI