SOK Z GRANATU REMEDIUM NA RAKA PROSTATY

Sok z granatu nie tylko spowalnia rozwój raka prostaty, ale także nie dopuszcza do powstawania przerzutów do kości. Badania potwierdzają jego korzystny wpływ na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. W czym tkwi moc tych niepozornych owoców?

Antynowotworowe działanie soku z granatu

Sok z granatu to przede wszystkim bogactwo antyoksydantów, silnych przeciwutleniaczy tzw. polifenoli.

Jego działanie antyoksydacyjne jest nawet 3-4 razy silniejsze niż czerwonego wina lub zielonej herbaty.

Naukowcy od dawna doceniają szerokie spektrum zastosowania leczniczego owoców granatu.

owoc-granatu.jpg
Owoc granatu foto.depositphotos.com

Oprócz korzystnego działania na zdrowie naczyń krwionośnych, serca, regulację ciśnienia krwi, układ nerwowy i pamięć oraz silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, w badaniach potwierdzono także antynowotworowe działanie soku z granatu, zwłaszcza w przypadku raka prostaty i piersi.

Badania potwierdzają, że regularne picie już jednej szklanki takiego soku dziennie m.in. przyspiesza proces niszczenia komórek nowotworowych, reguluje cykl komórkowy oraz reguluje enzymy prokancerogenne.

Szczególnie wrażliwe na działanie soku z granatu są nowotwory hormonozależne jak np. rak sutka lub rak prostaty.

Granat i rak prostaty

Rak prostaty jest jedną z najgroźniejszych postaci raka.

Zaliczany jest do nowotworów hormonozależnych, gdyż jest pobudzany do wzrostu przez męski hormon płciowy testosteron.

U pacjentów w zaawansowanym stadium, u których doszło już do przerzutów lub wznowy choroby, często stosuje się tzw. terapię hormonalną.

rak-prostaty.jpg
Rak prostaty foto.depositphotos.com

Niestety rak prostaty jest w stanie przeciwstawić się tym terapiom i z czasem jego komórki stają się niewrażliwe na leczenie, przez co zaczynają się agresywnie namnażać i dają przerzuty do szpiku kostnego, węzłów chłonnych i płuc, co zwykle kończy się śmiercią pacjenta.

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside udało się jednak ustalić, że sok z granatów hamuje ruch komórek nowotworowych oraz osłabia ich przyciąganie, nie dopuszczając do powstawania przerzutów raka prostaty do kości.

Magiczne składniki

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Manueli Martins-Green potraktował sokiem z granatu oporne na testosteron hodowlane komórki raka prostaty.

Po tej procedurze zidentyfikowano składniki soku z granatów, które mają wpływ na procesy przylegania (adhezji) i migracji komórek raka prostaty.

Wśród nich znalazły się m.in. fenylopropanoidy, kwas hydrobenzoesowy, flawony i sprzężone kwasy tłuszczowe.

Powyższe związki silnie hamują działanie pewnego białka powstającego w szpiku kostnym, które przyciąga komórki raka do kości i sprawia, że zaczynają się tworzyć w nich guzy.

Autorzy badań wykazali, że sok z granatu wyraźnie hamuje aktywność tego białka i tym samym zapobiega tworzeniu się przerzutów do kości.

Tym samym po raz kolejny potwierdzono, że antynowotworowa siła tkwi w naturze.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.