DEEP VIDEO PORTRAITS – PRZERAŻAJĄCA TECHNOLOGIA FAŁSZOWANIA RZECZYWISTOŚCI

Deep Video Portraits to ulepszona technika podobna do oprogramowania FakeApp, która pozwala na odtwarzanie i dostosowywanie ruchów, mimiki i mowy do dowolnej postaci. W ten oto sposób można manipulować informacjami i fałszować rzeczywistość.

Fałszywe filmy

Rozwój technologii sztucznej inteligencji przybiera na sile.

Teraz oprócz fałszywych wiadomości można tworzyć fałszywe filmy.

Najnowsza technologia o nazwie Deep Video Portraits pochodzi od międzynarodowego zespołu naukowców, kierowanego przez niemiecki Instytut Informatyki im. Maxa Plancka.

Naukowcy stworzyli szybko uczący się algorytm sztucznej inteligencji, który jest w stanie edytować wyraz twarzy postaci z ekranu, aby dokładnie dopasować dubbingowane głosy.

Ponadto może skorygować wzrok i ruchy głowy na filmach, a nawet animować ruch gałek ocznych i brwi, a także dopasować odpowiedni ruch ust.

Program przechwytuje zarys twarzy wskazanej osoby na podstawie modelu 3D i rejestruje szczegóły ruchów brwi, ust, nosa i głowy.

Następnie przenosi jej ruchy na postać „docelową” w filmie, aby dokładnie zsynchronizować ruchy warg i twarzy z nowym dźwiękiem.

Dodatkowo system może również modyfikować tło.

Manipulowanie rzeczywistością

W ten oto sposób algorytmy sztucznej inteligencji mogą służyć do manipulowania faktami.

Nie będzie problemem dosłownie „włożenie w usta” dowolnej osoby słów, których nie wypowiedziała.

Twarze znanych osobistości, np. ze świata polityki pobierane z oryginalnych materiałów wideo z telewizji, mogą w locie zostać zrekonstruowane i dopracowane w ruchach tak, aby mimika twarzy polityków pasowała do dowolnej postaci oraz słów, które wypowiada.

Cały materiał filmowy wygląda przy tym tak realistycznie, jakby był prawdziwy (na końcu artykułu znajduje się filmik obrazujący ten proces).

To zupełnie nowy poziom fałszowania rzeczywistości, chociaż naukowcy opracowujący technologię twierdzą, że stworzono ją do innych zastosowań.

Jaki jest cel Deep Video Portraits?

Naukowcy sugerują, że jednym z możliwych zastosowań tej technologii w świecie rzeczywistym może być przemysł filmowy.

Algorytmy programu Deep Video Portraits mają pomóc w łatwym i niedrogim manipulowaniu materiałem filmowym w celu dopasowania go do obcojęzycznej ścieżki wokalnej.

W ten oto sposób ma być kontrolowane płynne przejście między dubbingowanym głosem a ruchami ust aktora.

Mimo takich wyjaśnień twórców systemu i tak trudno uciec od możliwości niewłaściwego wykorzystania tej technologii.

Wraz z innymi technologiami sztucznej inteligencji, które umożliwiają syntezę wypowiedzianych słów, niestety istnieje duża szansa, że epidemia fałszywych wiadomości i fałszowania rzeczywistości przybierze na sile.

Problem używania takich programów do manipulacji jest poważny, ponieważ każdy, kto będzie w jego posiadaniu, będzie mógł zmodyfikować treść filmu tak, by odpowiadała jego wyobrażeniom, przypisać obce ruchy i słowa innej osobie, a następnie opublikować go w sieci w dowolnym momencie.

Miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone odpowiednie środki ostrożności regulujące korzystanie z tego rodzaju narzędzi.

⇒ Czytaj także: NOWY INTERFEJS MÓZG-KOMPUTER ZMIENI LUDZI W CYBORGI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.