KOBIETY OPOWIADAJĄ O TRAUMACH PORODU W CZASIE „PANDEMII” COVID-19

Kobiety, które rodziły w czasie „pandemii” Covid-19 dzielą się swoimi traumatycznymi historiami. Presja wywierana na przyszłe matki, aby nosiły maseczki podczas porodu, jest tak duża, że mówią się nawet o „przemocy położniczej”.

Nie mogłam złapać oddechu

26-letnia Elodie ma gorzkie wspomnienia z porodu córki w szpitalu w Metz we Francji w czerwcu 2020 roku.

Przez cały czas musiała mieć zasłonięta usta i nos maseczką.

To było absolutnie okropne, czułam się, jakbym się dusiła. Dosłownie nie możesz wypchnąć dziecka i jednocześnie oddychać z założoną maską – opowiada kobieta. Kiedy powiedziałam im, że nie mogę oddychać, personel powiedział: „Możesz, spokojne, możesz to zrobić”.

Ostatecznie zerwałem maseczkę przed ostatnim pchnięciem, ponieważ po prostu nie mogłam złapać oddechu.

matka-maseczka-dziecko.jpg
Elodie po porodzie

Pascalina, inna młoda matka, musiała przejść przez cesarskie cięcie, ponieważ nie mogła wystarczająco mocno przeć w maseczce:

Czułam się, jakbym miała zemdleć, więc zdjęłam maskę – powiedziała France Info. Położnik powiedział: Ok, chodźmy na cesarskie cięcie, dodając, że powinnam była przeć mocniej.

Młoda kobieta byłam tak zestresowana, że zwymiotowała.

Nie mogłam też przestać płakać, ale robiła to w ciszy.

Rodzić po ludzku

Podobne doświadczenia mają kobiet z Polski, którym przyszło rodzić w maseczce.

Rodziłam w maseczce, ale dziewczyna z pokoju, która rodziła podczas innego dyżuru lekarskiego, nie musiała rodzić w maseczce. Wszystko zależy od położnej i lekarza, którzy odbierają poród. Maseczka bardzo mi przeszkadzała, a prawidłowe oddychanie w niej graniczy z cudem. Nie polecam nikomu, bo to naprawdę bardzo utrudnia poród, zwłaszcza w końcowej fazie – relacjonuje jedna z młodych matek.

maseczka-poród.jpg
foto.depositphotos.com

Fundacja Rodzić po Ludzku już w maju 2020 roku wysłała pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym zwróciła uwagę na naruszenia podstawowych praw pacjenta, jakich doświadczają rodzące kobiety.

Zwrócono się o podjęcie natychmiastowych działań ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz osób decydujących i mających wpływ na organizację opieki na polskich oddziałach położniczych, w szczególności o:

– pilne uporządkowanie zaleceń dotyczących możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii Covid-19;

– aktualizację zaleceń postępowania medycznego w opiece nad noworodkiem w sytuacji zakażenia kobiety w ciąży wirusem Covid-19 lub podejrzenia zakażenia;

– podjęcie działań przez Ministra Zdrowia na rzecz umożliwienia obecności rodzica w sytuacji hospitalizacji dziecka, zwłaszcza w dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się noworodki, ze szczególnym uwzględnieniem wcześniaków oraz ich rodziców.

Dbałość o jakość narodzin zarówno z perspektywy zdrowia matki, jak i dziecka stanowi priorytet działań Światowej Organizacji Zdrowia, a ten jest silnie łamany podczas „pandemii” Covid-19.

Gorączka, depresja, stres

Nie przeprowadzono żadnych oficjalnych badań w celu ustalenia związku między noszeniem maseczki a powikłaniami podczas porodu, ale francuski raport opublikowany w lipcu 2020 r. wskazał na wyższe ryzyko gorączki, użycia kleszczy lub pęknięcia krocza.

Z raportu wynika również, że kobiety, które nosiły maseczki, miały więcej komplikacji podczas porodu, a także częściej doświadczały depresji i stresu pourazowego.

Francuskie organizacje stające w obronie rodzących, uważają, że ​​noszenie maseczek podczas porodu jest „przemocą położniczą”.

Nieuszanowanie swobody rodzących jest właśnie formą przemocy.

Tym bardziej że podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. rowerzyści, biegacze i osoby ćwiczące na siłowni są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek, co zaleciła również Światowa Organizacja Zdrowia.

Dlaczego więc kobiety, które rodzą, mają być pokrzywdzone i inaczej traktowane?

Czy sam poród nie jest wystarczająco wyczerpującym wysiłkiem fizycznym?

⇒ Czytaj także: LUDZIE, ZDEJMIJCIE MASECZKI, ZANIM NAPRAWDĘ ZACHORUJECIE!

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.