LUKSEMBURG WPROWADZA DARMOWY TRANSPORT PUBLICZNY – Odkrywamy Zakryte
LUKSEMBURG WPROWADZA DARMOWY TRANSPORT PUBLICZNY

Luksemburg stał się pierwszym krajem na świecie, który zapewnia bezpłatny transport publiczny. Pomysł ten ma na celu zwiększenie wykorzystania tramwajów, pociągów i autobusów oraz pozbycie się korków, które tworzą się, gdy ludzie wybierają dojazd do pracy lub szkoły prywatnymi samochodami.

Darmowy transport publiczny

Rząd Luksemburga zniósł opłaty za wszystkie tramwaje, pociągi i autobusy w całym kraju.

To nie pierwsze miasto na świecie, które wprowadziło bezpłatny transport, w Talinnie w Estonii zrobiono to w 2013 roku, ale to pierwsze państwo, które wprowadziło taką możliwość w całym kraju.

Luksemburski minister transportu Francois Bausch stwierdził, że to „wielki dzień” dla Luksemburga.

Mały, ale bogaty kraj wprowadził bezpłatny transport publiczny, aby „zmotywować” mieszkańców, turystów i osób dojeżdżających codziennie do pracy w Luksemburgu z sąsiednich Niemiec, Francji i Belgii do zrezygnowania z jazdy prywatnymi samochodami.

W soboty przejazdy autobusami, pociągami i tramwajami były już bezpłatne, ale wszystkie opłaty zostały zniesione dopiero po koniec lutego 2020 roku.

Dotychczasowa sprzedaż biletów o wartości 2 EUR wyniosła 41 mln EUR lub zaledwie 8% rocznego budżetu Luksemburga na transport w wysokości 500 mln EUR.

Transport publiczny będzie teraz finansowany głównie z podatków wpłacanych do budżetu krajowego, co oznacza oszczędności w podróżach dla prywatnych gospodarstw domowych, zwłaszcza osób o niskich dochodach.

Mobilność i kwestie środowiskowe

Głównym powodem, dla którego wprowadzono bezpłatny transport publiczny, jest lepsza jakość mobilności, a drugim są oczywiście kwestie środowiskowe.

Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez TNS Ilres wykazało, że samochody w Luksemburgu wykorzystywano w 47% do podróży służbowych i 71% do transportu rekreacyjnego.

Jednak stopa wzrostu populacji w Luksemburgu należy do najwyższych w Europie (3%), więc rząd uznał poprawę mobilności za priorytet.

Ma on na celu do 2025 r. zwiększenie o 20 proc. liczby osób korzystających z transportu publicznego i zmniejszenie liczby samochodów na drogach o 15 proc.

Częścią tego planu jest właśnie zniesienie opłat za transport publiczny, które realizuje się obok poprawy ścieżek rowerowych, remontu tras autobusowych oraz rozbudowy linii tramwajowych i kolejowych.

⇒ Czytaj także: ŚWIECĄCE ŚCIEŻKI ROWEROWE? – TAKIE RZECZY RÓWNIEŻ W POLSCE

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.