DBAM O SIEBIE – ZDROWO JEM

Potrzebujemy rozgrzać nasze ciała i zmysły, dostarczyć sobie odpowiedniej strawy? Niebiańskie aromaty rozsiewane po domu, talerz, niczym paleta malarza pełen kolorów, ciepło na sercu i wokół nas. Istna magia w powietrzu i na podniebieniu. Żadna chandra ani choroba nie zajrzy do takiej przestrzeni!

Niech każdy, najprostszy nawet posiłek będzie ucztą dla naszego Zdrowia.

KWAŚNE DZIEŃ DOBRY NA SŁODKI DZIEŃ

Na czczo wypijamy ciepłą wodę z sokiem z cytryny lub z sokiem z żurawiny   (bez cukru). Dostarczenie ciału kwaśnego smaku na dzień dobry, powoduje aktywizowanie wydzielania gruczołów trawiennych trzustki.

Co zdecydowania poprawia cały proces trawienny organizmu. Pamiętajmy, że słodki smak od samego rana powoduje ospałość tego procesu.

APETYCZNE PEŁNE ZDROWIA ŚNIADANKO– PŁATKI OWSIANE Z CYNAMONEM, KARDAMONEM I NASIONAMI

Do dużego kubka, czy miseczki wsypujemy: 2-3 łyżki płatków owsianych, szczyptę soli, kardamon, cynamon, rodzynki, łyżeczkę bądź łyżkę zmielonego siemienia lnianego (możemy dodać jeszcze suszone owoce, orzechy, ziarenka, wedle gustu i natchnienia).

Wszystko zalewamy wrzątkiem, trochę nad sypką całość, przykrywamy talerzykiem na 10-15 minut.

Na patelni podprażamy ziarna słonecznika. Dodajemy łyżeczkę miodu, mieszamy, posypujemy prażonym słonecznikiem i delektujemy się bogactwem smaku. Doskonały początek dnia!

KOTLECIKI OWSIANE
Płatki owsiane i zioła (może być tymianek, zioła prowansalskie, bazylia …wedle gustu i ochoty) zalewamy wrzątkiem. Trzymamy pod przykryciem ok. 15 minut.

Na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulkę. Gdy nasze płatki wystygną, dodajemy do nich podsmażoną już cebulkę, jajko, bułkę tartą, łyżeczkę mielonego siemienia lnianego, sól, kurkumę, drobno pokrojony koperek lub natkę pietruszki.

Całość mieszamy. Formujemy małe kotleciki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rumiany kolor na patelni.

Do wszelkiego smażenia polecam nierafinowany olej kokosowy, dodaje potrawie ciekawy smak i aromat, wzbogaca o wartości odżywcze i jako jedyny olej nie uwalnia toksyn pod wpływem obróbki termicznej.

A! I jest lekko strawny, co jest jego nieocenioną zaletą! Zdrowe i pożywne kotleciki gotowe.

W miejsce płatków owsianych możemy użyć kaszy jaglanej, jęczmiennej, gryczanej, kus kus, czy też ryżu, w każdej odmianie.

Możemy dodać też starte na tarce gotowane warzywa.

PRAŻONE ZIARNA SŁONECZNIKA – zaczarują niejedno danie !

Ziarna słonecznika wsypujemy na rozgrzaną suchą, patelnię. Prużymy je do momentu, aż zachwycą nas swym złocistym kolorem i oczarują niesamowitym, słodkim aromatem.

Dodajemy je tam, gdzie tylko poczujemy ochotę, w niesamowity sposób wzbogacają smak potrawy.

Uwielbia je: niemal każda sałatka i surówka warzywna, zupa krem, płatki owsiane, ser mozzarella, tofu, ser biały i feta, sałatka owocowa, lody, budynie i kisiele, naleśniki, warzywa gotowane na parze…. I wiele, wiele innych.  Można je też jeść same!

PODWÓJNA SIŁA Z POMIDORA – SIŁA KOLORU I WARTOŚCI– Na oleju kokosowym podsmażamy drobno posiekaną dużą cebulę, dodajemy 3 ząbki drobno pokrojonego czosnku.

Następnie do całości dokładamy obrane, pokrojone w kostkę ok. 10 pomidorów (ze skórką lub bez).

Przyprawiamy bazylią, suszonymi pomidorami, tymiankiem, pieprzem cayenne i solą. Dusimy tak ok. 15 minut.

Pod koniec dodajemy kurkumę. Zdejmujemy z ognia i dokładamy pokrojony w kostkę ser tofu lub feta. Doskonałe do kasz, ryżu, makaronów, jak i samo ze sobą ! …. Tu też doskonale sprawdzają się prażone ziarna słonecznika!

ESENCJA PROSTOTY – WARZYWA NA PARZE – Ziemniaczki, fasolka, kalafior, marchewka, pietrucha, brokuł, cukinia i wiele innych możliwości.

Podane z odrobiną oleju kokosowego i soli. Mistrzostwo smaku, bomba witamin i składników odżywczych! I robi się praktycznie samo!

