W JAKI SPOSÓB ZIELONE STARTUPY WSPIERAJĄ BARDZIEJ EKOLOGICZNĄ PRZYSZŁOŚĆ?

Zielone startupy to bardzo szerokie pojęcie. Z jednej strony mogą być to małe przedsiębiorstwa tworzące innowacyjne rozwiązania wspomagające ochronę środowiska. Z drugiej strony, projekty, które skupiają się na zmniejszaniu szkód, jakie ich produkty mogłyby wyrządzić planecie.

Zielonych startupów z pewnością nie można zaszufladkować w jedną kategorię. Są to zarówno branże, które tworzą nowatorskie sposoby pozyskiwania energii, promują oszczędzanie zasobów, a także produkują zrównoważone produkty. Twórcami zielonych startupów są ludzie z pasją, chęcią pomocy i stawiania sobie coraz wyższych poprzeczek.

Projekty tworzone przez startupy z „zieloną misją”, są często finansowane przez użytkowników platform crowdfundingowych lub inwestorów, którzy nie boją się wyzwań i ryzyka. Oto jedne z najbardziej znanych idei, nad którymi pracują młode firmy.

Optymalizacja zużycia energii

Pozyskiwanie energii, na przykład za pomocą paneli słonecznych, pozwala na zbudowanie dość dużych nadwyżek, których nie sposób jest zużyć we własnym gospodarstwie domowym. Firma Power Ledger z Australii stworzyła specjalną aplikację, za pomocą której można dzielić się pozyskaną energią z innymi, oczywiście za konkurencyjną stawkę.

Kolejną młodą firmą, która skupia się na odpowiedzialnym zarządzaniem energią jest słowacka Fuergia, która stworzyła specjalne oprogramowanie zarządzane sztuczną inteligencją pozwalające optymalizować zużywanie energii i maksymalnie wykorzystywać jej odnawialne źródła. W grę wchodzi tutaj dzielenie się energią między przedsiębiorstwami, i podobnie, jak w przypadku Power Ledger, odsprzedawanie niewykorzystanej energii.

zielone startupy

Ochrona zasobów

Woda to jeden z zasobów, którego niedobory będziemy odczuwać już za kilkanaście lat. Nic dziwnego, że wiele firm i niezależnych projektów skupia się na promowaniu oszczędzania wody i wspieraniu jej rozsądnego gospodarowania. Jednym z zielonych startupów, który skupił się na temacie czystej wody jest belgijska firma BOSAQ, która pracuje nad dostarczaniem zrównoważonych systemów oczyszczania wody pitnej, skupiając się na obszarach wiejskich. Woda jest oczyszczana w tani sposób, ponieważ cały proces opiera się na energii odnawialnej i technologii membranowej.

Kolejnym zasobem, który bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie, jest czyste powietrze. Firma Made of Air z Niemiec, stworzyła specjalny materiał na bazie biowęgla, który usuwa z powietrza więcej CO2, niż emituje i tworzy nadwyżki energii elektrycznej i cieplnej.

Przyjazny transport

Pomysł wspólnych dojazdów do pracy osób mieszkających w podobnej lokalizacji nie jest niczym nowym, jednak kanadyjska firma Facedrive poszła o krok dalej. Stworzyła aplikację, która pozwala współdzielić przejazdy, także firmom dostarczającym jedzenie. Duży nacisk kładzie się na promowanie ekologicznych zachowań, dlatego kierowcy, którzy korzystają z samochodów elektrycznych i hybrydowych, mogą liczyć na wyższe zarobki.

Praca z domu to kolejny ze sposobów na promowanie ekologicznych nawyków, dlatego zielone startupy to często zespoły pasjonatów z całego świata, którzy współpracują ze sobą zdalnie. Oszczędzają tym samym zasoby, niezbędne do odbywania dalekich podróży. Dzięki coraz szybszemu połączeniu internetowemu oraz oprogramowaniu VPN, które chroni przesyłane dane poprzez usługę, jaką jest anonimowe moje IP, znoszone są wszelkie blokady geograficzne mogące utrudniać współpracę członkom zespołu projektowego.

Produkty z recyklingu i ekologicznych materiałów

Ziemia zaczyna tonąć w odpadach, szczególnie w tych, które rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat. Wiele zielonych startupów skupia się na powtórnym wykorzystywaniu odpadów, także tych, które nie podlegają recyklingowi.

Firma Brickify z Nigerii tworzy cegły, które są ognioodporne i wodoodporne, a w dodatku można je zakupić w niskiej cenie. Cegły są wytwarzane z tworzyw sztucznych i mogą służyć do budowy tanich mieszkań i dróg. Są wyjątkowo proste w obsłudze, ponieważ można łączyć je ze sobą jak klocki.

Jednym z najczęściej promowanych pomysłów na ochronę środowiska przed zbędnymi odpadami jest korzystanie z wielorazowych toreb, zamiast jednorazowych woreczków foliowych. Użytkownicy takich rozwiązań nie tylko mogą cieszyć się z dokładania swojej cegiełki do ochrony planety – niektóre z toreb, takie jak te produkowane przez austriacką firmę Goodbag, nagradzają swoich użytkowników specjalnymi rabatami za każdym razem, gdy zabiorą oni swoją torbę na zakupy.

Wnioski

Skutki globalnego ocieplenia to poważne zagrożenie dla środowiska. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców oraz młodych ludzi chcących mieć swój wkład w ochronę planety, tworzy nowe koncepcje skoncentrowane na zrównoważonym rozwoju.

Zielone startupy to firmy, o których wciąż słyszy się za mało. Ich rozwiązania są często przełomowe, jednak wciąż potrzeba czasu i inwestorów, aby można je było wdrożyć na światową skalę. Rozwijającym się startupom może pomóc każdy z nas – wystarczy wybierać ich produkty, zamiast tych produkowanych na masową skalę, korzystać z dedykowanych aplikacji, udostępniać znajomym informacje o zielonych projektach i wpłacać darowizny na konta firm w ramach crowdfundingu.

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.