JAPONIA PLANUJE WPOMPOWAĆ DO OCEANU PONAD MILION TON RADIOAKTYWNYCH ŚCIEKÓW

Japonia, która już ma problem ze składowaniem radioaktywnych odpadów, znalazła sposób na ich pozbycie się. Według doniesień japońskich mediów rząd planuje zrzucić do Oceanu Spokojnego ponad milion ton radioaktywnych ścieków z elektrowni atomowej Fukushima.

Obecnie w Japonii radioaktywne ścieki przechowywane są w ponad 1000 zbiorników, ale przy 170 dodatkowych tonach radioaktywnego produktu ubocznego wytwarzanego każdego dnia, przestrzeń magazynowa szybko się kończy.

Szacuje się, że wszystkie dostępne zbiornik osiągną maksymalną pojemność do lata 2022 roku.

Sekretarz rządu Japonii, Katsunobu Kato, uznał więc, że trzeba podjąć decyzję, z którą „nie mogą dłużej zwlekać”.

Zebrane ścieki to woda służąca do chłodzenia rdzenia reaktora jądrowego w Fukushimie, który uległ stopieniu po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku, które nawiedziło elektrownię.

Wcześniej rząd rozważał zbudowanie większej liczby zbiorników do gromadzenia radioaktywnej wody lub planował podjąć próbę odparowania wody do atmosfery, ale panel doradczy zalecił wypuszczenie jej do oceanu, twierdząc, że to najbardziej wydajne rozwiązanie.

Prace mające na celu uwolnienie zanieczyszczonej wody miałyby się rozpocząć najwcześniej w 2022 roku i trwałyby dziesięciolecia (prawdopodobnie cały proces zajmie 30 lat).

Perspektywa uwolnienia ton radioaktywnych ścieków do oceanu wzbudziła ogromne obawy wśród lokalnych rybaków, którzy obawiają się, że takie rozwiązanie ponownie zniszczy ich przemysł.

Po katastrofie z 2011 r. całkowicie wstrzymano połowy i pomimo niedawnego ożywienia pracy rybaków w regionie, nadal borykają się z ograniczeniami w handlu międzynarodowym.

Korea Południowa, która nadal zakazuje importu ryb z regionu, określiła pomysł Japonii jako „poważne zagrożenie”.

⇒ Czytaj także: CHINY ZALEWAJĄ OCEAN PLASTIKOWYMI ODPADAMI Z CAŁEGO ŚWIATA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.