NAUKOWIEC UPIEKŁ CHLEB Z 4500-LETNICH DROŻDŻY!

Czy zjadłbyś chleb wypieczony ze starożytnych drożdży z epoki brązu? Jeden znany naukowiec to zrobił i wykorzystał do tego 4500-letnie drożdże pobrane z ceramiki egipskiej.

Od Xboxa do chleba

Seamus Blackley znany jako jeden z głównych twórców konsoli do gier Xbox, upiekł bochenek chleba, używając do tego 4500-letnich drożdży zebranych z ceramiki pochodzącej ze starożytnego Egiptu.

W ich pozyskaniu pomogli mu egiptolog dr Serena Love i mikrobiolog Richard Boman.

Z ich pomocą Blackley uzyskał drożdże pobrane ze starożytnej ceramiki w Peabody Museum of Archaeology and Ethnology.

Oczywiście, zanim ich użył, musiał je najpierw nieco wysterylizować z obawy o bakterie zgromadzone na tak starym naczyniu.

Za pomocą „nieniszczącego procesu” i sterylnego sprzętu naukowcom udało się wyselekcjonować uśpione drożdże i odseparować je od bakterii.

Następnie w warunkach laboratoryjnych hodowano małe ilości uśpionych drożdży, aż do momentu, gdy zaczęły „bąbelkować” i budzić się do życia.

Czy udało się upiec z nich zjadliwe pieczywo?

Chleb ze starożytnych drożdży

Do „pobudzonych” drożdży naukowiec dodał niefiltrowaną oliwę z oliwek, wodę i mąkę z ziaren używanych w tamtym okresie (jęczmień, kamut, pszenicę samopszę).

Potem przyszedł czas na zwykłe wyrobienie ciasta i pozostawienie go do wyrośnięcia.

Drożdże pięknie fermentowały, a ciasto ładnie rosło.

Na wszelki wypadek Blackley przed włożeniem chleba do piekarnika wyrył na nim hieroglificzne symbole, który miały być odpowiednikiem napisu „przywracać do życia”.

Wypiek okazał się niezwykle smaczny i aromatyczny.

Blackley na swoim Twitterze pisał, że realizacja tego eksperymentu była fantastyczna:

Aromat tych drożdży jest inny niż wszystko, czego doświadczyłem. Jest niesamowity i nowy. Jest o wiele słodszy i bogatszy niż zakwas, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. To duża różnica.

 

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy wykorzystali starożytne drożdże do odtworzenia historycznych przepisów.

W 2018 roku zespół z Izraela odtworzył napój alkoholowy podobny do ulubionego napoju egipskich faraonów z 5000-letnich drożdży.

Inni naukowcy wyprodukowali piwo przy użyciu drożdży odkrytych we wraku statku „Sydney Cove”, który zatonął ok. 220 lat temu.

⇒ Czytaj także: KWAS CHLEBOWY – SŁOWIAŃSKI NAPÓJ NA LEPSZE TRAWIENIE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.