JAGODY MAQUI – AMAZOŃSKIE PRZECIWUTLENIACZE

Jagody maqui to owoce, które rosną w najczystszym obszarze na Ziemi i zbierane są przez Indian z plemienia Mapuczów. Zawierają one dużą ilość antyoksydantów, które skutecznie wpływają na zdrowie organizmu człowieka. Nie tylko walczą ze zbędnymi kilogramami i wpływają na piękny wygląd skóry, gdyż mają jeszcze wiele innych właściwości. Dlatego warto sprawdzić, na co jeszcze mogą nam pomóc jagody maqui.

Pochodzenie i charakterystyka jagód maqui

Jagody maqui to owoce roślin, które należą do gatunku Aristotelia chilensis, a rosną one jako wiecznie zielone drzewa i mogą osiągnąć maksymalną wysokość do 5 metrów.

Jagody maqui pochodzą z lasów waldiwijskich, a jest to ekoregion, który znajduje się w chilijskiej części Patagonii, a do tego jest to jeden z najczystszych obszarów na Ziemi.

Zbierane są z dziko rosnących roślin od grudnia do marca przez Indian z plemienia Mapuczów.

W Chile drzewa tych jagód nie są uprawiane na skalę przemysłową.

Jednak ostatnio uprawy tej rośliny pojawiły się w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.

Właściwości jagód maqui

Indianie z plemienia Mapuczów wykorzystują te jagody do celów leczniczych od setek lat.

Zbierali oni jagody oraz liście, które stosowali do leczenia ran, infekcji, stanów zapalnych gardła, problemów skórnych, dolegliwości jelitowych, a także do leczenia podrażnień i owrzodzeń jamy ustnej oraz przy migrenach.

Indianie z tego plemienia spożywają te jagody zarówno w formie surowej, jak i suszonej, a także jako dżemy, soki i napary.

jagody-maqui.jpg
foto.depositphotos.com

W jagodach maqui znajduje się bardzo duża ilość antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, dzięki którym mają one wiele cennych właściwości leczniczych.

Dlaczego antyoksydanty są tak ważne dla zdrowia człowieka?

To właśnie one pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji, ale też opóźniają procesy starzenia się organizmu, czyli pojawianie się zmarszczek albo wypadanie włosów, a do tego zmniejszają ryzyko rozwoju poważnych chorób, np. cukrzycy oraz nowotworów.

Działanie antyoksydantów jest związane z tym, że neutralizują one wolne rodniki, czyli utleniacze.

Są to szkodliwe cząsteczki, które powstają w organizmie człowieka w związku z procesami metabolicznymi, a w tym także podczas oddychania albo dostają się do organizmu z zewnątrz, razem z pożywieniem i to szczególnie z tym wysoko przetworzonym, a także z toksynami lub promieniowanie.

Do tego namnażają się w sytuacjach stresowych.

Z wolnymi rodnikami walczą antyoksydanty, które można znaleźć, np. w świeżych owocach i warzywach.

Silnymi przeciwutleniaczami są antocyjany, które nadają owocom ciemny kolor, a spośród nich należy zwrócić uwagę na delfinidynę, która wykazuje największą zdolność do zwalczania wolnych rodników.

Przeprowadzone badania wykazały, że 73% barwników z tej grupy znajduje się właśnie w jagodach maqui.

Warto tutaj zwrócić uwagę na wartość ORAC, która opisuje zdolność pochłaniania utleniaczy.

Jeśli chodzi o jagody maqui, to znajdują się one w czołówce owoców o najwyższej zawartości antyoksydantów.

ORAC to wartość, którą mierzy się poziom przeciwutleniaczy w żywności oraz w innych substancjach chemicznych.

Tak więc, jeżeli dana żywność ma wysoki wynik ORAC, to oznacza, że dana żywność ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy.

Wartość ORAC wybranych owoców (μmol TE/100 g) przedstawia się następująco:

  • jagody maqui – 28200,
  • czarne jagody – 13400,
  • żurawina – 9000,
  • czarna porzeczka – 8000,
  • malina – 5100,
  • jagody acai – 4000,
  • jagody goji – 3290,
  • cytryna – 1400.

Poza delfinidyną w jagoda maqui można znaleźć również inne przeciwutleniacze, takie jak: malwidyna, petunidyna, triterpeny oraz cyjanidyna, a wszystkie one mają właściwości przeciwnowotworowe.

Ponadto poprawiają wygląd i elastyczność skóry, dzięki czemu chronią przed zmarszczkami oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Wzmacniają włosy i paznokcie oraz poprawiają ich wygląd, a do tego wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

naczynia-krwionośne.jpg
foto.depositphotos.com

Wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz chronią przed różnymi chorobami układu krążenia.

Chronią przed cukrzycą oraz regulują poziom cukru we krwi, gdyż przyczyniają się do zwiększenia dokomórkowego transportu cukru w mięśniach, dzięki czemu obniżają stężenie glukozy, która krąży we krwi, a do tego wpływają na odpowiednie odżywienie miocytów.

Poza tym naukowcom udało się ustalić, że antocyjany, które znajdują się w tych jagodach, zwiększają insulinowrażliwość tkanek i podwyższają efektywność działania insuliny.

Przyspieszają przemianę materii, a do tego pomagają przy odchudzaniu się oraz chronią przed nadwagą.

Wpływają na zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych, mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu chronią organizm przed infekcjami.

Przyczyniają się do poprawy ostrości widzenia oraz chronią wzrok i wzmacniają układ odpornościowy.

W 2014 roku w Japonii przeprowadzono badanie, które pokazało, że już 60 mg sproszkowanych jagód maqui poprawia nawilżenie gałki ocznej, dlatego jagody te powinny spożywać osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem oraz znajdują się w grupie ryzyka zapadalności na zespół suchego oka.

zapalenie-oka.jpg
foto.depositphotos.com

Mają także korzystny wpływ na sprawność mózgu i pamięci, gdyż chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Badania, które zostały przeprowadzone pod patronatem Wydziału Żywienia Uniwersytetu w Santiago, dowiodły, że jagody maqui wpływają na obniżenie stresu oksydacyjnego komórek układu oddechowego palaczy.

Dzięki temu, że jagody te mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, to zmniejsza się zapadanie na groźne choroby u osób palących, chodzi o takie choroby jak: gruźlica, zapalenie płuc albo astma.

Skutki uboczne jagód maqui

Jagody maqui należy spożywać w odpowiednich dawkach.

Jeśli będą spożywane w nadmiarze, to sporadycznie mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe, takie jak: biegunka i gazy.

Poza tym mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznej, która może objawiać się zaczerwieniem, pieczeniem i swędzeniem skóry, a także mogą pojawiać się wypryski skórne.

Czytaj także: KWAS ALA – SILNY PRZECIWUTLENIACZ DLA ZDROWIA SERCA I WĄTROBY

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.