414 tys. Polaków – tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego zmarło zaledwie w 2018 roku. Tak złych danych nie było od czasów zakończenia II wojny światowej. Co więcej, tak dużą śmiertelność przewidziano dopiero za kilkanaście lat. Co się stało? Dlaczego Polacy masowo wymierają?

Niechlubny rekord

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w 2018 roku zmarło 414 tysięcy mieszkańców Polski, a to oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do roku 2017.

Tak złych statystyk nie było od czasów zakończenia II wojny światowej, chociaż tak dużą liczbę zgonów GUS przewidywał dopiero w 2032 roku.

Zdaniem specjalistów wzrost liczby zgonów o 1-2 proc. jest naturalny i odpowiada za niego najprawdopodobniej starzenie się społeczeństwa, każdy wyższy to już powód do niepokoju.

Wśród osób zmarłych w 2018 r. mężczyźni stanowili prawie 52 proc., a mediana wieku zmarłych wyniosła 77 lat (dla mężczyzn 71 lat, dla kobiet 83 lata).

Częściej umierali mieszkańcy miast niż wsi.

Optymizmem nie napawają też dane dotyczące liczby urodzeń.

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci, czyli o 3,5 proc. mniej niż w 2017 roku.

Polacy nie dbają o zdrowie

GUS nie udostępnił danych o przyczynach śmierci w 2018 roku, ale z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski” wynika, że Polacy nie dbają o zdrowie.

Według specjalistów za utratę lat przeżytych w zdrowiu odpowiada przede wszystkim palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie krwi, które wiążą się bezpośrednio z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarzy.

W poprzednich latach 2000-2017 podstawowymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie grupy powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów.

Jak wiadomo choroby te, często związane są właśnie z niedbaniem o zdrowie.

⇒ Czytaj także: POLACY! JESTEŚMY ZATRUCI METALAMI CIĘŻKIMI – ALARMUJĄ SZCZECIŃSCY NAUKOWCY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.