PESTYCYDOWA BRUDNA 12 I CZYSTA 15 OWOCÓW I WARZYW
Brudna dwunastka i czysta piętnastka z 2020 roku to publikowana corocznie lista Environmental Working Group (EWG) dotycząca warzyw i owoców, których powinniśmy unikać, jeżeli nie mamy dostępu do ekologicznych upraw lub nie kupujemy żywności organicznej. Na liście „brudnej 12” znajdują się owoce i warzywa, w których odkryto największe obciążenie pestycydami, natomiast na liście „czystej 15” te, które gromadzą najmniejsze ilości pestycydów. Jakie owoce i warzywa powinniśmy jeść, a jakich unikać? Zobaczcie sami.
Analizy EWG
Zgodnie z zaleceniami dietetyków dorośli i dzieci powinni spożywać co najmniej dwie porcje owoców i trzy porcje warzyw dziennie.
Każdy z nas od dzieciństwa ma wpajane, że należy regularnie jeść owoce i warzywa, ponieważ są zdrowe, dobrze wpływają na nasz organizm, urodę, dostarczają witamin etc.
W czym więc tkwi problem?
W tym, że żyjemy w czasach, w których przyszło nam wybierać pomiędzy pestycydami a zdrową dietą.
Każdej wiosny Environmental Working Group (EWG) publikuje listę owoców i warzyw, które według ekspertów z organizacji non-profit zawierają podwyższone poziomy pestycydów, które powinny dawać nam powodu do niepokoju.
Ta amerykańska organizacja propagująca zdrowy, ekologiczny styl życia i zajmująca się przeprowadzaniem badań na temat toksyczności chemikaliów, informuje nas, jakich warzyw i owoców należy się wystrzegać, jeśli nie pochodzą z upraw ekologicznych.
Publikuje także listę tych, które mogą być bezpiecznie spożywane.
Lista tworzona jest na podstawie takich wskaźników jak:
- procent badanych próbek, w których wykryto pestycydy;
- procent próbek, które zawierały dwa lub więcej pestycydów;
- średnia liczba pestycydów znalezionych w danej próbce;
- całkowita liczba pestycydów znalezionych w danej próbce.
Wszystkie produkty były uprzednio tradycyjnie umyte pod bieżącą wodą.
Brudna 12
Na liście tzw. brudnej dwunastki z 2020 roku znalazły się owoce i warzywa, w których odkryto największe stężenia pestycydów.
Są to:
- Truskawki
- Szpinak
- Jarmuż
- Nektarynki
- Jabłka
- Winogrona
- Brzoskwinie
- Wiśnie
- Gruszki
- Pomidory
- Seler
- Ziemniaki
Specjaliści z EWG ostrzegają przed tymi produktami, lecz zdecydowanie nie przekonują do zrezygnowania z ich spożywania.
Wręcz przeciwnie – zachęcają do jedzenia owoców i warzyw z brudnej list, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy pochodzą one z upraw organicznych, w których trzyma się je z dala m.in. od syntetycznych chemikaliów, nawozów, toksycznych ścieków i GMO.
Czysta 15
W celu utrzymania równowagi EWG stworzyła także listę bezpiecznych owoców i warzyw, czyli tzw. czystą piętnastkę – grupę produktów gromadzących najmniejsze ilości pestycydów.
Na liście tej znalazły się:
- Awokado
- Słodka, niemodyfikowana kukurydza
- Ananas
- Cebula
- Papaja
- Mrożony groszek cukrowy
- Bakłażan
- Szparagi
- Kalafior
- Melon kantalupa
- Brokuł
- Grzyby
- Biała kapusta
- Melon miodowy
- Kiwi
Problematyczne rodzynki i humus
Mimo że oficjalnie nie znalazły się na liście, ponieważ jest to, technicznie rzecz biorąc, produkt przetworzony, EWG w tym roku zamieściła również specjalny raport na temat rodzynek.
Włączono je do ostatnich testów na obecność pozostałości pestycydów.
Eksperci EWG twierdzą, że 99% z prawie 700 próbek rodzynek dało wynik pozytywny na obecność co najmniej dwóch pestycydów, a jedna próbka zawierała aż 26 różnych pestycydów.
„Gdybyśmy uwzględnili rodzynki w naszych obliczeniach, byłyby one numerem jeden na liście Brudnej 12” – twierdzi dr Thomas Galligan, toksykolog z EWG.
Rodzynki nie są jedyną niepokojącą przekąską chętnie kupowaną w sklepie, które znalazły się na problematycznej liście EWG.
Prawie cztery miesiące po opublikowaniu pierwszych corocznych ustaleń, grupa EWG opracowała również nowy raport, który sugeruje, że humus i ciecierzyca mogą być skażone śladowymi ilościami pestycydów – w tym tych z odmian organicznych.
Oryginalny hummus firmy Whole Foods Market zawierał „15-krotność wskaźnika EWG” dla glifosatu, rakotwórczego herbicydu używanego w Roundup.
Niemniej EWG zachęca, aby podczas zakupów wybierać nie tylko świeże owoce i warzywa pochodzące z upraw ekologicznych, ale także sprawdzać etykiety produktów przetworzonych.
Organizacja radzi szerokim łukiem omijać te, w których wykorzystano owoce i warzywa nieorganiczne oraz modyfikowane genetycznie.
Warto również zwracać uwagę na to, skąd pochodzą owoce i warzywa (przykładowo papaje mogą być modyfikowane genetycznie, szczególnie jeśli pochodzą z Hawajów) oraz zadbać o dokładne oczyszczenie warzyw i owoców, gdyż zwykłe mycie jak pokazują analizy EWG, nie wystarcza.
→ Sięgnij po więcej → sprawdź jakość kupowanej żywności KLIK
⇒ Czytaj także: PESTYCYDY – POZNAJ SKUTECZNY SPOSÓB NA ICH USUNIĘCIE
Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.
1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593
2) Pay Pal Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
Realizujemy również współpracę reklamową ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com i ogłoszenia⇒ KLIK
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.