DŁUGOPIS FLEO – POMOC W PISANIU DLA CHORYCH NA PARKINSONA

Długopis Fleo zaprojektowany, aby pomóc w pisaniu i rysowaniu osobom z drżeniem rąk w chorobie Parkinsona jest dziełem 23-letniej Ashwathy Satheesan, absolwentki National Institute of Design. Jej wynalazek zrobił tak wielką furorę, że zyskał w Indiach główną nagrodę Jamesa Dysona w dziedzinie projektowania i wzornictwa przemysłowego.

Długopis Fleo

Drżenie rąk jest jednym z najczęstszych objawów choroby Parkinsona i pogarsza się wraz z postępem choroby, ostatecznie mocno odbijając się na codziennym życiu chorych.

Obecnie na rynku dostępne są produkty ułatwiające pacjentom wykonywanie codziennych czynności, ale wciąż nie ma rozwiązania dla problemów z pisaniem i rysowaniem.

Z pomocą przychodzi nowy wynalazek – długopis Fleo.

Nazwa Fleo pochodzi od słowa „flow”.

długopis-fleo.jpg
Źródło: Internet

Działa na zasadach żyroskopowych w celu ustabilizowania i zmniejszenia wstrząsów, ułatwiając bardziej pewne i wydajne pisanie lub rysowanie osobom z chorobą Parkinsona.

Wewnętrzne długopisu znajduje się miedziany wirnik pierścieniowy przymocowany do silnika z akumulatorkiem.

Po włączeniu działa jak żyroskop i próbuje pozostać w swojej pierwotnej osi obrotu, co zapewnia odporność na wszelkie niepożądane drgania i niekontrolowane ruchy dłoni.

Długopis Fleo jest ekonomiczny, można go łatwo ładować i uzupełniać.

Jego kształt zaprojektowano tak, aby zapewnić choremu pewny chwyt i ergonomiczne wsparcie.

Prestiżowa nagroda

Narzędzie to zostało po raz pierwszy opracowane w ramach programu nauczania na trzecim roku kursu projektowania w National Institute of Design przez Ashwathy Satheesan.

23-latka chciała zaprojektować coś pożytecznego, związanego z integracją i osobami o specjalnych potrzebach.

ashwathy-satheesan.jpg
Źródło: Internet

W ten sposób trafiła na wolontariat do Towarzystwa Choroby Parkinsona w Ahmedabad, gdzie znalazła się wśród ludzi cierpiących na chorobę Parkinsona.

Podczas interakcji z nimi w obserwowała ich codzienne czynności, rozumiała trudności, z jakimi muszą się zmierzyć i zdała sobie sprawę, że chorzy potrzebują szczególnej pomocy w pisaniu i rysowaniu.

To zainspirowało ją do dalszej pracy w tej dziedzinie.

Pomysły i koncepcje projektowe całkowicie ewoluowały w trakcie rozwoju.

Ostatecznie młodej kobiecie udało się zaprojektować długopis, który doskonale radzi sobie z wszelkimi drganiami.

Za swój wynalazek i kreatywność otrzymała nawet w Indiach krajowe wyróżnienie – prestiżową nagrodę Jamesa Dysona w dziedzinie projektowania i wzornictwa przemysłowego.

Wygraną zamierza przeznaczyć na ulepszanie projektu, ponieważ długopis Fleo jest na początkowym etapie tworzenia potrzeba funduszy oraz możliwości współpracy z ekspertami merytorycznymi w celu dalszego ulepszania produktu.

⇒ Czytaj także: LEWITUJĄCE POCIĄGI W POLSCE?! – POLACY ZAPREZENTOWALI KOLEJ MAGNETYCZNĄ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.