OLIWA Z OLIWEK – TŁUSZCZ, KTÓRY WYDŁUŻA ŻYCIE

Oliwa z oliwek wyciskana jest z owoców drzewa oliwnego, które może żyć ponad 500 lat, ale najstarsze w Grecji ma co najmniej 2000 lat!  Grecy zużywają 12,8 kg oliwy z oliwek rocznie, co pokazuje, dlaczego dieta śródziemnomorska jest powiązana ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i obniżonym ryzykiem raka dla tych, którzy za nią podążają. Przyjrzyjmy się bliżej zbawiennym właściwościom oliwy z oliwek na organizm człowieka.

Święte drzewo oliwne

Drzewa oliwkowe możemy spotkać na Półwyspie Arabskim, w niektórych krajach Azji Zachodniej takich jak Cypr, Izrael, Jordania, Turcja, a także w bliżej położonych regionach Europy takich jak Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Grecja czy Albania.

Przez całe swoje życie kwitnie, wydaje owoce.

Przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego drzewo oliwne jest uważane za święte, od dawien dawna używano oliwy wytłaczanej z oliwek do rytuałów religijnych i tworzenia lekarstw.

drzewo-oliwne.jpg
foto.123rf.com

Na całym świecie uprawia się około 850 milionów drzew oliwnych,  z których co roku wytwarza się około 10 milionów ton oliwek.

W 90% wykorzystuje się je do tłoczenia oliwy, a pozostałe 10% to oliwki stołowe.

Aby otrzymać oliwę z oliwek całe oliwki są miażdżone wraz z pestkami, a później wytłaczany jest z nich sok.

Po odwirowaniu wody i filtracji powstaje czysta oliwa z oliwek.

Co ciekawe około 500 kg oliwek daje około 57 litrów oliwy.

Oliwa z oliwek extra virgin

Najlepsza i najwyższa jakość oliwy z oliwek to oliwa z pierwszego tłoczenia, extra virgin, która stanowi mniej niż 10% oliwy w wielu krajach ją produkujących.

Jej walory smakowe, koloru i wyglądu muszą zostać zachowane na najwyższym poziomie.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to w zasadzie naturalnie ekstrahowany sok ze świeżych oliwek, które miażdży się na pastę.

oliwki.jpg
foto.123rf.com

Same owoce można poddać tylko zabiegom mycia, dekantacji, wirowania i filtrowania, a olej pozyskuje się z otrzymanej pasty bez użycia chemikaliów lub nadmiernego ciepła.

Najprościej mówiąc, oliwa z oliwek extra virgin tłoczona na zimno jest z natury pierwszą prasą bez użycia temperatury o pieprznym, ale i lekko owocowym smaku.

Stanowi świetną alternatywę dla oleju zwierzęcego i może być wykorzystywana do każdego rodzaju przygotowania żywności: pieczenia, smażenia oraz do sałatek.

Eliksir długowieczności

Oliwa z oliwek jest świetną alternatywą dla innego oleju roślinnego czy zwierzęcego.

Dosyć często zastępuje właśnie te oleje, ponieważ dowiedziono jak dużo bardziej pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka.

Nazywana jest eliksirem długowieczności.

Posiada w swoim składzie takie witaminy jak: A, C, D, E, K, niektóre z grupy B, a także takie mikroskładniki jak fosfor, potas, żelazo oraz dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Picie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca i choroby związane z układem krążenia.

Tłuszcz ten zawiera biofenole, które regulują ilość cholesterolu oraz obniżają ciśnienie krwi, czym chronią przed miażdżycą tętnic.

Co ciekawe, oliwa z oliwek ma w swoim składzie kwas oleinowy, który zmniejsza stany zapalne, przyczynia się do wzrostu odporności przeciwko astmie oraz łagodzi alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

oliwa-z-oliwek.jpg
foto.123rf.com

Dodatkowo oliwa z oliwek przyczynia się do profilaktyki przy takich chorobach jak: stwardnienie tętnic, nieżyt żołądka, owrzodzenie żołądka, kamica żółciowa.

Pomaga w regulacji procesów trawiennych, a jej antybakteryjne właściwości mogą pomóc w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów żołądka.

Badania wykazały, że wysoki poziom polifenoli w oliwie z oliwek chroni przed ośmioma szczepami bakterii powodujących wrzody, z których trzy są odporne na niektóre antybiotyki.

Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy fenolowych, a także związki przeciwnowotworowe skwalen i terpenoid, dzięki czemu chroni organizm przed nowotworami, zwłaszcza rakiem okrężnicy, piersi i skóry.

Ponadto oliwa z oliwek zawiera związek oleocanthal, który nie tylko zabija komórki nowotworowe, ale naturalnie zmniejsza ból przewlekłych chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów.

Dlatego też oliwa z oliwek może być dodawana do codziennej diety w celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych, naśladując działanie ibuprofenu.

Piękna i młoda skóra

Od strony kosmetologicznej można stwierdzić, że działa odmładzająco, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające, silne antyoksydanty, które działają na skórę antystarzeniowo.

Dodatkowo wzmacnia błony komórkowe.

Można ją również jako tonik do łamliwych paznokci lub wmasowywać ją w skórę głowy, by odmłodzić mieszki włosowe i nadać połysk włosom.

oliwa-z-oliwek.-włosy.jpg
foto.123rf.com

Codzienne smarowanie oliwą z oliwek całego ciała nadaje skórze pięknego, zdrowego, promiennego wyglądu.

Oliwa z oliwek jest w rzeczywistości naturalnym inhibitorem, który pomaga zredukować uszkodzenia komórek skóry dokonanych przez ekspozycję na słońce i starzenie.

Dodanie kilku kropli do kąpieli pomaga się zrelaksować, nawilżyć i uelastycznić ciało.

Czytaj także: OLEJ Z WIESIOŁKA – NIEZASTĄPIONY PRZYJACIEL KAŻDEJ KOBIETY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.