OLEJEK ŚWIERKOWY – ODKRYJ UZDRAWIAJĄCĄ MOC IGLIWIA
Olejek świerkowy jest niezwykle aromatyczny. Jego żywiczny zapach trudno zapomnieć, tym bardziej że od razu kojarzy nam się z iglastym lasem, relaksem i wyciszeniem. Dlatego też często dodaje się go do żeli pod prysznic, mydeł i innych produktów kosmetycznych. Ale olejek świerkowy ma również wiele właściwości leczniczych. Z tego powodu jest dość powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej i ziołolecznictwie.
Lecznicze właściwości olejku świerkowego
W każdym olejku eterycznym znajdziemy dużą ilość składników odżywczych.
Olejek świerkowy nie jest wyjątkiem, w jego składzie znajdziemy m.in. tokoferole, garbniki i kwas askorbinowy
Wysoka aktywność biologiczna składników zapewnia liczne właściwości terapeutyczne, jakie przypisuje się temu olejkowi.
Jest to przede wszystkim środek wykazujący działanie:
- dezynfekujące;
- przeciwzapalne;
- przeciwwirusowe;
- bakteriobójcze;
- kojące;
- regenerujące;
- antyseptyczne;
- żółciopędne;
- zmniejszające przekrwienie;
- przeciwzakaźne;
- rozgrzewające.
Uzdrawiająca moc igliwia
Te użyteczne właściwości olejku jodłowego są stosowane od dawna w medycynie ludowej na wiele dolegliwości.
♦ Olejek świerkowy normalizuje metabolizm, pomaga oczyścić organizm z toksyn, eliminuje nadmiar wody i korzystnie wpływa na stan nerek.
♦ Świerk w małych ilościach pomaga przy zatruciu.
♦ Właściwości przeciwutleniające substancji obecnych w olejku świerkowym są wykorzystywane do neutralizacji wolnych rodników.
♦ Bardzo często lecznicze właściwości olejku świerkowego stosuje się przy chorobach stawów, ponieważ skutecznie eliminuje obrzęk, ból i stany zapalne.
♦ Zapach olejku świerkowego na niektórych działa skuteczniej niż jakikolwiek środek uspokajający, usuwa napięcia psychiczne i szybko poprawia nastrój.
♦ Lecznicze właściwości olejku świerkowego znalazły zastosowanie w ginekologii. Kilka kropli dodanych do ciepłej kąpieli pomaga wyeliminować zapalenie pęcherza moczowego i wiele innych chorób układu moczowo-płciowego.
♦ Olejek ten przyczynia się do szybszego gojenia się ran. Jest stosowany do okładów z ranami, skaleczeniami, oparzeniami, wrzodami, wypryskami i innymi drobnymi zmianami skórnymi.
♦ Lecznicze właściwości olejku świerkowego dobrze radzą sobie z grzybicą na dłoniach i stopach.
♦ Inhalacje lub kąpiel z udziałem olejku świerkowego są stosowane przy przeziębieniach, wzmocnieniu odporności oraz łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
♦ Płukanie ust wodą z dodatkiem zaledwie jednej kropli tego olejku wystarczy, aby wyeliminować nadwrażliwość zębów i złagodzić zapalenie dziąseł.
Jak używać?
podobnie jak i inne olejki eteryczne można używać do masażu, okładów, kąpieli, inhalacji lub naturalnego aromatyzowania powietrza w pomieszczeniach.
W przypadku zastosowania zewnętrznego do masażu lub okładów dokładnie mieszamy 4 krople olejku świerkowego z 10 kroplami oleju nośnikowego (np. jojoba).
Do kąpieli dodajemy średnio 5 kropli olejku na wannę wypełnioną w 1/3 wodą o temperaturze około 35°C.
Do inhalacji lub aromaterapii wystarczy dodać kilka kropli olejku do naczynia z gorącą wodą, nawilżacza powietrza lub kominka aromatycznego.
⇒ Czytaj także: ŚWIERK – CUDOWNY LEK NA ASTMĘ I NIE TYLKO
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.