OLEJEK ŚWIERKOWY – ODKRYJ UZDRAWIAJĄCĄ MOC IGLIWIA

Olejek świerkowy jest niezwykle aromatyczny. Jego żywiczny zapach trudno zapomnieć, tym bardziej że od razu kojarzy nam się z iglastym lasem, relaksem i wyciszeniem. Dlatego też często dodaje się go do żeli pod prysznic, mydeł i innych produktów kosmetycznych. Ale olejek świerkowy ma również wiele właściwości leczniczych. Z tego powodu jest dość powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej i ziołolecznictwie.

Lecznicze właściwości olejku świerkowego

W każdym olejku eterycznym znajdziemy dużą ilość składników odżywczych.

Olejek świerkowy nie jest wyjątkiem, w jego składzie znajdziemy m.in. tokoferole, garbniki i kwas askorbinowy

Wysoka aktywność biologiczna składników zapewnia liczne właściwości terapeutyczne, jakie przypisuje się temu olejkowi.

olejek-świerkowy.jpg
foto.shutterstock.com

Jest to przede wszystkim środek wykazujący działanie:

 • dezynfekujące;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwwirusowe;
 • bakteriobójcze;
 • kojące;
 • regenerujące;
 • antyseptyczne;
 • żółciopędne;
 • zmniejszające przekrwienie;
 • przeciwzakaźne;
 • rozgrzewające.

Uzdrawiająca moc igliwia

Te użyteczne właściwości  olejku jodłowego są stosowane od dawna w medycynie ludowej na wiele dolegliwości.

Olejek świerkowy normalizuje metabolizm, pomaga oczyścić organizm z toksyn, eliminuje nadmiar wody i korzystnie wpływa na stan nerek.

♦ Świerk w małych ilościach pomaga przy zatruciu.

♦ Właściwości przeciwutleniające substancji obecnych w olejku świerkowym są wykorzystywane do neutralizacji wolnych rodników.

♦ Bardzo często lecznicze właściwości olejku świerkowego stosuje się przy chorobach stawów, ponieważ skutecznie eliminuje obrzęk, ból i stany zapalne.

♦ Zapach olejku świerkowego na niektórych działa skuteczniej niż jakikolwiek środek uspokajający, usuwa napięcia psychiczne i szybko poprawia nastrój.

♦ Lecznicze właściwości olejku świerkowego znalazły zastosowanie w ginekologii. Kilka kropli dodanych do ciepłej kąpieli pomaga wyeliminować zapalenie pęcherza moczowego i wiele innych chorób układu moczowo-płciowego.

♦ Olejek ten przyczynia się do szybszego gojenia się ran. Jest stosowany do okładów z ranami, skaleczeniami, oparzeniami, wrzodami, wypryskami i innymi drobnymi zmianami skórnymi.

♦ Lecznicze właściwości olejku świerkowego dobrze radzą sobie z grzybicą na dłoniach i stopach.

♦ Inhalacje lub kąpiel z udziałem olejku świerkowego są stosowane przy przeziębieniach, wzmocnieniu odporności oraz łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

♦ Płukanie ust wodą z dodatkiem zaledwie jednej kropli tego olejku wystarczy, aby wyeliminować nadwrażliwość zębów i złagodzić zapalenie dziąseł.

Jak używać?

Olejek świerkowy podobnie jak i inne olejki eteryczne można używać do masażu, okładów, kąpieli, inhalacji lub naturalnego aromatyzowania powietrza w pomieszczeniach.

W przypadku zastosowania zewnętrznego do masażu lub okładów dokładnie mieszamy 4 krople olejku świerkowego z 10 kroplami oleju nośnikowego (np. jojoba).

Do kąpieli dodajemy średnio 5 kropli olejku na wannę wypełnioną w 1/3 wodą o temperaturze około 35°C.

Do inhalacji lub aromaterapii wystarczy dodać kilka kropli olejku do naczynia z gorącą wodą, nawilżacza powietrza lub kominka aromatycznego.

⇒ Czytaj także: ŚWIERK – CUDOWNY LEK NA ASTMĘ I NIE TYLKO

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.