MIKROPLASTIKI „PRZYCZEPIAJĄ SIĘ” DO LUDZKICH NARZĄDÓW (BADANIE)

Mikroplastiki i nanocząsteczki tworzyw sztucznych mogą dostać się do naszych ciał i przylgnąć do naszych organów, potencjalnie powodując nieodwracalne szkody. Takiego odkrycia dokonali naukowcy na Uniwersytecie Stanowym Arizony (ASU).

Wcześniejsze badania nad wskaźnikiem spożycia plastiku przez ludzi wykazały, że mikro- i nano- cząsteczki tworzyw sztucznych mogą przechodzić przez przewód pokarmowy człowieka.

Według National Geographic ludzie mogą spożyć od 39 000 do 52 000 cząsteczek mikroplastików rocznie.

W jaki sposób ludzie konsumują tak dużo plastiku?

Niestety, cząsteczki plastiku można znaleźć w wielu spożywanych przez nas produktach, takich jak sól, cukier, piwo, alkohol, miód i owoce morza.

Dlatego też Varun Kelkar i Charles Rolsky z Uniwersytetu Stanowego Arizony postanowili sprawdzić, czy te cząsteczki plastiku gromadzą się w naszych narządach.

Przeprowadzili eksperymenty z użyciem próbek z narządów ciała i tkanki mózgowej.

Najpierw wystawili wątrobę, płuca, śledzionę, tkankę tłuszczową i tkankę nerkową na działanie cząstek tworzyw sztucznych, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać obecność mikroplastików.

Następnie pobrano i przeanalizowano 47 próbek z ludzkiej wątroby i tłuszczu za pomocą spektrometrii mas.

Znaleźli dowody na zanieczyszczenie plastikiem w każdej próbce.

Badacze poszukiwali wielu rodzajów tworzyw sztucznych w tkance, takich jak polietylen, politereftalan etylenu i poliwęglan, ale większość znalezionego plastiku była substancją używaną w wielu pojemnikach na żywność, znaną jako bisfenol A.

Dr Rolf Halden, którego laboratorium badało próbki, wyjaśnił:

Dawcy tkanek dostarczyli szczegółowych informacji na temat ich stylu życia, diety i narażenia zawodowego. [….] nasze badanie dostarcza pierwszych wskazówek dotyczących potencjalnych źródeł i dróg narażenia na mikro- i nanoplastiki.

Jeśli chodzi o skutki narażenia ludzi na kontakt z tworzywami sztucznymi, naukowcy wciąż nie znają zakresu zagrożeń.

Jednak poprzednie badania na zwierzętach i dzikiej przyrodzie powiązały narażenie na nano- i mikroplastiki z bezpłodnością, zapaleniem i rakiem, uduszeniem i śmiercią.

Naukowcy z ASU planują przeprowadzić badania epidemiologiczne w celu oceny zagrożeń, jak mikrodrobiny plastiku wpływają na zdrowie ludzi.

Jednocześnie będą gromadzić dane z podobnych testów przeprowadzanych na całym świecie za pośrednictwem swojego narzędzia internetowego, by w ten sposób zbudować bazę danych i móc porównywać skutki narażenia na plastik u ludzi w różnej przestrzeni geograficznej.

⇒ Czytaj także: BISFENOL A (BPA) – USUŃ GO Z CIAŁA W MNIEJ NIŻ TYDZIEŃ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.