PESTYCYDOWA BRUDNA 12 I CZYSTA 15 OWOCÓW I WARZYW

Brudna dwunastka i czysta piętnastka z 2020 roku to publikowana corocznie lista Environmental Working Group (EWG) dotycząca warzyw i owoców, których powinniśmy unikać, jeżeli nie mamy dostępu do ekologicznych upraw lub nie kupujemy żywności organicznej. Na liście „brudnej 12” znajdują się owoce i warzywa, w których odkryto największe obciążenie pestycydami, natomiast na liście „czystej 15” te, które gromadzą najmniejsze ilości pestycydów. Jakie owoce i warzywa powinniśmy jeść, a jakich unikać? Zobaczcie sami.

Analizy EWG

Zgodnie z zaleceniami dietetyków dorośli i dzieci powinni spożywać co najmniej dwie porcje owoców i trzy porcje warzyw dziennie.

Każdy z nas od dzieciństwa ma wpajane, że należy regularnie jeść owoce i warzywa, ponieważ są zdrowe, dobrze wpływają na nasz organizm, urodę, dostarczają witamin etc.

W czym więc tkwi problem?

W tym, że żyjemy w czasach, w których przyszło nam wybierać pomiędzy pestycydami a zdrową dietą.

Każdej wiosny Environmental Working Group (EWG) publikuje listę owoców i warzyw, które według ekspertów z organizacji non-profit zawierają podwyższone poziomy pestycydów, które powinny dawać nam powodu do niepokoju.

Ta amerykańska organizacja propagująca zdrowy, ekologiczny styl życia i zajmująca się przeprowadzaniem badań na temat toksyczności chemikaliów, informuje nas, jakich warzyw i owoców należy się wystrzegać, jeśli nie pochodzą z upraw ekologicznych.

Publikuje także listę tych, które mogą być bezpiecznie spożywane.

owoce-warzywa.jpg
foto.depositphotos.com

Lista tworzona jest na podstawie takich wskaźników jak:

  • procent badanych próbek, w których wykryto pestycydy;
  • procent próbek, które zawierały dwa lub więcej pestycydów;
  • średnia liczba pestycydów znalezionych w danej próbce;
  • całkowita liczba pestycydów znalezionych w danej próbce.

Wszystkie produkty były uprzednio tradycyjnie umyte pod bieżącą wodą.

Brudna 12

Na liście tzw. brudnej dwunastki z 2020 roku znalazły się owoce i warzywa, w których odkryto największe stężenia pestycydów.

Są to:

  1. Truskawki
  2. Szpinak
  3. Jarmuż
  4. Nektarynki
  5. Jabłka
  6. Winogrona
  7. Brzoskwinie
  8. Wiśnie
  9. Gruszki
  10. Pomidory
  11. Seler
  12. Ziemniaki

Specjaliści z EWG ostrzegają przed tymi produktami, lecz zdecydowanie nie przekonują do zrezygnowania z ich spożywania.

Wręcz przeciwnie – zachęcają do jedzenia owoców i warzyw z brudnej list, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy pochodzą one z upraw organicznych, w których trzyma się je z dala m.in. od syntetycznych chemikaliów, nawozów, toksycznych ścieków i GMO.

Czysta 15

W celu utrzymania równowagi EWG stworzyła także listę bezpiecznych owoców i warzyw, czyli tzw. czystą piętnastkę – grupę produktów gromadzących najmniejsze ilości pestycydów.

Na liście tej znalazły się:

  1. Awokado
  2. Słodka, niemodyfikowana kukurydza
  3. Ananas
  4. Cebula
  5. Papaja
  6. Mrożony groszek cukrowy
  7. Bakłażan
  8. Szparagi
  9. Kalafior
  10. Melon kantalupa
  11. Brokuł
  12. Grzyby
  13. Biała kapusta
  14. Melon miodowy
  15. Kiwi

Problematyczne rodzynki i humus

Mimo że oficjalnie nie znalazły się na liście, ponieważ jest to, technicznie rzecz biorąc, produkt przetworzony, EWG w tym roku zamieściła również specjalny raport na temat rodzynek.

Włączono je do ostatnich testów na obecność pozostałości pestycydów.

Eksperci EWG twierdzą, że 99% z prawie 700 próbek rodzynek dało wynik pozytywny na obecność co najmniej dwóch pestycydów, a jedna próbka zawierała aż 26 różnych pestycydów.

„Gdybyśmy uwzględnili rodzynki w naszych obliczeniach, byłyby one numerem jeden na liście Brudnej 12” – twierdzi dr Thomas Galligan, toksykolog z EWG.

rodzynki.jpg
foto.depositphotos.com

Rodzynki nie są jedyną niepokojącą przekąską chętnie kupowaną w sklepie, które znalazły się na problematycznej liście EWG.

Prawie cztery miesiące po opublikowaniu pierwszych corocznych ustaleń, grupa EWG opracowała również nowy raport, który sugeruje, że humus i ciecierzyca mogą być skażone śladowymi ilościami pestycydów – w tym tych z odmian organicznych.

Oryginalny hummus firmy Whole Foods Market zawierał „15-krotność wskaźnika EWG” dla glifosatu, rakotwórczego herbicydu używanego w Roundup.

Niemniej EWG zachęca, aby podczas zakupów wybierać nie tylko świeże owoce i warzywa pochodzące z upraw ekologicznych, ale także sprawdzać etykiety produktów przetworzonych.

Organizacja radzi szerokim łukiem omijać te, w których wykorzystano owoce i warzywa nieorganiczne oraz modyfikowane genetycznie.

Warto również zwracać uwagę na to, skąd pochodzą owoce i warzywa (przykładowo papaje mogą być modyfikowane genetycznie, szczególnie jeśli pochodzą z Hawajów) oraz zadbać o dokładne oczyszczenie warzyw i owoców, gdyż zwykłe mycie jak pokazują analizy EWG, nie wystarcza.

Sięgnij po więcej → sprawdź jakość kupowanej żywności KLIK

⇒ Czytaj także: PESTYCYDY – POZNAJ SKUTECZNY SPOSÓB NA ICH USUNIĘCIE

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.