KANAR WYSTAWI MANDAT TAKŻE ZA BRAK MASECZKI?! – Odkrywamy Zakryte
KANAR WYSTAWI MANDAT TAKŻE ZA BRAK MASECZKI?!

Kanar, sam przewoźnik lub inna osoba przez niego uprawiona do kontroli biletów już niedługo będzie mógł wystawić mandat nie tylko za brak biletu, ale także za brak maseczki. W sejmie przygotowano nowelizację, która zmieni prawo przewozowe na dostosowane do warunków „pandemii”.

W opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy prawa przewozowego autorzy chcą, aby przewoźnicy dostali narzędzia do radzenia sobie z pasażerami, którzy nie noszą maseczki w środkach komunikacji zbiorowej.

Według proponowanych przepisów kierowcy autobusów i tramwajów lub inne osoby uprawnione przez przewoźnika będą miały możliwość nakładania opłat dodatkowych na pasażerów, którzy nie zakrywają nosa i ust lub po prostu usunąć z pojazdu, ewentualnie przekazać w ręce policji.

Wysokość tych opłat ustali oddzielne rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury, a w przypadku gminnego, powiatowego i wojewódzkiego regularnego przewozu osób sposób ustalania wysokości opłaty dodatkowej określą odpowiednio rada gminy, rada powiatu albo sejmik województwa.

Posłowie argumentują, że wprowadzane prawo pozwoli przewoźnikom prawidłowo reagować na nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek, ponieważ do tej pory najczęściej nie reagowali na takie sytuacje, argumentując swoje zachowanie brakiem jasnej podstawy prawnej, która umożliwiłaby usunięcie ze środka pojazdu osoby niestosującej się do przepisów.

Nakładaniu nowej kary nie będą podlegać do ukończenia 5 r.ż. oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudności w samodzielnym zakryciu, lub odkryciu ust lub nosa.

⇒ Czytaj także: ZAKAZ ROZMÓW W TRANSPORCIE PUBLICZNYM? KTO WPROWADZI NOWE OBOSTRZENIA?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.