ASGARDIA – PIERWSZE KOSMICZNE PAŃSTWO?

Asgardia docelowo ma stać się pierwszym, niezależnym państwem pozaziemskim. W zamyśle pomysłodawców tego projektu będzie to kraina utopii, z własnymi prawami, własnym rządem, własną walutą – całkowicie odizolowana od ustawodawstwa ziemskiego. Szaleństwo czy istna rewolucja?

Tajemnicza Asgardia

Kosmiczne Królestwo Asgardii to pomysł naukowca i biznesmena dr. Igora Aszurbejli, nagrodzonego m.in. złotym medalem UNESCO za zasługi dla nanonauki i nanotechnologii.

We współpracy z naukowcami z prywatnego wiedeńskiego instytutu Aerospace International Research Center w zeszłym roku rozpoczął prace nad stworzeniem pokojowego państwa-miasta w przestrzeni kosmicznej, którego obywatele będą rządzić się swoimi prawami.

Obecnie nad tworzeniem Asgardii pracują tak ważne osobistości, jak np. Ram Jakhu, szef Instytutu Prawa Kosmicznego na Uniwersytecie McGill, pierwszy rumuński kosmonauta Dumitru Prunariu oraz liczni profesorowie z różnych uniwersytetów.

Sama nazwa Asgardii pochodzi od Asgaardu, jednej z Dziewięciu Krain opisanej w mitologii nordyckiej.

Pierwotnie była to siedziba wojowników i bogów, a teraz będą zamieszkiwali ją ludzie.

 Zgodnie z założeniami pomysłodawców projektu pierwszy w historii świata naród kosmiczny ma być pokojowo nastawiony do całego Wszechświata, żyć w szczęściu, radości oraz kochać wszystkich i wszystko.

Kosmiczni obywatele

Obywatelem Asgardii może zostać każdy mieszkaniec Ziemi, który skończył 18 lat i wypełnił formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.

Od czasu swojego debiutu Asgardia przyciągnęła prawie 400 000 rejestrujących z ponad 200 państw świata, w tym prawie 2000 Polaków (głównie z Krakowa, Wrocławia i Warszawy).

Najwięcej wniosków o przyznanie obywatelstwa napływa z Chin i Turcji.

Warunkiem stania się pełnoprawnym obywatelem kosmicznego państwa jest przyjęcie „Deklaracji Jedności” oraz zaakceptowanie konstytucji i praw Asgardii.

Zgodnie z „Deklaracją Jedności” w Asgardii: „wszyscy obywatele są równi, bez względu na ich ziemski kraj pochodzenia, zamieszkanie, obywatelstwo, rasę, narodowość, płeć, język i sytuację finansową”.

Poza ziemskim prawem

Jako państwo Asgardia będzie miała swoją własną flagę i hymn, których wzór władze projektu zaprezentowały już w ubiegłym roku.

Mieszkańcy otrzymają dowody osobiste i paszporty.

Zostaną one doręczone wszystkim obywatelom przez ambasady, które Asgardia planuje założyć na każdym kontynencie.

Rząd Asgardii to łącznie jedenaście klasycznych ministerstw.

Obowiązującym ustrojem będzie demokracja.

Obywatele będą jednak musieli zaakceptować ustalone w konstytucji zapisy, które mimo wszystko znacznie różnią się od ziemskiego prawa.

Konstytucja składa się z dziesięciu rozdziałów ułożonych w 50 artykułów i zaczyna się preambułą.

Niedawno pomysłodawcy projektu ogłosili zbliżające się pierwsze wybory parlamentarne,
w których może wziąć udział każdy obywatel kosmicznego państwa.

Asgardia ma być miejscem przyjaznym obywatelom.

Ma sprzyjać rozwojowi nauki i handlu, stając się niezależną platformą wymiany handlowej, w pełni wolną od ograniczeń praw typowych dla krajów lądowych.

Kosmiczny naród będzie czerpał zyski głównie z kosmicznego górnictwa, najnowocześniejszych wynalazków oraz właśnie z handlu ze wszystkimi krajami na Ziemi.

Asgardia planuje również wprowadzenie własnej waluty o nazwie SOLAR oraz swojego 13-miesięcznego kalendarza, w którym dodatkowym miesiącem (pomiędzy lipcem i sierpniem) będzie Asgard.

Fundamenty kosmicznej stacji

Docelowo kosmiczne państwo ma się mieścić na wybudowanej stacji kosmicznej.

Zaledwie po 13. miesiącach od ogłoszenia tego rewolucyjnego projektu, w listopadzie 2017 roku na orbitę okołoziemską na pokładzie rakiety ATK Antares wystrzelono nanosatelitę o znaczącej nazwie Asgardia-1.

Rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie.

W nanostaelicie wielkości niewielkiego pudełka umieszczono dane obywateli, treść konstytucji i symbole narodowe.

Zawartość będzie przechowywana na orbicie za darmo.

Według twórców projektu ten krok stał się fundamentem dla budowy kosmicznego państwa
i zapoczątkował jego formalne istnienie w kosmosie.

Następnie planowana jest budowa ogromnej stacji kosmicznej i tarczy lub pola siłowego
w przestrzeni po to, aby chronić Ziemian przed zagrożeniami z kosmosu.

Obecnie pomysłodawcy utworzenia Asagrdii starają się o jej oficjalne uznanie przez ONZ.

Jednak biorąc pod uwagę obowiązujące prawo międzynarodowe, które zabrania podboju, roszczeń i jakiejkolwiek suwerenności w przestrzeni kosmicznej, przyjdzie im długo poczekać na taką decyzję.

Mimo wszystko założyciele Asgardii nie poddają się i mocno wierzą w to, że są na dobrej drodze do stworzenia prawdziwego państwa i wprowadzenia nowej ery w dotychczasowej historii ludzkiej działalności w kosmosie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=hgubGKAhDLA