ROK 2021 JUŻ BEZ JEDNORAZOWYCH PLASTIKOWYCH SZTUĆCÓW I SŁOMEK

Od 1 stycznia 2021 roku został wprowadzony podatek od plastiku, który wynosi 0,80 € od kilograma. Poza tym ze sprzedaży znikają plastikowe sztućce, czyli widelce, noże i łyżki, a także patyczki higieniczne, słomki, talerze, pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki. Sprzedawcy, którzy posiadają jeszcze te produkty na magazynie, będą musieli je opróżnić do 3 lipca 2021 roku. Dlaczego wprowadzono takie rozporządzenie?

Wzrost ilości plastiku na świecie

Na przełomie ostatnich 65 lat na świecie wzrosła produkcja plastiku z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie.

Te plastikowe odpady zaśmiecają wodę, powietrze czy też arktyczny lód.

Ponadto każdego roku przynajmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego.

To oznacza wrzucanie jednej śmieciarki pełnej plastiku do oceanu co minutę.

Jeśli nie podejmie się żadnych działań, to WWF ostrzega, że jeżeli będzie wzrastać liczba plastiku, to do 2030 roku będą wrzucane do oceanu już dwie śmieciarki, a w 2050 roku już cztery śmieciarki co minutę.

Zgodnie z najnowszymi danymi w oceanie znajduje się już ponad 150 milionów ton plastiku, a każdego roku przez te odpady życie traci ponad 100 milionów ssaków morskich.

Dlaczego został wprowadzony taki zakaz?

Plastikowe jednorazowe produkty są bardzo problematyczne, a w ich ograniczeniu nie pomaga nawet selektywna zbiórka.

Poza tym wiele z tych produktów nie trafia na przeznaczone dla nich składowiska, lecz zanieczyszcza ekosystem i zabija wszystko to, co pływa w oceanach.

Według Komisji Europejskiej odpady, które znajdują się w morzach, to w 80% tworzywa sztuczne.

Od 2018 roku w Unii Europejskiej skupiono się szczególnie na walce z plastikiem.

plastiki.jpg
foto.depositphotos.com

4 lipca 2018 roku wszedł w życie tzw. Pakiet odpadowy, a marcu 2019 roku została zatwierdzona Dyrektywa Plastikowa przez Parlament Europejski.

Ten Pakiet odpadowy wprowadza nowe obowiązki dla krajów Unii Europejskiej, które dotyczą gospodarowania, a także utylizacji odpadów, ale też wprowadził nowe poziomy recyklingu:

  • 55% do 2025 roku,
  • 60% do 2030 roku,
  • 65% do 2035 roku.

Dyrektywa plastikowa zawiera szereg różnych przepisów, które mają stopniowo wycofywać nieprzetwarzany plastik z produkcji w krajach na terenie UE.

Najważniejsze założenie Dyrektywy plastikowej mówią, że:

  • od 2021 roku jest zakaz wprowadzania do obrotu dziesięciu plastikowych produktów do jednorazowego użytku, a wśród nich są: patyczki higieniczne, sztućce, czyli widelce, noże, łyżki, pałeczki, a także talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, styropianowe kubeczki oraz pojemniki na żywność;
  • od 2025 roku będzie można wprowadzić do obrotu plastikowe nakrętki oraz wieczka tylko wtedy, gdy zostaną one przymocowane na stałe do butelek oraz pojemników;
  • od 2025 roku wszystkie plastikowe butelki będą musiały być zrobione w przynajmniej 25% z materiału, który pochodził będzie z recyklingu, a w 30% od roku 2030;
  • od 2025 roku poziom zbiórki oraz recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku będzie musiał wynosić 77%, a od roku 2029 – 90%.

80 eurocentów podatku

Od 2 stycznia wszedł w życie przepis, który mówi, że od każdego kilograma tworzywa, które nie zostało poddane przetworzeniu, dane państwo członkowskie UE, będzie musiało zapłacić 0,80 € podatku.

Natomiast wpływy z tego podatku będą miały wesprzeć budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Według UE ten podatek ma przynosić 6 miliardów rocznie.

Z kolei najwięcej zapłacą: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, a także Polska.

Zgodnie z unijnymi prognozami Polska ma zapłacić ponad 400 milionów euro.

⇒ Czytaj także: MIKROPLASTIKI „PRZYCZEPIAJĄ SIĘ” DO LUDZKICH NARZĄDÓW (BADANIE)

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.