FUNDAMENT OBFITOŚCI – KASZA Z ZIOŁAMI I WARZYWAMI– Gotujemy kaszę w proporcji 2 do 1. Dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego, liście laurowe, sól, pieprz, zioła prowansalskie, tymianek, posiekaną natkę pietruszki, drobno pokrojoną marchewkę, pietruszkę, seler i posiekany drobniutko czosnek.

Ugotowaną całość trzymamy chwilę w ciepłym otuleniu. Taką kaszę możemy jeść jako gotowy posiłek, może też być bazą do reszty dania, warzywnych potrawek, kotlecików, buraczków,  grzybów i wielu innych fantazji!

MAGICZNY I AROMATYCZNY KOMPOT Z SUSZU– Do garnka wrzucamy po 100g suszonych jabłek, gruszek, śliwek oraz moreli i garść rodzynek lub daktyli. Dodajemy laseczkę wanilii i zalewamy wodą, ok. 2l.

Całość doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień. Dodajemy szczyptę cynamonu i 4 goździki.

Gotujemy przez ok. 40 minut i delektujemy się aromatem wypełniającym całą kuchnię, a następnie pięknym, niezwykłe bogatym i przyjemnym smakiem naszego kompotu. W jesienne i zimowe wieczoru napój ten ma magiczną wręcz moc.

SZARLOTKA BARDZO PROSTA– Przygotowujemy 1kg startych jabłek wymieszanych z cynamonem i kardamonem, 3/4 kostki margaryny lub oleju kokosowego, 1 szklankę mąki (np. orkiszowa z dodatkiem kokosowej), 1 szklankę cukru trzcinowego, kilka kropel ekstraktu z wanilii, 1 szklankę kaszy manny, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia (ewentualnie sody oczyszczonej).

Produkty sypkie mieszamy ze sobą. Do wysmarowanego naczynia żaroodpornego układamy kolejno: 1/3 naszego tłuszczyku pokrojonego w plastry, trochę ponad połowę naszej sypkiej mieszaniny, a na nią wykładamy jabłka.

Następnie sypiemy resztę sypkiej mieszaniny i przykrywamy ją wiórkami z pozostałej części margaryny. Pieczemy ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Można jeść na zimno lub aromatyczne i cieplutkie prosto z piekarnika! Smacznego!

ZIELONO MI-  SAŁATKA Z BROKUŁA– Sparzony brokuł układamy do miski i posypujemy go kosteczkami sera tofu lub koziego.

Całość polewamy jogurtem naturalnym lub sojowym wymieszanym z rozgniecionym czosnkiem, koperkiem, pieprzem i suszonymi pomidorami.

Posypujemy nasionami czarnuszki i  prażonymi nasionami słonecznika i delektujemy się wybornym smakiem, dostarczając ciału tym samym bogactwa składników odżywczych.

TRUFLE INACZEJ– Ugotowaną ciecierzycę, masło orzechowe i posiekane bakalie blendujemy. Wstawiamy całość do lodówki na ok. 45 minut.

Następnie formujemy kuleczki i zanurzamy je w rozpuszczonej czekoladzie. Możemy również odtoczyć się w nasionach słonecznika, sezamu, posiekanych orzeszkach, czy wiórkach kokosowych.

CIASTO Z JAGLANKI – 200g przepłukanej kaszy jaglanej mieszamy z 1 kg startych

jabłek. Dodajemy rodzynki, posiekane daktyle i inne bakalie według gustu i smaku. Dolewany ok o,5 butelki soku świeżo wyciskanego z owoców jabłek bądź ananasa.

Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego i ugniatamy. Przykrywamy. Pieczonemu minimum 60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

By nasza jaglanka była miękka, możemy delikatnie podlewać ją sokiem w trakcie pieczenia. Pod koniec pieczenia posypujemy całość cynamonem. Wybornie smakowita uczta i aromat na cały dom!

FASOLOWY RAJ– Ugotowaną czerwoną fasolę, namoczone wcześniej daktyle, 1 łyżeczkę kakao, 1 łyżeczkę miodu i szczyptę lub dwie cynamonu miksujemy.

Całość wstawiamy do piekarnika na ok. 20-30 minut nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Upieczone ciacho możemy polać rozpuszczoną czekoladą i/lub posypać nasionkami.

BURACZKI KISZONE– Przygotowujemy: gliniany garnek, gazę, 1 kg buraków, 1l letniej wody, 1 czubatą łyżkę soli kamiennej, 2-3 kromki żytniego chleba na zakwasie, kilka ząbków czosnku, 2-3 listki laurowe.

Buraczki kroimy w małe talarki i razem z rozgniecionym czosnkiem i listkami laurowymi wkładamy do garnka.

Całość zalewamy roztworem wodno-solnym. Kładziemy kromki chleba. Lekko ugniatamy.

Przykrywamy gazą. Codziennie całość mieszamy. Trzymamy ją w ciepłym miejscu.

Kiedy gotowe? Będziecie wiedzieć 🙂

Na zdrowie i smacznego !

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.