EKSPERYMENT PSYCHOLOGICZNY Z TRZEMA JEZUSAMI

Eksperyment psychologiczny z trzema Jezusami uznawany jest za jeden z najbardziej nieetycznych i najdziwniejszych eksperymentów w psychologii. Przeprowadzony został w lipcu 1959 roku przez Miltona Rokeacha. Na czym on polegał?

Kim był Milton Rokeach?

Milton Rokeach to amerykański psycholog polskiego pochodzenia, który urodził się jako Mendel Rokicz w Hrubieszowie.

To właśnie on zainicjował najdziwniejszy eksperyment, który miał miejsce w historii psychologii.

Milton Rokeach zlecił, aby w zakładzie psychiatrycznym w miasteczku Ypsilanti, umieścić trzech mężczyzn.

Jednak nie byli to zwykli mężczyźni, ponieważ każdy z nich cierpiał na schizofrenię paranoidalną i każdy z nich uważał się za Jezusa Chrystusa.

Mężczyźni ci zostali postawieni wobec takiego oczywistego paradoksu.

W związku z tym Rokeach uważał, że wyzwoli to w nich reakcje, które później będą mogły przełożyć się na pozytywne efekty w leczeniu ich zaburzeń osobowości.

Eksperyment ten trwał dwa lata.

Kto wziął udział w eksperymencie?

Wzięli w nim udział Clyde Benson, który był rolnikiem i w ciągu kilku miesięcy pochował żonę, ojca i matkę, a następnie popadł w alkoholizm.

Kolejny uczestnik to Joseph Cassel, który był niespełnionym pisarzem, ale też nie potrafił utrzymać swojej rodziny, a do tego ciągle się mu wydawało, że ktoś próbuje go otruć.

Ostatnim z mężczyzn był Leon Gabor, a był to weteran II wojny światowej, który po wyjściu z armii zamieszkał ze swoją matką, o której można powiedzieć, że była fanatycznie religijna, a do tego zaczął słyszeć głosy.

Przebieg i efekty eksperymentu

Początki eksperymentu były zgodne z przewidywaniami Rokeacha.

Mężczyźni kłócili się ze sobą, o to który ma kogo czcić.

Jednak potem zaczęli całą sytuację racjonalizować, gdyż Benson twierdził, że pozostali dwaj Chrystusowie tak naprawdę są martwi i w związku z tym przemawiają przez nich jakieś maszyny, które w nich siedzą.

Natomiast Cassel tłumaczył to bardziej logicznie, gdyż uważał, że Benson i Gabor są przecież pacjentami szpitala psychiatrycznego, więc obaj są obłąkani.

Z kolei Gabor wynajdował przeróżne wytłumaczenia i posunął się nawet do tego, że uznał boskość swoich towarzyszy, ale twierdził przy tym, że są to bogowie jakiejś gorszej kategorii.

To oznacza, że przekonania całej trójki odnośnie własnej osobowości pozostały nienaruszone.

Przez następne miesiące Rokaeach chciał jeszcze jakość wpłynąć na swoich pacjentów i prowadził z nimi różne manipulowane rozmowy i dawał do wykonania różne zadania.

Jednak nic z tego nie przyniosło spodziewanych efektów terapeutycznych.

Koniec eksperymentu

W związku z tym po dwóch latach psycholog stracił nadzieję na wyleczenie trzech pseudo Jezusów i w sierpniu 1961 roku przerwano eksperyment.

Natomiast dwa lata później Rokeach wydał książkę pt. „The Three Christ of Ypsilant”, w której dokładnie opisał cały eksperyment, a jeszcze później, bo w 1984 roku w posłowiu do kolejnego wydania swojej książki, umieścił autorefleksję, w której przeprosił za swój eksperyment psychologiczny i nazwał go nieetycznym.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: MROCZNE I TAJEMNICZE EKSPERYMENTY W RZĄSINACH

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.