BISFENOL A (BPA) – USUŃ GO Z CIAŁA W MNIEJ NIŻ TYDZIEŃ

Bisfenol A (BPA) jest groźnym przeciwnikiem Twojego zdrowia. Ten niebezpieczny substrat stosowany głównie do utwardzania plastiku, w organizmie człowieka naśladuje estrogen – żeński hormon płciowy. W następstwie jego gromadzenia się w organizmie poziom testosteronu we krwi mężczyzn spada, u małych dziewczynek przyspiesza dojrzewanie płciowe, u ciężarnych uszkadza płód oraz jest odpowiedzialny także za zwiększanie ryzyka zachorowania na nowotwory prostaty, macicy i piersi. Jest jednak dobra wiadomość. Zaledwie kilka dni prawidłowych zachowań może całkowicie pomóc Ci wrócić do normalności. Oto jak to zrobić.

Usuń Bisfenol A ze swojego organizmu

W mniej niż tydzień możesz przywrócić równowagę w swoim organizmie.

Bisfenol A jest bardzo szybko metabolizowany przez organizm.

Badania potwierdziły, że osoby, które unikały pakowanej, przetworzonej żywności, były w stanie zmniejszyć poziom BPA w swoim ciele nawet o 65% w ciągu trzech dni.

Eliminując dodatkowe, często dla nas ukryte źródła BPA w swoim otoczeniu, możesz zwiększyć tę liczbę, a także zmniejszyć narażenie na wiele innych toksycznych substancji chemicznych, które znajdują się w tworzywach sztucznych, takich jak ftalany i polietylen.

bisfenol-a.jpg
fot.123rf.com

Oto sposoby jak tego dokonać.

Nie bierz paragonu

Czy wiesz, że niektóre paragony zawierają od 250 do 1000 razy więcej BPA niż zwykle znajduje się w puszce np. z napojem?

Bisfenol łatwo przenosi się z paragonu na skórę i nie można go zmyć.

Doktor medycyny naturalnej Ryszard Grzebyk przestrzega przed braniem do ręki paragonów, ponieważ ponad 70% z nich zawiera bisfenol A.

Do zneutralizowania BPA z jednego paragonu wątroba potrzebuje 6 godzin intensywnej pracy, czyli wystarczą cztery paragony w ręce, aby zapewnić zajęcie wątrobie przez całą dobę.

Unikaj pakowanej w plastik żywności

Idziesz do sklepu i kupujesz: chleb w plastikowym worku, kaszę w plastikowych torebkach, pakowane mięso, ser, mleko w plastikowej butelce itd.

Pamiętaj, żeby unikać wszelkich plastikowych tworzyw w bezpośrednim kontakcie z żywnością.

Możesz przecież kupić świeże pieczywo z piekarni zapakowane, mleko roślinne w szklanych butelkach, kaszę i inne ziarna sprzedawane na wagę.

Jedzenie przechowuj zawsze w szklanych lub porcelanowych pojemnikach.

Odsuń na bok wszelkie plastikowe miseczki, pojemniki (zwłaszcza te z oznaczeniem 3 lub 7), woreczki śniadaniowe i woskowane papiery.

Uważaj na kawę

Kupujesz kawę na wynos np. na stacji benzynowej? Jest smaczna, prawda?

A wiesz, ile w niej bisfenolu A?

Ziarna kawy przechowywane w plastikowych torebkach lub pojemnikach, plastikowy młynek do ich mielenia, woda wlewana z plastikowego dzbanka, a na koniec „pyszna” kawa serwowana w kubku z tworzywa sztucznego.

Zamiast sięgać po kawę na wynos albo kupować zmieloną lub ziarnistą kawę w puszkach, wybieraj kawę w ziarnach, którą kupisz na wagę i samodzielnie zmielisz w domu.

Pamiętaj, żeby przechowywać ją w szklanym słoiku.

Wybieraj napoje w szkle

Piwo w puszce, napoje energetyczne, coca-cola oraz wszelkie wody i napoje w plastikowych butelkach to właściwie smak chemikaliów naszprycowanych BPA.

Jeśli plastikowa butelka ma choćby jedną małą rysę od razu wyrzuć ją do kosza.

Pamiętaj, że butelki typu PET są jednorazowe i pod żadnym pozorem nie wolno ich wykorzystywać ponownie, a tym bardziej myć wodą z płynem do naczyń, ponieważ plastik wchodzi z nim w reakcję.

Unikaj przetworzonego jedzenia

92% puszek z żywnością typu konserwa jest pokryte powłoką BPA.

Szukaj rozwiązań alternatywnych, np. w szklanych słoikach, chociaż musisz pamiętać, że większość z nich ma metalowe pokrywki pokryte BPA, ale i tak całkowite zagrożenie jest wtedy znacznie mniejsze.

Najlepiej kupuj świeże produkty i samodzielnie przyrządzaj jedzenie.

Jedz w domu

Większość żywności w restauracjach przygotowywana jest z pakowanych w plastik produktów lub gotowana wcześniej i przechowywana w plastikowych pojemnikach.

W rezultacie spożywamy restauracyjne posiłki obciążone dużą dawką BPA.

Jedzenie w domu i częstsze spożywanie własnoręcznie przygotowywanego drugiego śniadania, a nie np. kupionej w plastikowym kubku sałatki owocowej lub zapakowanej w plastikowe pudełeczko kanapki, pomoże Ci zmniejszyć BPA w Twoim ciele.

Wybieraj dobre kosmetyki

BPA, ftalany i inne toksyczne substancje chemiczne obecne w plastikowych pojemnikach mogą łączyć się z zawartością Twojego ulubionego kosmetyku i wchłaniać się w skórę.

Popracuj nad jak największym wycofaniem z użytku wszelkich kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała w plastikowych opakowaniach.

Jeśli masz ograniczony budżet na ekologiczne zakupy to pamiętaj, że większość produktów kosmetycznych możesz wykonać samodzielnie z prostych składników.

Postaw na alternatywy

Bisfenol A jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.

Dlatego, jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś matką / ojcem zacznij wymieniać plastikowe przedmioty w swoim gospodarstwie domowym na ich bezpieczniejsze alternatywy.

Stopniowo zastępuj dziecięce zabawki i zastawę stołową bezpieczniejszymi, nieplastikowymi opcjami.

Postaw też na ubrania produkowane z naturalnych surowców (wełna, bawełna, jedwab), bo czy wiesz, że np. spandex jest wykonany z plastiku?

Trudno jest całkowicie wyeliminować bisfenol z naszego życia, ponieważ trzeba pamiętać, że jest on wykorzystywany także do produkcji wszelkich tworzyw sztucznych stosowanych m.in. w przemyśle optycznym, samochodowym i elektronicznym.

Jednak warto mieć tę świadomość, że im bardziej unikamy kontaktu z plastikiem, tym mniej BPA w naszych ciałach i w konsekwencji tym zdrowszy jest nasz organizm.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.