BUTELKOMATY W POLSCE – PŁACĄ LUB WYDAJĄ BILETY I KUPONY ZNIŻKOWE

Butelkomaty w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno. Kilkanaście lat wcześniej w wielu miejscach na świecie (m.in. w Niemczech, Czechach, Skandynawii) były i do dziś są po prostu normą, która daje obywatelowi możliwość zadbania o czystość naszej planety z korzyścią dla siebie. Automaty recyklingowe stoją już m.in. w Krakowie i Sosnowcu. Teraz czas również i na inne miasta w Polsce.

„Pożeracz” butelek

Butelkomaty to automaty, które przyjmują plastikowe butelki i w zamian „nagradzają” wrzucającego jakimś bonusem.

Przykładowo w Stambule na stacji metra z powodzeniem działa urządzenie, które w zamian za butelkę doładowuje pasażerom kredyty na karcie miejskiej.

W ten oto sposób miasto zachęca mieszkańców i turystów do recyklingu i walki z nadmiarem śmieci.

Butelkomaty w Polsce

Na takie rozwiązania długo czekaliśmy w Polsce.

Chociaż gdyby dobrze się przyjrzeć tej kwestii, to takie urządzenia od ponad sześciu lat stoją na terenie centrum handlowego z hipermarketem E. Leclerc przy ul. Zana w Lublinie.

Dwa automaty, które w ramach edukacji mieszkańców zakupił Urząd Miasta, przyjmują plastikowe butelki po napojach i aluminiowe puszki.

Początkowo maszyny te za oddane butelki lub puszki wydawały punkty wymienialne na gadżety, teraz zaś udostępniają możliwość wzięcia udziału w konkursie z nagrodami.

butelkomaty.jpg
foto.123rf.com

 

Z kolei niedawno w Sosnowcu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami kupiło automaty do selektywnej zbiórki odpadów, które zostały ustawione w budynku Urzędu Miejskiego przy al. Zwycięstwa 20, na Stadionie Ludowym oraz w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Czołgistów 12.

Oddając butelkę PET do automatu, można nie tylko pozbyć się odpadu, ale i przelać otrzymane za nią grosze na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokeistów, piłkarzy lub koszykarzy).

To taka forma wsparcia lokalnego sportu.

Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto.

Plastikowa rewolucja w Krakowie i Warszawie

Akcją stawiania butelkomatów zainteresowały się także dwa duże miasta w Polsce – mianowicie Kraków i Warszawa.

W pierwszym z nich butelkomat wartości 20 tys. zł ufundowany przez firmę Grand Technology stanął w Urzędzie Miasta w Krakowie.

Maszyna przyjmuje opróżnione, niezgniecione plastikowe butelki z widocznym kodem kreskowym na opakowaniu.

Nakrętkę od butelki trzeba wrzucić do specjalnego pudełka, a butelkę wsadzić do oznaczonego otworu.

Po chwili otrzymamy za nią 10 groszy, ale za niektóre można dostać nawet dwa razy więcej.

butelkomat-kraków.jpg

Zdaniem niektórych krakowskich radnych jest to dobry sposób na to, by butelki nie lądowały w piecach czy w krzakach, ale zostały poddane recyklingowi.

Tymczasem pierwsze na świecie butelkomaty, które będą przyjmować nie tylko plastikowe butelki, ale i butelki szklane oraz aluminiowe puszki pojawią się w Warszawie.

W ramach inicjatywy „Świat bez Odpadów” na ulicach Warszawy stanie pierwszych 10 zewnętrznych automatów do oddawania trzech rodzajów zużytych opakowań.

Maszyna polskiej firmy EcoTech System będzie przyznawać ECO-punkty, które po uzbieraniu odpowiedniej ilości będzie można wymieniać na różnego rodzaju korzyści, np. bilety do kina lub kupony zniżkowe do kawiarni i na zakupy.

Biorąc pod uwagę rosnące zużycie tworzyw sztucznych i tony plastiku, które zanieczyszczają naszą planetę, rozwiązanie z butelkomatami wydaje się dobrym pomysłem zachęcania ludzi do recyklingu.

Inicjatywą tą zainteresowani są również włodarze innych miast w Polsce, mowa m.in. o Zakopanem.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.