DOKLEJANIE RZĘS ZWIĘKSZA RYZYKO INFEKCJI OCZU

Doklejanie rzęs stało się niemal „naturalnym” zabiegiem kosmetycznym dla wielu kobiet. W samej Wielkiej Brytanii jedna na sześć kobiet deklaruje, że wolałaby zrezygnować ze słodyczy lub randki niż rezygnować ze sztucznych rzęs. Tymczasem okuliści ostrzegają, że popularne zabiegi na rzęsy zwiększają ryzyko poważnych infekcji oczu…

Naturalne TAK, doklejone NIE!

Elizabeth Hawkes, specjalista okulistyki i chirurgii okuloplastycznej zwraca uwagę na to, że współcześnie kobiety zatracają się w poprawianiu swojej urody i zapominają o podstawowych funkcjach rzęs.

Otóż rzęsy chronią oczy przed narażeniem na kurz i chemikalia, a gromadzenie się bakterii i zanieczyszczeń na powiekach może prowadzić do „nieodwracalnej utraty rzęs”.

Czerwony obrzęk, który często pojawia się na powiece i zaczerwienienie oczu po doklejeniu rzęs, wymaga natychmiastowych działań.

doklejanie-rzęs.jpg
foto.shutterstock.com

Co powoduje takie uszkodzenia?

Zasadniczo wszystko sprowadza się to do braku dbałości o higienę oczu podczas oczyszczania powiek i rzęs.

Doklejone rzęsy zwiększają ryzyko infekcji, ponieważ gromadzi się na nich biofilm i zanieczyszczenia, których kobiety nie usuwają z obawy przed zniszczeniem efektów zabiegu przedłużania rzęs.

Utrzymuj dobrą higienę

Doklejone rzęsy nie tylko sprzyjają rozwojowi bakterii na ich powierzchni i mogą wywołać przewlekłe stany zapalne oczu, ale również osłabiają naturalne rzęsy.

Dodatkowo jednym z najczęstszych zagrożeń płynących z zabiegu przedłużania rzęs, są alergie spowodowane klejem, którego używa się do przyklejania rzęsy do powieki.

Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że codzienny demakijaż oczu przed snem jest podstawą zminimalizowania ryzyka rozwoju infekcji.

Konieczne jest zachowanie zasad ogólnej higieny powiek i rzęs (bez względu na to, czy zostały one przedłużone, czy pozostają w stanie naturalnym).

sztuczne-rzęsy.jpg
foto.shutterstock.com

Doktor Hawkes zaleca codzienne ich oczyszczanie wacikiem z delikatnym płynem czyszczącym.

Najpierw należy wyjąć soczewki kontaktowe, a wacik przytrzymać chwilę na rzęsach przy zamkniętej powiece.

Nie należy wielokrotnie pocierać nim po powiece, ponieważ może to potencjalnie uszkodzić rogówkę i strukturę oka.

Taka delikatna pielęgnacja wystarczy, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i chronić się przed infekcjami oczu.

⇒ Czytaj także: LAKIERY DO PAZNOKCI – CICHY NISZCZYCIEL TWOJEGO ORGANIZMU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.