FOTOWOLTAICZNE SZYBY W OKNACH WYTWARZAJĄ PRĄD

Fotowoltaiczne szyby to pomysł polskiej firmy z Podkarpacia. Dzięki zewnętrznej warstwie zawierającej ogniwa fotowoltaiczne okna pozwalają na generowanie uzysków energii elektrycznej.

ML System w służbie fotowoltaiki

ML System to producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych z wsi Zaczernie, położonej w województwie podkarpackim, graniczącej z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Na polskim rynku firma ta jest jednym z pionierów, którego zakresem działania jest energia fotowoltaiczna.

ML System to firma, która stawia na innowacyjne rozwiązania.

Wśród prototypów ogniw fotowoltaicznych i nowych materiałów, które można wykorzystać w ich budowie, znalazły się m.in. fotowoltaiczne szyby.

Fotowoltaiczne szyby z dostawą prądu

Pomysł fotowoltaicznej szyby z powłoką na bazie kropek kwantowych firma zaprezentowała na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości, która odbyła się 3 marca 2020 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wynalazkowi przyznano na tej imprezie dwie nagrody specjalne: za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju.

Taka szyba to po prostu okno, które wytwarza prąd, a przy tym dodatkowo chroni wnętrze domu, mieszkania lub samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzaniem w upalne lato.

Tym samym nie wymaga montowania i eksploatacji drogich klimatyzatorów.

Sama szyba na pierwszy rzut oka jest zwyczajna, przezroczysta.

Kwantowe kropki można zobaczyć jedynie w laboratorium pod elektronowym mikroskopem o bardzo dużej rozdzielczości.

W szybach fotowoltaicznych zmieniono tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną.

 Takie szyby działają w zasadzie tak jak standardowe ogniwa fotowoltaiczne montowane na dachach domów, ale wykorzystany w nich materiał jest stabilniejszy i znacznie bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne można montować w pionowych elewacjach budynków oraz w oknach dużych i małych pojazdów.

Na razie instalacja złożona z fotowoltaicznych szyb dobrze działa w budynku firmy w Zaczerniu, a ich masową produkcję przewidziano na początek 2021 roku.

⇒ Czytaj także: FARBA SOLARNA – KONIEC PANELI FOTOWOLTAICZNYCH?

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.