BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ANTYOKSYDACYJNA SKARBNICA WITAMIN I MINERAŁÓW

Borówka amerykańska jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim zdrowa. Można znaleźć w niej cenne dla zdrowia witaminy oraz składniki mineralne. Wykorzystuje się ją, np. do przygotowywania deserów. Jednak przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej właściwości zdrowotne, a głównie na działanie antyoksydacyjne i przeciwutleniające. Dlaczego jeszcze warto spożywać borówkę amerykańską?

Pochodzenie i charakterystyka

Borówka amerykańska znana jest również jako borówka wysoka, a pochodzi ona z Ameryki Północnej.

Dopiero niedawno została udomowiona, a wcześniej rosła dziko.

Należy do rodziny wrzosowatych Ericaceae rodzaju Vaccinum.

Borówka amerykańska lubi glebę suchą, kwaśną oraz próchniczą.

Jej owoce są niebieskie, słodkie, a czasami lekko kwaśne, ale też bardzo smaczne.

Uprawę borówki rozpoczęto w XX wieku, a jako pierwsi dokonali tego botanik dr F. V. Coville oraz Elisabeth White ze stanu New Jersey.

Kobieta do tego celu oddała swoje gospodarstwo, ale też udzieliła wsparcia materialnego.

Dzięki temu pierwsza wyselekcjonowana odmiana została wprowadzona do uprawy w 1908 roku.

borówka-amerykańska.jpg
foto.depositphotos.com

Natomiast w Europie borówkę jako pierwsi zaczęli uprawiać Holendrzy, a potem Polacy, gdzie do naszego kraju po raz pierwszy sprowadził ją prof. Piotr Hoser w 1924 roku, a po nim Witold Kleniewski w 1925 roku.

Jednak wtedy pojawiły się trudności z jej rozmnażaniem i dlatego borówka nie została rozpowszechniona.

Dopiero później, czyli po II wojnie światowej, prof. S. A. Pieniążek z powrotem sprowadził ją do Polski, a były to odmiany: Pionier, Rubel oraz Jersey.

Te odmiany były rozmnażane od 1974 roku w Zakładzie Sadownictwa SGGW na Ursynowie.

Dzisiaj rozmnażaniem borówki zajmują się przeważnie wyspecjalizowane prywatne szkółki.

Jeśli chodzi o największe uprawy borówki amerykańskiej w Europie, to są one w Polsce.

Składniki i właściwości lecznicze

W borówce amerykańskiej można znaleźć witaminę C i A oraz mikroelementy, takie jak: potas, magnez, fosfor, wapń, sód i żelazo.

Ma właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwutleniające, dzięki czemu wpływają na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, a także nowotworom.

Zawarte w borówce antyoksydanty są odpowiedzialne za neutralizowanie nadreaktywnych form tlenu, a powstają one w każdej żywej komórce i uszkadzają ściany komórkowe oraz DNA komórki.

Badania, które opierają się na testach ORAC, dowodzą, że owoce borówki amerykańskiej mają większe działanie antyoksydacyjne niż inne owoce i warzywa.

Borówka ta ma również właściwości przeciwbiegunkowe, a regularne jej spożywanie reguluje pracę jelit.

W jej składzie można również znaleźć kwas foliowy oraz egalowy, a pierwszy z nich jest odpowiedzialny za wspomaganie prawidłowego rozwijania się płodu, a także zapobiega rakowi szyjki macicy.

płód.jpg
foto.depositphotos.com

Natomiast kwas egalowy zapobiega powstawaniu nowotworów krtani i przełyku oraz płuc.

Dzięki temu, że borówki zawierają antocyjany oraz witaminę A, to mają one wpływ na poprawę ostrości widzenia o zmierzchu, ale też zwalczają wolne rodniki, które negatywnie wpływają na wzrok.

Poza tym wyciągi z borówki amerykańskiej stosuje się w leczeniu zaćmy, a także plamki żółtej.

dobry-wzrok.jpg
foto.depositphotos.com

Borówka wpływa także na uregulowanie poziomu cholesterolu, ponieważ zawiera fitosterole.

Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych, a także ryzyko wylewów oraz rozwoju zmian miażdżycowych.

Wpływa również na zahamowanie rozwoju otyłości, a do tego przeciwdziała procesom starzenia się organizmu.

Jest to związane z tym, że wzmacnia ona i uelastycznia naczynia krwionośne, a także stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu zwiększa elastyczność i jędrność skóry.

Uznawana jest ona za eliksir młodości, a to dzięki temu, że zawiera antyoksydanty, co sprawia, że chroni komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym, a to poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Badania dowodzą, że spożywanie borówki amerykańskiej ma wpływ na przyspieszenie regeneracji komórek nerwowych, która spada u osób starszych.

Takie działanie tych owoców opóźnia procesy starzenia pod względem fizycznym i psychicznym, ale też poprawia wygląd skóry, która zachowuje młodość na dłużej.

Poza tym borówka zawiera także, poza wcześniej wymienionymi, witaminę B1, B2, B6, B9, E, D, K oraz PP.

Borówka poprawia także pamięć i koncentrację, ale też ma korzystny wpływ na komórki wątroby, czyli hepatocyty, a poprzez to chroni ją przez włóknieniem.

W owocach tych można również znaleźć związki nazywane proantycyjanidami, które u człowieka zapobiegają infekcjom dróg moczowych, ponieważ zmniejszają one zdolność bakterii do przylegania do ścian przewodów moczowych.

Do tego pomagają one także obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, które przyczynia się do zwiększonego ryzyka zawałów oraz powstawania chorób układu krążenia.

Antocyjany, które są uwalniane z pigmentu, znajdującego się w niebieskiej skórce borówek, mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, ponieważ oczyszczają one naczynia krwionośne, ale też wzmacniają żyły i tętnice.

Borówka amerykańska – przeciwwskazania

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leków przeciwcukrzycowych oraz ekstraktów z borówki, a także regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi, gdyż wykazano, że związki, które są zawarte w borówce czarnej, która jest spokrewniona z borówką amerykańską, mają działanie antyhiperglikemiczne.

Takie działanie ma na celu zapobieganie wzrostowi poziomu cukru we krwi.

Poza tym owoce borówki mogą również wzmacniać działanie leków przeciwkrzepliwych oraz leków, które hamują agregacje płytek.

⇒ Czytaj także: CZARNE JAGODY – ZDROWE RECEPTURY PROSTO Z LASU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.