AKRYLAMID – RAKOTWÓRCZY ZWIĄZEK W WIĘKSZOŚCI POPULARNYCH PRZEKĄSEK!

Akrylamid to rakotwórczy związek chemiczny, który się uwalnia się podczas pieczenia lub smażenia żywności w wysokiej temperaturze (powyżej 120 st. C) i przy niskiej wilgotności. Związek Europejskich OrganizacjiKonsumenckich (BEUC) poinformował, że nowe testy 532 produktów żywnościowych przeprowadzone przez dziesięć organizacji konsumenckich wykazały przerażające dane pod kątem obecność toksycznego akrylamidu.

Czym jest akrylamid?

Akrylamid jest bezbarwnym i bezzapachowym związkiem chemicznym, który może powstawać już w temperaturze 120 stopni Celsjusza.

Uwalnia się w warunkach niskiej wilgotności, podczas obróbki termicznej, a więc pieczenia lub smażenia żywności, która zawiera skrobię.

Do najpopularniejszych produktów, które mogą być źródłem akrylamidu zaliczamy chipsy, frytki, placki ziemniaczane, płatki śniadaniowe, pieczywo, kawę zbożową oraz kawę naturalną i rozpuszczalną.

akrylamid.jpg
foto.123rf.com

O jego rakotwórczym, neurotoksycznym i genotoksycznym działaniu zaczęto mówić już w latach 90. XX wieku, ale dopiero zgodnie z opinią EFSA opublikowaną w 2015 r. uznano, że akrylamid ma działanie rakotwórcze dla wszystkich konsumentów.

Rozporządzenie Unii Europejskiej 2017/2158 ustanawiające środki, których celem jest zmniejszenie obecności akrylamidu w żywności i nowe poziomy referencyjne obowiązują od 11 kwietnia 2018 r.

Szczególną uwagę zwrócono wówczas na normy w żywności dla niemowląt i dzieci do lat 3.

Rakotwórczy związek w przekąskach

Dziesięć europejskich organizacji konsumenckich przebadało 532 produkty żywnościowe na obecność rakotwórczego akrylamidu.

Nowe testy wykazały, że środki ochronne wprowadzone przez Unię Europejską przeciwko akrylamidowi nie były wystarczające.

W przeprowadzonych analizach  pod lupę wzięto popularne przekąski: chipsy ziemniaczane, chipsy warzywne, frytki, herbatniki i wafelki, płatki śniadaniowe oraz herbatniki dla niemowląt i małych dzieci.

akrylamid.jpg
foto.123rf.com

Z opublikowanego raportu wynika, że chociaż duża część produktów spełnia kryteria regulacyjne, to jednak niektóre kategorie żywności mają znaczny odsetek produktów, które przekraczają wyznaczone normy.

I tak przekroczono wartości akrylamidu w 1/3 próbek poddanych analizie wszystkich rodzajów chipsów oraz w 2/3 próbek herbatników, ciastek i wafli.

Najbardziej problematyczny przypadek dotyczy herbatników i chipsów, ponieważ chociaż nie są one traktowane jako żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, są to produkty często spożywane przez dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Ponadto z 44 produktów z kategorii „herbatniki”, które reklamowane były jako te przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, w przypadku 63,6% próbek wartość akrylamidu była powyżej dopuszczalnych norm.

Apel do Komisji Europejskiej

Związek Europejskich Organizacji Konsumenckich (BEUC) zaapelował do Komisji Europejskiej, by natychmiastowo wdrożono zmiany dotyczące obecności akrylamidu w żywności.

Po pierwsze wzywa do obniżenia bieżących normy.

Po drugie nakłania do ustalenia nowych wartości w odniesieniu do wcześniej nieuregulowanych produktów spożywczych, a mianowicie chipsów warzywnych.

BEUC chce również, by Komisja Europejska nakazała przeprowadzanie państwom członkowskim regularnych badań żywności pod kątem obecności tej rakotwórczej substancji oraz zobowiązała producentów i dystrybutorów do natychmiastowego usunięcia z rynku produktów, które nie przejdą pozytywnie kontroli.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.